Aktuálne: Tupolev 134 OK-AFB opäť v pôvodných farbách

PIEŠŤANY, SLAVNICA – Tupolev Tu-134 A, ktorý stál dlhé roky na parkovisku pred letiskom v Piešťanoch, zmenil vo februári tohto roku majiteľa. Stalo sa ním občianske združenie Aeroklub Dubnica nad Váhom.

Toto „malé túčko“ s reg. OK-AFB a výrobným číslom 1351410 prevádzkovali Československé aerolínie, ktorým bolo dodané 9. januára 1972. Ako zaujímavosť z jeho prevádzky možno uviesť, že 6.2.1978 bolo na linke Berlín – Praha unesené do Frankfurtu. Počas svojej aktívnej služby u ČSA nalietalo 21 793 letových hodín pri počte 20 132 pristátí. Vyradené bolo 11. októbra 1988. Letecká spoločnosť sa ho však nerozhodla zošrotovať, ale rozhodla sa ho zachovať a využiť v Piešťanoch za účelom prevádzkovania reštaurácie.

ČSA boli vtedy ako leteckým dopravcom, tak aj prevádzkovateľom letísk v Československu. Pád komunistického režimu, uvoľnenie súkromného podnikania a vznik Slovenskej správy letísk (SSL) sa dotkli aj ďalšieho využitia tohto lietadla. SSL ho v 90-tych rokoch minulého storočia prenajali súkromníkovi. Lietadlo dostalo nový náter s nápismi „AIR SNACK-BAR GEMER“. Posedenie v lietadle bolo najmä pre rodiny s deťmi, turistov a kúpeľných hostí veľkým lákadlom. No s pribúdajúcim počtom podnikov ponúkajúcich gastronomické služby a občerstvenie v centre Piešťan začal počet zákazníkov tejto prevádzky na okraji mesta z viacerých dôvodov postupne klesať. O tom, že podnikanie v „túčku“ bolo skôr stratové ako ziskové svedčí aj fakt, že sa tu v 90-tych rokoch vystriedalo približne 15 nájomcov.

Lietadlo v posledných rokoch v Piešťanoch chátralo.

Keď sa ho letisku dlhodobo nedarilo nikomu prenajať, rozhodlo sa, že ho predá. Za cenu šrotu a gastronomického vybavenia v interiéri. A tak skončil za 200-tisíc Sk v rukách istého podnikateľa z Maďarska. Ten sa však zjavne prepočítal. Keď zistil, aká nákladná by bola jeho preprava, viac sa letisku neozval a na poštu neodpovedal.

Neskôr sa o chátrajúci Tupolev začali zaujímať leteckí nadšenci z aeroklubu pôsobiacom na letisku Slavnica (neďaleko Dubnice nad Váhom). Po vyše ročnej snahe skontaktovať sa s maďarským vlastníkom, sa im to napokon podarilo. Rokovania prebehli úspešne, nadšenci sa vyzbierali na jeho kúpu, ako aj následnú demontáž lietadla.

Chvostová časť Tupoleva 134 reg. OK-AFB už po obdržaní pôvodných farieb ČSA v Slavnici.

S rozoberaním lietadla sa začalo koncom apríla a v polovici mája boli jednotlivé časti lietadla postupne prevezené na letisko v Slavnici. Tu ho znovu poskladali a postupne začali natierať do pôvodných farieb, v akých lietalo pod hlavičkou ČSA. Práce postupujú rýchlo, keďže už 7. septembra má byť v Slavnici letecký deň, na ktorom bude zároveň slávnostne otvorená zbierka zrenovovaných historických lietadiel. Jej súčasťou má byť 9 lietadiel a práve Tupolev 134 sa ako najväčšie lietadlo v nej stane jej dominantou.

Niečo z histórie o Tupolevoch 134

Prototyp sovietskeho lietadla typu Tupolev 134 prvýkrát vzlietol 29.7.1963 a do ukončenia sériovej výroby v roku 1984 bolo spolu vyrobených 852 kusov TU-134 v rôznych verziách. V bývalom Československu boli ich hlavným prevádzkovateľom ČSA. Súčasťou ich flotily bolo 14 lietadiel tohto typu. Prvý stroj s registráciou OK-AFA bol dodaný 29.11.1971. Súčasťou lietadlového parku Československých (neskôr Českých) aerolínií bol tento typ s kapacitou 76 cestujúcich 26 rokov, počas ktorých tieto lietadlá nalietali spolu 323 567 letových hodín s počtom 298 319 príletov. O ich spoľahlivosti svedčí aj fakt, že počas ich pôsobenia u ČSA sa stala len jedna vážna nehoda. Zapríčinená bola vinou riadenia letovej prevádzky v Prahe. 2. januára 1977 prišlo pri pristávaní  TU-134 reg. OK-CFD k stretu s IL-18 reg. OK-NAA, ktorý na prahu dráhy čakal k povoleniu na štart. Posádke sa našťastie túto situáciu podarilo zvládnuť tak, že neprišlo k obetiam na životoch. Tupolev bol však už neopraviteľný a tak ho dali zošrotovať. Rozlúčka s týmto typom sa u ČSA sa uskutočnila 9.12.1997 – Tupolev 134 A s reg. OK-HFL uskutočnil svoj posledný komerčný let pre ČSA na pravidelnej linke OK 834/835 na trase Praha – Belehrad a späť. Pre toto lietadlo to ale nebol koniec jeho letovej činnosti. Predané bolo do Bulharska k leteckej spoločnosti Hemus Air, podobne ako predtým lietadlo reg. OK-HFM. Ďalšie lietadlo (OK-IFN) si zase našlo prácu v Gruzínsku u spoločnosti Georgian Airlines.

Okrem ČSA prevádzkovala 4 TU-134 aj československá vládna letka, ktorá ich však ešte v roku 1983 všetky predala do Bulharska. Jedno lietadlo tohto typu prevádzkovala aj armáda, po rozdelení ČSFR pripadol Armáde ČR, kde slúžil do roku 1996 a odpredaný bol do Bieloruska. Jeden Tupolev 134 A-3 pod registráciou OM-GAT prevádzkovala na svojich charterových letoch v rokoch 1995-2000 aj popradská spoločnosť Air Transport Europe. V súčasnosti lieta ešte niekoľko desiatok týchto strojov, väčšina z nich v Ruskej federácii.

Do pozornosti dávame aj články a fotky z iných webov o TU-134A OK-AFB:
– Ruský Tupolev z Piešťan čaká už roky na odvoz do Maďarska – trnava.sme.sk, 29.3.2012
– Lietadlo spred letiska poputuje do múzea – piestany.sk, 30.4.2013
– Piešťanský Tupolev prišiel o chvost – vezú ho do Dubnice – piestanskydennik.sk, 9.5.2013
– Piešťany opustil jeden z ich symbolov. Tupolev je už v Dubnici – trnava.sme.sk, 23.5.2013
– fotografie OK-AFB na airliners.net
– fotografie OK-AFB na planes.cz

Text: Peter Vodička
Foto: Peter Vodička – 01-16 z 10.7.2011; 17-40 z 28.7.2013

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.