SLOVENSKO – Vážení a milí, v mene Československej legionárskej obce si vás dovoľujeme pozvať do jedinečného pojazdného múzea na koľajniciach, ktoré práve cestuje po Slovensku. Do vlaku, ktorý v čase prvej svetovej vojny písal dejiny pri vytváraní spoločného štátu Čechov a Slovákov, vlaku československých legionárov. Jeho návštevu si rozhodne nenechajte ujsť!
Tohtoročný august a september prejde Slovenskom legionárské múzeum na koľajniciach – Legiovlak. Jeho trinásť vagónov pripomenie boj Čechov a Slovákov za vytvorenie spoločného štátu na deviatich zastávkach. Vstupné bude všade zdarma.
Legiovlak – pojazdné múzeum Československej obce legionárskej – pripomína 100. výročie boja légií za samostatný štát. Súprava historických vozňov navštívi Slovensko vďaka spolupráci s Ministerstvom obrany Slovenskej republiky, Železničnej spoločnosti Slovensko, Nadácii Milana Rastislava Štefánika, KHT Zvolen a ďalších partnerov. Celá súprava jazdí od roku 2015, kedy sa tiež na krátky čas zastavila v Bratislave (reportáž z tejto návštevy nájdete TU). Pri tohtoročnom dvojmesačnom putovaní Slovenskom postupne navštívi zastávky:
Žilina 1. – 6. 8. 2017
Dolný Kubín 7. – 9. 8. 2017
Poprad (železničná stanica) 11. -13. 8. 2017
Medzilaborce (železničná stanica) 15. – 16. 8. 2017
Humenné (železničná stanica) 18. – 20. 8. 2017
Košice (Hlavná ulica – pred STM) 22. 8. – 3. 9. 2017
Zvolen (osobná stanica) 5. – 10. 9. 2017
Nitra (železničná stanica) 12. -17. 9. 2017
Bratislava (Múzeum dopravy) 19. – 28. 9. 2017
Legiovlak sa skladá z 13 zrekonštruovaných vagónov, akými sa desaťitisíce čs. legionárov prepravovali naprieč Ruskom po Transsibirskej magistrále v rokoch 1918–1920. Cestu okolo sveta domov do Československa si legionári často museli vynútiť tvrdým bojom s boľševíkmi a vlastnou krvou. Historické vagóny sú zrekonštruované tak, aby verne zodpovedali dobovým reáliam a návštevníkom čo najviac priblížili podrobnosti z legionárskeho života a ich boja. Súpravy legionárských vlakov boli totiž kasárne na koľajniciach a legionári sa museli postarať o všetko sami a ešte k tomu v pohybu.
„Bežný príbytok vojakov predstavovala tzv. tepluška pre 16 mužov, oproti tomu vysokí dôstojníci mali k dispozícii luxusné osobné vozne. Obe varianty si u nás návštevníci môžu zdarma prezrieť,“ hovorí Jiří Charfreitag, tajomník projektu Legie 100 a dodáva: „Um a dôvtip legionárov zase dokládajú pojazdné dielne, máme tu krajčírsku a kováčsku, ktoré na náklady Nadácie Milana Rastislava Štefánika zrekonštruovali vo Zvolene a jazdí s nami od roku 2015.“
Ďalej si návštevníci môžu prezrieť napríklad vozeň poľnej pošty, najspoľahlivejší prostriedok komunikácie na celej vtedajšej Sibíri, či zdravotný vozeň s jednoduchou chirurgickou sálou. Spôsob boja legionárov následne približuje improvizovaný obrnený vozeň, ktorý je po zuby vyzbrojený delom a guľometmi, štábny vagón na plánovánie operácií, či plošinové vozne na presun materiálu.
V Českej republike sú prehliadky Legiovlaku veľmi obľúbené a ročne priláka okolo 100 000 návštěvníkov. „Pevne dúfame, že podobný zájem vzbudíme i na Slovensku. Prvá svetová vojna je síce 100 rokov vzdialená, ale na 5000 Slovákov, ktorí slúžili v ruských légiách a dve tisícky vo Francúzsku a Taliansku, sa nesme zabúdať. Ich podiel na vybudovaní spoločného štátu je nezmazateľný,“ vraví Charfreitag a dodáva: „Slováci mali vstup do legií ťažsí než Česi, ale spoločným bojom a najmä v osobe Milana Rastislava Štefánika preukázali, že sú moderným národom, túžiacím po nezávislosti a vlastnom štáte. Bratstvo, ktoré vzniko vo spoločnom boji bolo veľmi pevné.“ Nemenej dôležitý bol vplyv slovenských krajanov v Spojených štátoch amerických, mnoho emigrantov odboj finančne podporovalo.
Legiovlak predstavuje spoločnú vojenskú históriu Slovákov a Čechov nielen širokej verejnosti, ale zameriava sa predovšekým na mládež, ktorej je sto rokov stará história akosi vzdialená. Preto sú počas školského roka pripravené skupinové prehliadky, na ktoré sa možno dopredu objednať prostredníctvom formulára na webe http://legie100.com/legiovlak a dohodnúť si presný čas. „Tohto roku tomu bolo presne 100 rokov, kedy sa naši legionári vyznamenali v bitke pri Zborove na Ukrajine. Návšteva Legiovlaku je tak skvelou príležitosťou, ako si udalosť pripomenúť a dozvedieť sa viac o tom, aké odhodlanie a utrpenie predchádzalo vzniku Československa.“ vraví Jiří Charfreitag.
Zdroj: Československá obec legionárska – www.csol.cz
Upravil a preložil: Tomáš „Sergej“ Halža
Foto: Jaroslav Filo
Be the first to comment