Aktuálne: Železničná stanica Bratislava-Filiálka oslavuje 100. výročie

P3142504BRATISLAVA – Železničná stanica Bratislava-Filiálka postavená v roku 1840 na trase konskej železnice oslavuje svoju 100-ročnicu. Pri tejto príležitosti sa ZAJTRA (16. mája 2014) o 18:00 v areáli stanice uskutoční malé spomienkové podujatie, ktorého organizátormi sú Zelená hliadka a Bratislavská občianska samospráva.

 

 

 

HISTÓRIA V SKRATKE:

1840: vybudovanie stanice konskej železnice; neskôr Bratislava-Blumentál (staničná budova stojí dodnes na rohu ulíc Krížna a Legionárska)
 po roku 1880: rozšírenie koľajiska smerom na Raču; tylové zabezpečenie robila stanica bývalej koňky
1914:
vybudovanie staničnej budovy; stanica fungovala už ako samostatná prevažne nákladná stanica Pressburg Filiale, či Novomestské filiálne nádražie

od roku 1973: koncová stanica pre osobné vlaky z Trnavy
• od roku 1977: dva páry vlakov počas pracovných dní, ráno po Filiálku, popoludní späť, ďalší pár v nedeľu večer
17. 11 1980: posledná jazda parným vlakom na Slovensku na trati Bratislava-Filiálka – Leopoldov
01. 06. 1985: zastavenie osobnej dopravy v úseku Bratislava-Predmestie – Bratislava-Filiálka; stanica bola administratívne pričlenená k stanici Bratislava-Predmestie
22. 05. 2005: uzatvorenie nadchodu z dôvodu havárijného stavu; v nasledujúcom roku bol nadchod zbúraný
24. 06. 2012: posledná jazda nostalgickým vlakom na Filiálku
2013: vybudovanie priechodu pre chodcov cez železničnú trať

SÚČASNOSŤ (stav marec 2014):

Železničná stanica a jej okolie sú v súčasnosti v schátranom stave. Začalo sa s rozoberaním „hlavnej koľaje“ a staničného osvetlenia, staničná budova chátra a v blízkosti priecestia pri Zvaračskom ústave sa nachádzajú zvyšky garáži okolo ktorých je neporiadok. Železnice Slovenskej republiky však tvrdia, že s tým čo sa v areáli stanice deje nemajú nič spoločné pokračuje Ing. Ľubomír Mitas z odboru komunikácie, ktorý túto situáciu preveroval na oblastnom riaditeľstve v Trnave. „Neprebieha žiadna demontáž stĺpov staničného osvetlenia. Na rozoberanie koľajiska nemáme dôvod. Z dôvodu akútnej potreby náhradných dielov pre potreby prevádzky na inom prevádzkovanom traťovom úseku sme z koľají a výhybiek zdemontovali určité prvky, ktoré však po dodávke budú vrátené späť. Z toho vyplýva, že nejde o žiadnu likvidáciu. Staničná budova je určená na asanáciu.“ Zelená hliadka, ktorá plánuje revitalizáciu tohto areálu, mala pre túto budovu využitie. Železnice im ju však nezverili.

P3142507
Na niektorých úsekoch hlavnej koľaje už koľajnice nenájdete, stav marec 2013

Bratislavská občianska samospráva a Zelená hliadka pripravili na ZAJTRA (16. mája 2014) malé spomienkové podujatie so začiatkom o 18:00 s nasledovným programom:

 Vyvesenie slávnostnej plachty na priečelie budovy stanice
Diskusia o budúcnosti budovy a priľahlého areálu
Úprava okolia stanice

Text a foto: Jaroslav Filo

100 rokov stanice Filialka

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.