Múzeum dopravy pozýva: Fenomén MERKUR – pocta slávnej stavebnici zo zbierok Jiřího Mládka

BRATISLAVA – STM – Múzeum dopravy Vás srdečne pozýva na vernisáže výstavy Fenomén MERKUR – pocta slávnej stavebnici zo zbierok Jiřího Mládka, ktorá sa uskutoční 21. septembra o 14:30 v priestoroch múzea. Výstava bude verejnosti prístupná až do 6. januára 2013 denne okrem pondelka od 10:00 do 17:00. Herňa bude prístupná do 16:00.

Kovovú stavebnicu Merkur poznajú celé generácie nielen z jej rodného Československa, ale takmer z celého sveta. Všetko sa začalo v roku 1920, keď továrnik Filip Vancl založil firmu Inventor, ktorá vyrábala rovnomennú detskú stavebnicu. Boli to pliešky, ktoré sa dali spájať jednoduchým systémom háčikov a pripomínali miniatúrne lešenie. Stala sa predchodcom legendárnej stavebnice. V roku 1925 začali vyrábať Merkur, ako ju poznáme dnes. Jednotlivé dieliky farbili autolakom, čo bola tiež novinka, keďže jej predchodca Inventor farbený nebol. Zaujímavé je , že rozmery súčiastok zostali dodnes zachované, stavebnica je kompatibilná, takže pri montovaní nie je problém Merkur z roku 1925 doplniť dielikmi z roku 2008. Menili sa iba obrázky na kartónovej škatuli a, samozrejme, pribúdali nové typy dielikov, súčiastok a nové varianty stavebnice.

Stavebnica Merkur má aj v dnešnej dobe, keď majú deti k dispozícii plastové stavebnice, stále svojich skalných priaznivcov. Po veľkom boome z tridsiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia zažíva Merkur svoje tretie znovuzrodenie. Ľudia sa totiž z nostalgických ale aj praktických dôvodov začínajú vracať ku klasickým hračkám. Dokonca po štyridsiatich rokoch obnovili aj výrobu elektrických kovových vláčikov.

Medzi pamätníkmi aj mladšími pribúda nadšencov pre renesanciu Merkura. Popri stálej expozícii firemného múzea v Polici nad Mětují, prebieha viacero rokov súbežne niekoľko kolekcií  putovných výstav po celej Českej i Slovenskej republike. Neraz sa stáva, že na týchto akciách sú najviac vo vytržení oteckovia a dedkovia, ktorým sa vracajú pocity z detstva.  Stavebnica dnes už s úctyhodne dlhou tradíciou je stále „v kurze“.

Nadšencov stavebnice je určite mnoho, medzi nimi však nepochybne vyniká pán Jiří Mládek z Kyškovic, ktorý pripravil kolekciu aj pre  naše STM – Múzeum dopravy v Bratislave, kde modelári všetkých odnoží majú už stabilne domovské právo. Poznávacím znamením „merkuráckych“ modelov Jiřího Mládka sú čierne skrutky a matice. Medzi jeho modelmi môžete nájsť množstvo dopravných strojov a zariadení, ale aj – v čase keď je originál pre rekonštrukciu neprístupný – napr. 13-metrový model bratislavského Starého mostu, svietiaci model parnej lokomotívy, mostové žeriavy ,  ale aj fiktívnu vzducholoď z verneoviek, najrôznejšie automobily a podobne.

Tešíme sa na stretnutie s Vami, Vašimi deťmi a ich deťmi !

STM – Múzeum dopravy , Šancová  1/A, 811 05 Bratislava
Web: www.muzeumdopravy.com
E-mail: muzeumdopravy@stm-ke.sk
Telefón: +421/2/52444163, 52494021

Autor: Múzeum dopravy

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.