Aktuálne: Na štarte Sachsen Classic osem skvostov značky ŠKODA

`ČESKÁ REPUBLIKA – Až osem skvostov zo 119-ročnej histórie postaví ŠKODA na štart tohtoročného podujatia Sachsen Classic. Skupina klasických vozidiel z Mladej Boleslavi siaha od modelu Laurin & Klement 110 z roku 1925 až po obľúbené kupé ŠKODA 110 R z roku 1978. ŠKODA Múzeum prezentuje v Karlových Varoch štyri klasické modely značky ŠKODA.

Dvanásty ročník podujatia Sachsen Classic (od 21. do 23. augusta) vedie tento rok opäť nielen saskou krajinou, ale zavíta aj na české územie. Preto sa na zastávke v Karlových Varoch predstavia aj štyri ďalšie klasické modely značky ŠKODA, medzi nimi aj replika slávneho vozidla Voiturette A z roku 1905.

„Pre mnoho tisíc divákov, nadšených skvelou saskou automobilovou históriou, je Sachsen Classic skutočným vrcholom sezóny. Tento rok to platí najmä pre značku ŠKODA vďaka jednodňovej odbočke na české územie, takže ŠKODA sa predstaví aj na domácej pôde. Je to dobrý dôvod, aby sme do pretekov poslali toľko klasických vozidiel, koľko sa ešte takejto rally veteránov nezúčastnilo,“ hovorí člen predstavenstva ŠKODA AUTO pre oblasť technického vývoja Dr. Frank Welsch.

Jedným z najstarších automobilov v štartovom poli je Laurin & Klement 110 z roku 1925. Vozidlo bolo míľnikom v histórii tohto výrobcu automobilov, pretože jeho výroba sa začala v roku zlúčenia spoločnosti L&K s vtedajším strojárskym podnikom ŠKODA. V rokoch 1925 až 1929 bolo vyrobených 3 000 exemplárov tohto vozidla. Automobil, ktorý sa zúčastní rally v Sasku, pochádza z prvej výrobnej série a nesie preto iba znak L&K. Neskôr vyrobené vozidlá už nesú označenie oboch značiek.

Luxusné automobily tridsiatych rokov reprezentuje elegantný model ŠKODA 645. Týchto automobilov bolo vyrobených iba 758 kusov v rokoch 1929 až 1934. Za jeho volantom bude sedieť sedemnásobný nemecký majster v rally Matthias Kahle. K účastníkom rally patria aj dve vozidlá ŠKODA 1101 Tudor, ako aj novo reštaurovaná ŠKODA 440 z roku 1957. Vozidlo, ktorému sa ľudovo hovorilo Spartak, bolo vo svojej dobe odpoveďou výrobcu na rastúci dopyt obyvateľstva po cenovo výhodnom, ľudovom a modernom vozidle.

Za volantom Spartaka bude pretekať nemecký jazdec rally Sepp Wiegand. Wiegand, ktorý je v súčasnej dobe s vozidlom ŠKODA Fabia Super 2000 na druhom mieste európskych majstrovstiev v rally ERC, sa na preteky Sachsen Classic veľmi teší: „Je to skvelá príležitosť spojiť motoršport s atraktívnou akciou, ktorej sa zúčastňujú klasické vozidlá. Veľmi ma teší, že sa vo svojej vlasti zúčastním tejto skvelej akcie s vozidlom ŠKODA 440 Spartak. Je to skok do minulosti. Auto je asi trikrát staršie ako som ja.“ Ďalšiu rally absolvuje pilot značky ŠKODA na podujatí ERC v Zlíne (Barum Czech Rally Zlín, 29. – 31. augusta 2014).

V roku 1936 sa zúčastnilo vozidlo ŠKODA Popular legendárnych pretekov Rallye Monte Carlo a vybojovalo vynikajúce druhé miesto. Na základe toho vyrobila značka ŠKODA o rok neskôr exkluzívnu sériu 70-tich vozidiel ŠKODA Popular Monte Carlo. Jeden z nich bude možné vidieť v Sasku, rovnako tak aj kupé ŠKODA 110 R z roku 1978. Zaujímavé automobily doplní vozidlo ŠKODA 1200 Sedan z roku 1955.

V piatok 22. augusta prídu účastníci Sachsen Classic Rallye do Karlových Varov. Túto odbočku do Čiech využije ŠKODA na exkluzívne predstavenie štyroch ďalších klasických modelov. V Karlových Varoch budú môcť účastníci rally aj diváci obdivovať repliku vozidla Voiturette Typ A, ktorý bol v roku 1905 prvým automobilom zakladateľov značky Laurin a Klement. Laurin & Klement Typ S z roku 1911 predstavuje veľkosériový automobil, ktorý bol vyrábaný v rôznych variantoch až do roku 1924. Vozidlo zo série s označením S je osadené motorom s objemom 1 771 cm3  a výkonom 14 koní. Ďalej budú v Karlových Varoch vystavené vozidlá ŠKODA 645 z roku 1930 a precízne reštaurované športové vozidlo ŠKODA 966 Supersport z roku 1950.

Sachsen Classic je jednou z najobľúbenejších veteránskych rally a teší sa stále väčšiemu záujmu divákov. Jazda spoľahlivosti bude odštartovaná vo štvrtok 21. augusta presne o 12:01 na hlavnom námestí v Zwickau. Druhý deň povedie trasa súťaže z Zwickau cez česko-nemeckú hranicu do Karlových Varov. Tretia etapa s celkovou dĺžkou 258 km sa uskutoční v sobotu 23. augusta a povedie účastníkov z hlavného námestia v Zwickau na Augustusplatz v Lipsku. Príchod účastníkov do cieľa je naplánovaný po 15:30.

Roman Rajtán, Škoda Auto Slovensko

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.