Brnenské trolejbusy – roky útlmu a oživenia (1965-1974)

Brbenský trolejbusBRNO – Šesťdesiate roky u nás i vo svete trolejbusom nepriali. Nafty bolo dostatok, životné prostredie nikoho nezaujímalo a trolejbusy boli považované za nepružné a pomalé. Aj to boli dôvody ktoré spolu s nákladnou údržbou a investíciou prispeli k postupnému nahrdázaniu trolejbusom autobusmi. V Brne se počítalo s likvidáciou trolejbusovej prevádzky po dožití stárnouceho vozového parku. Po vyradení najstarších vozov ostalo v roku 1968 v DPMB už iba 31 trolejbusov. Už v roku 1967  bola obmedzovaná premávka na linke 23 z Komárova do Tuřan kde začala hlavnú záťaž preberať autobusová linka č. 40. V nasledujúcom roku bola premávka tuřanského trolejbusu zastavená, ale troleje tu visely až do roku 1972.

V tej dobe sa zdalo, že Brno bude následovať zlého príkladu Prahy, Českých Budějovic alebo Děčína, kde bola trolejbusová dorpava rušená, ale zdravý rozum našťastie zvíťazil. Do nových sídlisk, ktoré koncom 60. rokokov a hlavne v rokoch nasledujúcich začala obklopovať plvodnú starú zástavbu, bolo potrebné rišiť dorpavu. Na tomto mieste je potrebné vyzdvihnúť zásluhu dvoch pracovníkov dopravního podniku, ing. Libora Vykoupila a ing. Miloslava Blažka, ktorí sa nemalou mierou zasadili o zachovanei a rozvoj trolejbusov v Brne. V roku1969 boli po piatich rokoch obnovené dodávky nových vozov 9Tr a k dvom „starým“ linkám do Králova Pole a Šlapanic v roku 1971 pribudla tretia. Premávka na linke č. 24 z vtedajšieho Náměstí Rudé armády (NRA) na konečnú Žabovřesky, Topolky bol zahájený 27. augusta 1971.

V tomto roku boli električky z husovické vozovne preložené do vozovne Královo Pole (Medlánky), aby sa uvoľnili ďalšie priestory prenové trolejbusy a ich údržbu. Ďalšia nová linka na seae nenechala dloho čakať. 31. 12. 1971 sa do premávky zaradila linka 35 z NRA do Žabovřesk na Vychodilovu. Nasledujúci deň boli linky 21, 22 a 24 prečíslované na 31 – 34. Trolejové vedenie a výhybky sa dočkali modernizácie. Posledné vozy typu 6Tr boli vyradené už v roku 1966, posledné 7Tr v roku 1971 a 8Tr jazdili až do roku 1978. Zaujímavosťou bol troeljbus T11, ktorý jazdil v roku 1968 skúšobne asi 3 mesiace, ale neosvedčil sa. Výstavba nových tratí sa ale nezastavila a pozornosť sa upierala do oblasti Slatiny. Nová trať bola postavená na ulici Řípské a 2.februára 1974 bola zahájená premávka linky č. 33 Hlavní nádraží – Slatina, nádraží. Následne bol vybudovaný spojovací úsek na ulici Tuřanka a od 18. mája 1974 sem bola presmerovaná linka č. 31, ktorá do tej doby jazdila Tilhonovou a cez Přemyslovo náměstí. Môžeme teda skonštaktovať, že brnenské trolejbusy v 70. rokoch minulého storočia prekonali krízu a do ďalších rokov sa vydali s miernym optimizmom.

Autor: Jaroslav Filo
Zdroj: http://www.e-salina.cz/c/02-2010/trolejbusy-leta-utlumu-a-oziveni-1965-1974.htm

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.