Aktuálne: Železničné múzeum predstaví 40. oceľových unikátov

AVA516639_Z_Z_423.001Národné technické múzeum je o krok bližšie k splneniu jedného zo svojich veľkých plánov – k otvoreniu pražského Železničného múzea v areáli Masarykovho nádražia. Múzeum sa bude nachádzať v areáli bývalej železničnej výhrevne a dielní v budovách, ktoré si pamätajú časy kedy do Prahy prišiel prvý vlak ťahaný parnou lokomotívou. „Ešte tento rok vypíšeme súťaž na jeho architektonickú podobu a pokiaľ všetko pôjde podľa plánu v roku 2019 chceme privítať prvých návštevníkov,“ popisuje jeho riaditeľ Michal Novotný.

Tento areál vznikol v roku 1845 a je jedným z najstarších dochovaných areálov v Čechách. Hlavné budovy v areáli budúceho Železničného múzea pochádzajú z tejto doby a viac než 150 rokov slúžili železničnej doprave. „Kde inde teda rozprávať príbeh železnice, než v priestoroch, ktoré sú samy historickou kronikou,“ dodáva Novotný. Ústredná budova Železničného múzea je najväčšou klasickou priemyselnou stavbou v strednej Európe. „Umiestnenie takto veľkej a významnej pamiatky technickej povahy v centre hlavného mesta je jedinečné,“ vysvetľuje Novotný.

Zatiaľ neexistujúce múzeum už teraz v depozitári, ktoré sa nachádza v bývalom lokomotívnom depe v Chomutove, opatruje na 150 historických koľajových vozidiel a stovky ďalších drobnejších predmetov. V budúcnosti by sa z nich malo v Prahe predstaviť asi 40 vozidiel. Medzi nimi budete môcť vzhliadnuť napríklad parnú lokomotívu 322.302 „Donnersberg“ z roku 1870, salónny vozeň následníka trónu Františka Ferdinanda d´Este z roku 1909 alebo tendrovú parnú lokomotívu 477.060 „Papagáj“ z roku 1955.

Vybudovaniu múzea zatiaľ bránila stavebná uzávera, ktorej zrušenie v roku 2012 vrátilo realizáciu Železničného múzea opäť do reálneho času. V júli 2013 potvrdila existenciu budúceho Železničného múzea aj nová zmena územného plánu. Pretože múzeum zatiaľ nemá vlastnú expozíciu, príležitostne sprístupňuje aspoň svoj chomutovský depozitár. „Na tento rok pripadajú termíny sprístupnenia depozitára na 14. a 15. júna 2014 a 30. a 31. augusta,“ uvádza Novotný.

Práce na vzniku nového železničného múzea budeme sledovať a aktuálnych informáciách Vás budeme priebežne informovať.

Zdroj: www.metro.cz

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.