Aktuálne: Predstaví sa zrekonštruovaná Viedenská električka GANZ Eg 6

GANZ-Eg-6-2014-10Po vyše dvojročnej rekonštrukcii sa verejnosti predstaví legendárna Viedenská električka GANZ Eg 6. Slávnostné privítanie sa uskutoční už v piatok 7. novembra o 11.00 hod. na Nábreží M. R. Štefánika (námestie Eurovea), koľaj pred skladom číslo sedem. Električka bude verejnosti prístupná počas celého víkendu, následne sa premiestni do Múzea dopravy na Šancovej ulici.

Symbolicky, k storočnici otvorenia miestnej dopravy Viedenskej električky, privážame stratenú Bratislavčanku späť domov. Podrobila sa náročnej rekonštrukcii do vystavovateľného stavu a veríme, že sa verejnosti bude páčiť,“ uviedol Michal Milata, predseda Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy. Rekonštrukciou sa električke prinavrátila podoba z roku 1914, podľa historických fotografií sa podarilo dôkladne zrekonštruovať interiér, či dobové nápisy.

V piatok 7. novembra 2014 o 11:00 čaká električku slávnostné privítanie spojené s krstom. Počas víkendu 8. – 9. 11. 2014 bude prístupná verejnosti. Od utorka 11. novembra bude Viedenskú električku možné nájsť v Múzeu dopravy na Šancovej ulici, kde sa predstaví spolu s tematickou výstavou.

Elektrická lokálna železnica Bratislava – Viedeň bola v prevádzke v rokoch 1914 – 1945 a dotvárala neopakovateľnú charizmu Bratislavy. Po zániku lokálnej dráhy sa dve špeciálne vyrobené vozidlá pre bratislavský úsek, GANZ Eg 5 a 6, dostali do Rakúska. Pôvodný majiteľ, firma Stern a Hafferl, sa vozidlo GANZ Eg 6 rozhodol ponúknuť na predaj alebo zošrotovanie. S pomocou partnerov a veľkého záujmu verejnosti sa električka nakoniec v roku 2011 vrátila domov do Bratislavy. Následne sa podrobila náročnej rekonštrukcii do vystavovateľnej podoby.

Michal Milata, KPMHaRD

10676171

elina_final.indd

Komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.