Aktuálne: Oslávili sme 5. výročie nášho webu

veteranyEU_logo_webMilí priatelia, naša redakcia si v uplynulých dňoch pripomenula 5. výročie svojho vzniku. A to je ten správny čas na bilancovanie našej doterajšej činnosti, ako aj na predstavenie plánov do budúcnosti.

Ako to vlastne začalo

Písal sa rok 2007 keď sa na internete objavil prvý online magazín zameraný na československé historické autobusy Veteránbus.SK, vďaka ktorému sa podarilo zachrániť 13 autobusov pred zošrotovaním. O 2 roky neskôr, koncom januára 2009, bola založená webstránka PDS-Historické vozidlá zameraná na propagáciu veteránskych akcií u nás i v zahraničí, ktorá však nefungovala veľmi dlho.

Začiatkom septembra toho istého roku sme si s kolegom Jaroslavom Verlíkom uvedomili, že v Čechách i na Slovensku niet žiadneho súvislejšieho spravodajsky či magazínovo zameraného webu pre všetky veterány a dopravnú nostalgiu. Po najsúrnejších prípravách sme preto bezodkladne začali s budovaním o poznanie širšieho webu s univerzálnou doménovou koncovkou www.veterany.eu pre všetky české a slovenské veterány online. Nová webstránka, ktorá postupne nahradila oba doterajšie weby, bola založená v pondelok 14. septembra a o tri dni neskôr sa na nej objavil historicky prvý článok Na historické linky máte už len pár týždňov.

Od tej chvíle sa na webe postupne začali objavovať ďalšie nemenej zaujímavé články s veteránskou tematikou. Neboli to však len pozvánky na akcie, či reportáže, ale aj odbornejšie články, seriály, či zaujímavosti. V seriály o nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných železničných tratiach sa spolu s nami môžete vydať po stopách železničných tratí po ktorých už dnes vlaky nejazdia, alebo jazdia len príležitostne a pokiaľ patríte k fanúšikom motocyklov môžete sa začítať do seriálu Motocykle čias minulých. Nezabúdame však ani na tých najmenších, ktorí si môžu prečítať náš rozprávkový cyklus Veterány deťom. Od roku 2011 sledujeme proces záchrany a rekonštrukcie električkovej lokomotívy legendárnej Viedenskej električky GANZ Eg 6, ktorá by sa už čoskoro mala predstaviť verejnosti. 

5 rokov v znamení spolupráce a nových projektov

Našim zámerom bolo vytvoriť širšiu komunitu majiteľov historických vozidiel, ktorí by prostredníctvom nás informovali o svojich aktivitách a milovníkom veteránov uľahčiť vyhľadávanie veteránskych akcií. Aj vďaka tomu sme postupne začali spolupracovať s rôznymi klubmi, múzeami, či združeniami (Albatros klub RD Bratislava, GAZ klub, Klub historických koľajových vozidiel, STM-Múzeum dopravy…) ku ktorým sa neskôr pridali aj Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy, Dopravný podnik Bratislava, či Trenčianska elektrická železnica. Naša redakcia sa zároveň rozrástla o nových redaktorov a spolupracovníkov vďaka ktorým môžeme na webe prinášať ešte viac veteránskych článkov.

Aby sa naše články dostali k väčšiemu počtu čitateľov vytvorili sme vlastnú fun page na Facebooku ku ktorej sme postupne pridali aj tematické stránky Trať 124 Trenčianska Teplá — Lednické Rovne a Vianočná električka v Bratislave, ktoré si rýchlo našli svojim priaznivcov.

Koncom roku 2009 sme vydali sériu 12 pohľadníc Boli sme pri tom 2009 a o rok neskôr sme sa pustili do príprav papierového magazínu Veterány.EU. Prvé číslo bolo bezplatne k dispozícii na našom webe, no z dôvodu nedostatku financií na tlač a distribúciu sme už v tomto projekte nepokračovali. Myšlienka vlastného časopisu však úplne nezanikla a stále hľadáme možnosti jej realizácie.

V roku 2011 sme po vzore okolitých miest v spolupráci s bratislavským dopravným podnikom zaviedli premávku Vianočnej električky ČKD Tatra T2 po okružnej jazde centrom mesta. Električka si od prvého dňa našla svojich priaznivcov vďaka čomu sa každoročne stáva neodmysliteľnou súčasťou predvianočnej Bratislavy.

V lete minulého roku sme spustili predaj suvenírov s veteránskou tematikou ako aj sprostredkovanie prenájmu veteránov na ktoré žiaľ nemáme toľko času ako by sme potrebovali.

V tomto roku sme začali zbierať vzácne historické pohľadnice, ktoré predstavíme budúci rok na vlastivednej vychádzke k 120. výročiu MHD v Bratislave.

Vznik občianskeho združenia

Po úspešnom rozbehnutí spravodajského portálu sme začali uvažovať nad založením občianskeho združenia, ktoré by sa podieľalo na záchrane a oprave historických dopravných prostriedkov ktorým hrozí likvidácia a ich zachovaní pre budúce generácie a minimálne raz ročne by organizovalo vlastnú veteránsku akciu. Už v roku 2010 prišiel náš kolega Jaroslav Verlík s návrhom na založenie Cechu majiteľov a sympatizantov historických vozidiel, ktorý sa však aj napriek prípravným prácam nepodarilo zrealizovať. S myšlienkou založenia občianskeho združenia sme sa opätovne začali zaoberať koncom minulého roka. Podklady na registráciu združenia boli na Ministerstvo vnútra SR odoslané začiatkom februára tohto roku a od 21. februára sme oficiálne registrovaní ako občianske združenie Veterány.EU.

Našou prvou aktivitou bola záchrana historického autobusu Karosa LC 735.00, ktorý sme na poslednú chvíľu zachránili pred zošrotovaním. Autobus sa v súčasnosti podrobuje rozsiahlej údržbe a budúci rok dostane veteránske značky.

Koncom júna sme sa aktívne zúčastnili na sympóziu k 15. výročiu múzea dopravy a prvý júlový víkend sme zorganizovali jazdu s historickým autobusom Karosa ŠL 11 na oslavy 105. výročia Trenčianskej elektrickej železnice. Koncom augusta sme plánovali kyvadlové jazdy Cabrio busom na Vajnorské dožinky čo sa nám však pre nezáujem zo strany organizátorov a nepriaznivé počasie nepodarilo zrealizovať.

Plány do budúcnosti

Od budúceho roka by sme chceli začať s postupnou renováciou našich automobilov Škoda 105 – 136. Prvým automobilom by mala byť Škoda 120, ktorú plánujeme spraviť vo verzii Verejná bezpečnosť a v závere sezóny sa s ňou predstaviť na retro oslavách 17. novembra v Dojči. V priebehu roka plánujeme zorganizovať jazdu Slniečkovou Bášenkou (Karosa LC 735.00) a v polovici leta jazdu nostalgickým vlakom po jednej z nepoužívaných železničných tratí. V závere augusta chceme zrealizovať vlastivednú vychádzku po stopách prvej električkovej linky v Bratislave, ktorá sa uskutoční v rámci osláv 120. výročia mestskej hromadnej a regionálnej dopravy.

Keďže v súčasnosti už nemáme toľko času na aktualizovanie tohto webu ako tomu bolo v minulosti, radi by sme náš tím rozšírili o nových redaktorov či spolupracovníkov. V našom združení zase radi uvítame ďalších majiteľov a sympatizantov veteránov, ktorí majú záujem podieľať sa na našich veteránskych aktivitách.

Poďakovanie

V závere tohto článku sa chcem poďakovať všetkým členom a spolupracovníkom Veteránov.EU bez ktorých by sa naše doterajšie aktivity určite nepodarilo zrealizovať. Moje poďakovanie patrí aj našim partnerom, ktorí s nami počas piatich rokov nadviazali spoluprácu a všetkým pravidelným i príležitostným návštevníkom tohto webu. Verím, že nám zachováte svoju priazeň aj naďalej a želám si aby sa nám podarilo nadviazať spoluprácu aj s ďalšími partnermi.

Jaroslav Filo
šéfredaktor

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.