Boli sme pri tom: Na stretnutí modulovej železnice v Bratislave sa jazdilo podľa skutočného grafikonu

DSC00287BRATISLAVA – V sobotu 22. januára 2011 sa v zasadačke budovy SIEMENS s.r.o.; na Stromovej 9 uskutočnilo tradičné stretnutie modulovej železnice, ktoré po viac ako roku zorganizovali priatelia z Klubu Railnet.sk Bratislava a KŽM Kolárovo. Akcia bola verejnopsti prístupná od 09:00 do 17:00 a každý kto sa na tejto akcií zúčastnil prežil deň v spoločsnosti fajnšmekrov na železničnú dopravu. Nsa svoje si totiž prišli všetci. Malí i veľkí – každý si tu naišiel to čo ho zaujíma.

Po vstupe do budovy Siemensu ste oproti zasadacej miestnosti mohli vzhliadnuť drevenú železnicu pre deti, ktorú je bežne dostať aj v obchodoch. Okolo nej sa obšmietalo niekoľko malých detí, ktoré sa tu hrali spolu s ich rodičmi. No našli sa aj takí, ktorí uprednostnili železničku väčších rozmerov situovanú pred zasadacou miestnosťou. Dopravu na tejto trati zabezpečovali dve súpravy parných vlakov.

Najväčší záujem bol nepochybne o železnicu modulovú. Tá pozostávala zo železničných staníc Jurajov Dvor, Pavúkovce, Tomášov a Šumperk a nákladísk Šokovo v Bocovanoch, Kameňolom a vlečka Lesy SR. A hoci by si niekto myslel, že sa jazdilo len tak pre potešenie, skutočnosť je úplne iná. Počas dňa sa totiž väčšinou jazdilo podľa skutočného grafikonu železničnej dopravy v ktorom bola zakomponovaná tak osobná, ako aj nákladná doprava. Na oboch stranách miestnosti boli umeistnené originálne staničné hodiny kruhového tvaru s logom Railnetu a takmer pri každej stanici sa nachádzala časomiera (niečo ako zobrazovač presného času a tarifného pásma v prostriedkoch bratislavskej MHD). Na jazdu podľa grafikonu sa však treba dôkladne pripraviť. Každý, kto chcel riadiť svoj vlak dostal nie len cestovný poriadok svojho vlaku, ale pri nákladných vlakoch aj kartičky s radeným jednotlivých vozňov. Okrem toho bolo treba nastaviť časomieru na grafikon (jazdy začínali cca o 06:00) a zabezpečiť personálnu obsluhu jednotlivých staníc a nákladísk. Pri každej väčšej stanici s  nachádzal telefón, cez ktorý sa dorozumievali prednostovia jednotlivých staníc. Pýtali si povolenie k odjazdu vlaku do nasledujúcej stanice, potvrdzovali príchod vlaku a podobne.

A je to tu. S úderom šiestej hodiny ráno sa rozprúdil život na modulovej železnici. Zo stanice Šumperk vyrazil červený motorák, ktorý mal na mierené až do Jurajovho dvora. Počas grafikonu ste však mohli vidieť aj osobák tvorený poschodovými vozňami, Vindragonu, či nostlagický vlak tvorený historickými vozňami a parným rušňom 498.104 „Albatros“. Staničný personál zvládal dopravu podľa grafikonu na výbornú, aj keď nejaké tie komplikácie sa predsa našli. Najviac ich bolo asi v stanici Šumperk, ke vďaka prednostnému posunovaniu, respektíve zoraďovaniu nákladného vlaku muselo pred stanicou čakať niekoľko vlakov, prípadne z nej odchádzali z pár minútovým meškaním. No najkurioznejšiou situáciou bolo asi vypravenie osobného vlaku, ktorý odišiel o 50 minút skôr ako mal. Našťastie rušňovodič si to včas uvedomil a z Tomášova sa vrátil späť do Šumperku, dke vyčkal na svoj riadny odchod. Jazdy podľa grafikonu skončili okolo 10-tej hodiny. Je však možné že trvali aj dlhšie, lebo okolo 14:30 sa časomiera zastavila a pre organizátorov bol prirpavený menší obed v podobe chutnej pizze.

Na svoje si však prišli aj návštevníci, ktorí so záujmom sledovali, kamerovali či fotografovali pohyby jednotlivých vlakov. K dispozícií bol aj priestor na skladanie papierových modelov železnice medzi ktorými nechýbal ani motorový vozeň M 152.0 (810) a nákladný vozeň rady Gbgs. Práve tento vozeň sa totiž na jednej zo železničných tratí v Čechách zapája za 810, aby odviezol člny všetkým milovníkom tohto športu.

Ako sme sa dozvedeli od organizátorov poduajtia, stavba modulového koľajiska im v minulosti trvala 1,5 dňa. Dnes ho stihnú poskladať za 3 hodiny. Tí čo chodia na tieto akcie pravideľne určite vedia, že modulové koľajisko nebolo ani raz rovnaké, t.j. vždy bolo postavené inak. Na odvoz koľajiska netreba veľké auto, pretože každá časť trate (vlaky, koľajisko, krajina,…) patrí niekomu inému.

Nuž a či bol o túto skciu zo stany verejnsoti záujem? Určite áno, veď kto by si už len nechal ujsť fascinujúci svet železnice. Organizátorom ďakujeme za prekrásnu akciua už teraz sa tešíme na to, že sa v budove Siemensu čoskoro stretneme pri ďalšej takejto akcii.

Text a foto: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.