Aktuálne: Zbierka na opravu výnimočného rýchlikového vozňa Calm z roku 1936

006008ČESKÁ REPUBLIKA – Nadácia Okrídlené kolo vyhlasuje zbierku formou SMS s textom DMS CALM na telefónne číslo 87 777. Poskytovateľom služby je fórum darcov. Osobný prípojný vozeň rady Calm 4-7028 vyrobený v roku 1936 v Ringhofferových závodoch a.s. pod výrobným číslom 125614 je súčasťou zbierky podnikového múzea Českých dráh a.s.

V 30. rokoch minulého storočia Československé štátne dráhy (ČSD) motorizovali prevádzku na vedľajších tratiach a postupne prichádzali k motorovej prevádzke i na menej vyťažených spojoch na hlavných tratiach. Nosnou radou rýchlikovej motorovej vozby sa stali štvornápravové motorové vozne M 274.0, známe pod prezývkou „Modré šípy“. K nim bolo potrebné dodať aj prípojné vozne a tejto úlohy sa ujala vagónka Ringhoffer, ktorá začiatkom roka 1934 dodala prvú sériu Calm ( 4-7001 až 010) v zmiešanej stavbe, so stredným vstupom, s pieckou na uhlie a podvozkami s rázvorom necelých 2,1 m. Druhá séria prišla o rok neskôr, avšak už s celokovovou skriňou. Tretia a najmodernejšia séria z roku 1936 bola charakteristická podvesmi pod skriňou vozňa a modernými podvozkami typu Ringhoffer-Tatra s rázvorom 2,8 m. Vykurovanie vozňa tu bolo riešené pieckou na uhlie s rozvodom horkého vzduchu apri voze Calm 47100-102 bolo novo dosadené vykurovanie elektrickým akumulačným systémom od firmy ČKD. Farba všetkých týchto vozňov bola rovnaká ako pri „Modrých šípoch“, tj. biela strecha, horná polovica skrine krémová a spodná modrá. Krémovú farbu od modrej delil oranžový pás.

06_big_1

Zámerom projektu nadácie Okrídlené kolo je opraviť vozeň Calm 4-7028 do prevádzkového stavu a uviesť ho do podoby, ktorá bude reprezentovať úroveň a českého predvojnového vagonárského priemyslu a zároveň dokumentovať skutočnosť, že ČSD boli pred druhou svetovou vojnou v motorizácii osobnej dopravy na jednom z popredných miest Európy.

Vozeň bude slúžiť pri prezentácii železničnej histórie (jazdy pre verejnosť, železničné výstavy atď.). V súčasnej dobe sa dokončuje oprava rýchlikového motorového vozňa M 260.001 „Strieborný šíp“ z roku 1939, s ktorým bude vozeň Calm najčastejšie jazdiť. Majiteľom „Strieborného šípu“ je Výskumný ústav železničný, a.s., člen Skupiny České dráhy.

Pokiaľ vás projekt opravy vozňa Calm zaujal, môžete prispieť zaslaním SMS s textom DMS CALM na telefónne číslo 87 777. Službu poskytuje Fórum dárcov, cena SMS je 30,- Kč, z  ktorej bude na zbierkový účet NOK prevedených 28,50 Kč.

Nadácia Okrídlené krídlo Vám už dopredu ďakuje za Vašu pomoc! Veľmi si váži akúkoľvek pomoc so záchranou a starostlivosťou kultúrneho dedičstva českých železníc.

Nadácia Okrídlené kolo je nepolitická nezávislá nezisková právnická osoba slúžiacia výlučne verejnoprospešným cieľom. Poslaním nadácie je získavanie finančných i nefinančných prostriedkov pre opravy a údržbu historických železničných koľajových vozidiel, dráhovýh stavieb, zariadenia a vybavenia, najmä vo vlastníctve Českých dráh, a. s. a Národného technického múzea, ale aj iných dráhových i nedráhových subjektov. Nadácia od svojho založenia v roku 2004 podporila viac než 30 projektov. Celkovo na ne prispela sumou 8 500 000,- Kč. Ďalším projektom nadácie pomohlo sprostredkovanie kontaktov na donorov, ktorí pomáhajú nefinančným spôsobom (sponzorská oprava, dodávka náhradných dielov a pod.).

Historické osobné vozne – Nadácie Okrídlené kolo už podporila opravu niekoľkých historických hnacích vozidiel – lokomotív. História cestovania po železnici je však úzko spojená s prepravou osôb. Preto odborná komisia NOK doporučila správnej rade nadácie, aby sa zamerala na podporu projektov na obnovu a reštaurovanie historických osobných vozňov. Veď práve cestovaním v historických vozňoch pri mimoriadnych jazdách spoznáva verejnosť vývoj kultúry cestovaniaí po železnici.

Reštaurovanie jedného osobného vozňa 3. triedy s drevenými lavicami je dnes rovnako finančne nákladné ako oprava malej parnej lokomotívy. Nadácia si preto váži všetky osoby a firmy, ktoré sa rozhodnú pomôcť!

Doplníme, že jeden s prípojných vozňov tohto typu je spolu s „Modrým šípom“ súčasťou zbieriky Múzejno-dokumentačného centra ŽSR. Vozeň pod označením Calm 4-7100 je prvý exemplár trojkusovej série vybavenej elektrickým akumulačným kúrením. Zvyšných deväť vozňov bolo totiž vykurovaných horkovzdušným systémom na uhlie.

Autor: Jaroslav Filo
Zdroj: Tlačová správa Nadácie okrídlené kolo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.