Boli sme pri tom: Motorovým vlakom na Čachtický hrad

CAM_0047BRATISLAVA, ČACHTICE – V sobotu 17. apríla 2010 sme sa zúčastnili výletu historickým motorovým vlakom na Čachtický hrad, ktorý v spolupráci so Železnicami Slovenskej republiky a Múzejno-dokumentačným centrom ŽSR zorganizoval Klub priateľov histórie dopravy Bratislava-Východ. Hoci mal byť do Čachtíc vypravený motorový vozeň M 262.07 + prívesný vozeň, kvôli poruche motorového vozňa bol nakoniec vypravený dieselhydraulický rušeň T 444.0060 + Ci 4-4858 + Ca 4-5099.

Na bratislavskej Hlavnej stanici bolo ráno veľmi rušno. Mimoriadny nostalgický vlak bol pristavený na 5. nástupište, kde organizátori predávali ešte voľné cestovné lístky. Keďže na informačnej tabuli stálo Mim. Čachtice cez Trnavu, niektorí ľudia nastúpili do nostalgického vlaku s pocitom, že vystúpia v Trnave, či Leopoldove.  Organizátori preto pred odchodom obehli oba vozne a spýtali sa cestujúcich či s nimi cestujú do Čachtíc.

O 08:30 sa nostalgický vlak pohol zo stanice. Po niekoľkých minútach prišla „kontrola cestovných lístkov“. Janko, známy to kurič parnej mašinky, chodil po vlaku s malým občerstvením pre cestujúcich. Dospelí bezplatne dostali za pohárik alkoholického nápoja, deti zase dostali chutnú horalku.

Jazda do Čachtíc bola veľmi zaujímavá. Cestujúci mali dobrú náladu, čo sa prejavilo aj na celkovej atmosfére tohto prekrásneho výletu. V bufetovom vozni boli okrem občerstvenia k dispozícií aj pohľadnice a malé obrazy s historickými vlakmi.

Po príchode do ŽST Nové Mesto nad Váhom nastalo posunovanie rušňa, ktoré si väčšina ľudí nenechala újsť a zaznamenala si ho na kameru, či fotoaparát. Po príchode vlaku do Čachtíc (cca okolo 10:30) sa počkalo na prejazd pravidelného osobného motorového vlaku radu 811 na trati Veselí nad Moravou – Nové Mesto nad Váhom a potom nastalo posunovanie lokomotívy a odstavenie nostalgického vlaku na 1. koľaj, aby nezavadzal v prejazde osobných vlakov premávajúcich na tejto trati.

V Čachticiach už nasledoval voľný program. Niektorí sa vydali na zrúcaninu Čachtického hradu, iní sa zase previezli pravidelným vlakom do Starej Turej, kde sa nachádza aj železničné múzeum.

Stručne o Čachtickom hrade:
Zrúcaniny Čachtického hradu tvoria dodnes dobre identifikovateľné budovy, postupne sa dvíhajúce na hornom, strednom a dolnom hrade. Opevnenia si zachovali zvyšky štítkových renesančných atík, na hornom hrade sú fragmenty pôvodných omietok s maľbami. Na starších fotografiách môžete hrad vidieť s vežou, v súčasnosti stojí bohužiaľ už iba jeden jej múr. Z hradu je nádherný výhľad na okolité svahy Malých Karpát, kopanice Myjavskej pahorkatiny a Považský Inovec.
Na zrúcanine hradu sme stretli pána Andreja štiavnického  ktorý sa už skoro tridsať rokov venuje štúdiu historických dokumentov o Alžbete Bátoryovej a ktorý spolupracoval aj s Jurajom Jakubiskom na veľkofilme o Bátoričke. Viac o dielach Andreja Štiavnického sa dozviete TU.
Tri kilometre od obce čachtice sa nachádza Park miniatúr Podolie. Na Slovensku bolo v minulosti okolo 150 hradov. Iba nepatrná časť z nich je dnes opravená a sprístupnená. Väčšina týchto hradov sú dnes ako zrúcaniny. Uviesť ich v teréne do pôvodného stavu by stálo nemalé prostriedky a dlhý časový úsek. a tak sa  toto ojedinelé kultúrne dedičstvo postupne zachráni a ukáže verejnosti vo zmenšenej podobe, oproti svojim originálom zmenšené o 50-krát. Unikátnosťou Parku miniatúr je to, že sa tu hrady obnovujú do svojej pôvodnej krásy, kedy na nich pulzoval čulý život, vládli na nich známi feudáli, chodili rytieri, vojaci, dvorné dámy…. A tak sú hrady stavané v podobách pred 300 – 500 rokmi. Takto sa každý rok podarí zachrániť 5 – 10 objektov slovenského kultúrneho dedičstva.
V Parku miniatúr sú umiestnené modely v mierkach 1:25 a 1:50. Vo väčšej mierke sú spracované objekty vzácnych kostolíkov a drobných objektov. Patria k nim kostolíky v Klížskom Hradišti a Lančári, drevené kostolíky v Lukove-Venécii, Inovcoch, Topoli a Kalnej Roztoke. V tejto mierke je spracovaná i Krupinská vartovka.“>Výhodou modelov je, že si ich návštevník môže prezrieť v plnej kráse zo „sokolieho pohľadu“. Vidí ich zo všetkých strán a tak si plne môže vychutnať ich rozmanitosť, mohutnosť i krásu. V reáli ich takto neuvidí, mnohé z nich sú zarastené v lesoch a kríkoch…
V mierke 1:50 sú spracované všetky modely hradov.
Park miniatúr je otvorený v mesiacoch júl a august denne okrem pondelka od 09:00 do 17:00. V mesiacoch máj, jún a september je park otvorený pre vopred ohlásené organizované skupiny a zájazdy. Viac o informácií o Parku miniatúr získlate na internetovej stránke www.matusovo-kralovstvo.sk, aleboe-mailom, na parkminiatur@matusovo-kralovstvo.sk.
V Čachticiach pôsobí aj Spolok Čachtického ringu, o ktorom sa dozviete viac informícií TU.

Pätnásť minút pred 17-tou hodinou bol už nostalgický vlak pripravený na cestu späť do Bratislavy. Najprv sa nostalgický vlak presunul na 2. koľaj a potom sa vydal na cestu späť. No ešte pred samotným posunom sa čakalo na prejazd pravidelného vlaku do Nového Mesta nad Váhom, aby náš odchod stihli aj tí, ktorí sa v rámci voľného programu v Čachticiach rozhodli pre návštevu Starej Turej.

Cestou späť už mnohých zmohla únava. Niektorí si v Novom Meste nad Váhom vystúpili z vlaku aby sa pozreli na posunovanie lokomotívy, iní sa zase občerstvili v reštauračnom vozni, alebo jednoducho oddychovali na sedadle.  Podstatné je, že všetci účastníci výletu došli krátko pred 19-tou hodinou šťastlivo späť na bratislavskú Hlavnú stanicu.

Na záver nám neostáva nič iné ako poďakovať organizátorom za prekrásny výlet do Čachtíc a zároveň vás všetkých srdečne pozvať na jazdu historickým motorovým vlakom za koníkom do Topolčianok, ktorá sa uskutoční už budúcu sobotu – 1. mája 2010.

Autori: Jaroslav Filo a Patrik Špačinský

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.