Aktuálne: Posledné jazdy na trati ŽSR č. 113 Zohor – Záhorská Ves

BRATISLAVSKÝ KRAJ – Železničná trať Zohor – Záhorská Ves oslávila v piatok 15. novembra 2019 108. výročie od zahájenia osobnej dopravy na tejto trati. Od zajtrajšieho dňa však už budú osobné vlaky na tejto trati minulosťou. Bratislavský samosprávny kraj sa totiž aj enormnému nárastu automobilovej dopravy a s tým súvisiacimi dopravnými zápchami rozhodol nahradiť osobné vlaky linky IDS BK S25 Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. novou autobusovou linkou č. 225 spoločnosti Slovak Lines.

Bratislavský samosprávny kraj k tomuto kroku pristúpil bez rokovania so starostami jednotlivých obcí. Starostovia i samotní obyvatelia dotknutých obcí s týmto krokom nesúhlasili, no vedenie kraja na ich argumenty vôbec neprihliadalo. Čo na tom, že obyvatelia dotknutých obcí budú musieť vstávať skorej a do školy, či zamestnania vďaka dopravným zápcham cestovať dlhšie. A čo na tom, že v prípade snehovej kalamity, či poľadovice nemusia autobusy premávať vôbec. Hlavne, že kraj na dopravných výkonoch ušetrí financie. Nepomohla pri tom ani požiadavka starostu Vysokej pri Morave Dušana Dvora o zachovaní aspoň troch ranných vlakov spojov.

Nová autobusová linka č. 225 však nie je adekvátnou náhradou za zrušené vlaky. Na rozdiel od osobných vlakov totiž premáva iba v pracovných dňoch, Lábske jazero neobsluhuje vôbec a cestovný poriadok je zostrojený tak, že v prípade meškania vlakovej linky S20 z Bratislavy, už nadväzný autobus nestihnete. Novou autobusovou linkou však nedošlo k navýšeniu dopravných výkonov zo strany autobusového dopravcu. Väčšina spojov totiž doposiaľ zabezpečovala dopravu na iných záhorských linkách.

Pravidelná vlaková osobná doprava medzi Zohorom a Záhorskou Vsou tak bude žiaľ od zajtra minulosťou. Či sa však v budúcom roku dočkáme aspoň sezónnej prevádzky v podobe vláčika Záhoráčika je nateraz otázne. Zatiaľ čo v predošlých rokoch už bola dohoda o prevádzkovaní turistickej linky v tomto čase dávno podpísaná, v súčasnosti sa jej prevádzke ešte stále rokuje. A hoci sa tieto vlaky stretli s pozitívnym ohlasom cestujúcej verejnosti a boli maximálne využívané, môže sa kľudne stať, že kraj v ich prevádzkovaní nebude pokračovať. Pokiaľ by však turistická prevádzka ostala zachovaná, vlaky by aj naďalej končili v Plaveckom Podhradí. Nové vedenie Bratislavského kraja totiž v prípade vláčika Záhoráčika nemá jasnú a dlhodobú koncepciu a nevyvíja ani žiadne aktivity k sprejazdneniu trate až do koncovej stanice v Plaveckom Mikuláši.

So zrušením osobnej dopravy na železničnej trati Zohor – Záhorská Ves paradoxne súhlasila aj Bratislavská integrovaná doprava, ktorá navyše na svojom webe cestujúcu verejnosť zavádzala. V článku o možnosti pripomienkovania návrhu nového GVD na rok 2019/2020 totiž uviedla, že v oblasti železničnej dopravy v rámci kraja sa žiadne výrazné zmeny nechystajú. A to aj napriek tomu, že v danom čase už bolo dávno rozhodnuté, že osobné vlaky do Záhorskej Vsi budú nahradené autobusmi.

Za povšimnutie pri tom stojí fakt, že predošlé vedenie kraja plánovalo nameisto rušenia vlakov ich rozširovanie. Okrem sprejazdnenia trate do Plaveckého Mikuláša s ktorým uvažoval aj kandidát na predsedu kraja Milan Ftáčnik, totiž rátalo aj s celoročnou prevádzkou na trati Zohor – Plavecký Mikuláš.

Dnes tak máte poslednú príležitosť odviezť sa do Záhorskej Vsi pravidelným osobným vlakom. Kedy sa na túto trať vydá ďalší spoj je nateraz otázne. Neváhajte a príďte sa rozlúčiť so záhorskou lokálkou rozlúčiť aj Vy.

CESTOVNÝ PORIADOK
06:45
06:50
06:55
¦
07:05
15:18
15:23
15:28
¦
15:38
19:18
19:23
19:28
¦
19:38
ZOHOR
x Lábske jazero, zastávka x
Vysoká pri Morave
Vysoká pri Morave, zastávka
ZÁHORSKÁ VES
08:40
08:34
08:31
¦
08:20
16:34
16:28
16:25
¦
16:14
20:10B
20:04
20:01
¦
19:50
B – pokračuje po trase linky S20 do Bratislavy, hlavnej stanice s príchodom o 20:45
x – zastávka na znamenie

Reportáž Televízie JOJ k tejto téme si môžete pozrieť TU.

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.