Letný bažant kinematograf opäť v Bratislave

CIMG4818BRATISLAVA – Ako sme vás už na našej stránke informovali aj tento rok brázdia Slovenskom dva historické autobusy Škoda 706 RTO, z ktorých sa v jednotlivých mestách Slovenska premietajú zaujímavé celovečerné filmy. Ide o ôsmy ročník letného Bažant kinematografu, ktorý už tradične začína v polovici júna a trvá až do začiatku septembra. Jeden z týchto autobusov je od 26. do 30. augusta na bratislavskom hlavnom námestí, kde doteraz odpremietal filmy Kawasakiho ruža (26. 08.), 2 Bobule (27. 08.), Pokoj v duši (28. 08.) a Líbáš jako Bůh (29. 08.). Dnes (30. 08.) si môžete pozrieť známy film Nestyda.

Naša redakcia sa bratislavského bažant kinematografu zúčastnila včera (v nedeľu 29. 08.). Na hlavnom námestí panovala pdovečer dobrá nálada. Ľudia prechádzajúci týmto námestím sa so záujmom pristavovali pri RTO-čke, aby si ju zachytili svojimi fotoaparátmi a aby zistili prečo sa tento autobus nachádza na tomto námestí. Keď zistili, že tento autobus bude o 20:00 premietať jeden z najpopulárnejších českých filmov Líbáš jako Bůh (ČR, 2008) s hercami Kamilou Magálovou a  Jiřím Bartoškom od režisérky Marie Polednákovej, rozhodli sa ostať. Organizátori už medzi tým rozložili stoličky na sedenie, ktoré sa ihneď zaplnili filmovými nadšencami.

Krátko po 20-tej hodine organizátori privítali prítomých divákov, ktorým sa prihovorila aj Kamil Magálová – ktorá si v tomto filme zahrala.

O filme:

Patrí k obľúbeným pedagógom, vďaka zdravému nadhľadu si rozumie so študentmi aj kolegami v zborovni. Ďaleko nepredvídateľnejšie okamihy ju však čakajú v osobnom živote. Rozvetvená rodina tomu prispieva veľkou mierou. Spolužitie v jednom byte s bývalým manželom, úspešným spisovateľom Karolom, problémy ovdovenej sestry Kristýny, manželské problémy syna Adama a neskoré lásky babičky Alžbety – to všetko Helenu zamestnáva natoľko, že jej na vlastný život a vlastné city akosi nezostáva čas. A napriek tomu jedného dňa príde to, čo obyčajne prichádza, keď už sme na sny rezignovali.

Dnes je Bažant kinematograf v Bratislave naposledy. O 20:00 v prípade priaznivého počasia uvedie ďalší skvelý film Nestyda.

O filme:

Oskar (Jiří Macháček) by měl být podle všech předpokladů šťastný. Jako milovaný manžel, starostlivý otec a populární moderátor televizní předpovědi počasí drží v ruce všechny trumfy úspěšného muže v nejlepších letech. Kde je problém? Oskar začíná ztrácet hlavu. Hnán neurotickým strachem, že mu život bez opravdové lásky utíká mezi prsty, opouští svoji ženu kvůli mladé milence s dokonale plnou postavou a úplně prázdnou hlavou. Je snad tohle láska? Na cestě z extrému do extrému se pak Oskar zaplétá se slavnou zpěvačkou Norou (Emília Vášáryová), která je sice krásná, inteligentní a jemná, leč poněkud v nejlepších letech. Oskar je opilý svobodou a jeho život se mění v divokou jízdu ztřeštěných situací…

Druhý historický autobus Škida 706 RTO sa zase nachádza v Banskej Bystrici (do 31. augusta), kde tak isto krátko po zotmení premieta zaujímavé filmové tituly. „Bratislavská“ RTO-čka sa zajtra presunie do Šale, kde bude premietať filmy až do 3. septembra.

Celú svoju tohtoročnú trasu už tradične Bažant Kinematograf uzavrie na 5. MFF Cinematik v Piešťanoch (9. septembra až 15. septembra), kde odpremieta filmy z festivalového programu. Zatiaľ najnavštevovanejším titulom Bažant Kinematografu v tejto letnej sezóne je snímka 2 Bobule Vlada Lanného, celková návštevnosť projekcií v prvej polovici cesty sa vyšplhala na 28 170 divákov.

Pokiaľ si chete prísť tento autobus nafotiť, alebo si pozrieť niektorí z celovečerných filmov, všetci ste srdečne výtaní.

Spracoval: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.