AKTUÁLNE | Električka K2 Dopravného podniku Praha je takmer hotová. Čaká ju cesta do hlavného mesta

BRNO, PRAHA – Dopravný podnik mesta Brna dokončuje práce na renovácii električky ČKD Tatra K2 Dopravného podniku hlavného mesta Prahy. Po 14. mesiacoch sa vozu vrátila pôvodná podoba a dostal aj nové evidenčné číslo. V priebehu decembra sa vydá do hlavného mesta.

Zamestnanci ústredných dielní Dopravného podniku mesta Brna vrátili električke ČKD Tatra K2 pôvodnú podobu z roku 1977. Električka dostala aj nové evidenčné číslo 7000. „Aktuálne už finišujeme s interiérom vozidla a na skúšobni overujeme, či všetky zariadenia správne fungujú. Ladia sa posledné detaily, napríklad nastavenie svetiel či stieračov. Plánujeme, že v polovici novembra vyjde vozidlo do ulíc Brna, aby sme ho mohli vyskúšať aj na internátoch,“ opísal Miloš Havránek, generálny riaditeľ Dopravného podniku mesta Brno.

Tým práca zamestnancov dopravného podniku na oprave pražského vozidla zďaleka nekončí. Nasledovať totiž bude prevoz do Prahy, kde si električka prevezme pražský dopravca a následne absolvuje ďalšie skúšobné jazdy a technicko-bezpečnostnú skúšku.

V pražskom dopravnom podniku rozšíri K2-jka zbierku retro vozidiel. Navyše jej uvedenie do prevádzky s cestujúcimi bude v Prahe premiérou. „Dvojčlánkové električky ČKD Tatra K2 jazdili v Prahe len v rámci výrobných skúšok v rokoch 1965 – 1966, a to v režime bez cestujúcich. Nikdy sme ich nemali vo vozovom parku dopravného podniku. Dokúpili sme ju kvôli kompletizácii zbierky najvýznamnejších zástupcov električiek Tatra, pod ich unikátnym dizajnom je podpísaný výtvarník František Kardaus,“ uviedol Ján Šurovský, člen predstavenstva a technický riaditeľ DPP–Povrch a dodal: „Po absolvovaní skúšobných jázd a inštalácii odbavovacieho a informačného systému bude naša prvá K2 pripravená na nasadenie do prevádzky. Bude jazdiť ako na nostalgickej linke číslo  23 , tak aj na historickej číslo  42 , s prvým vypravením počítame v priebehu prvého štvrťroku budúceho roka.“

Od októbra 2021 zvládli zamestnanci brnenského dopravného podniku celý vozeň kompletne zrekonštruovať. „Na vozidle nikdy neprebehla žiadna väčšia oprava. Nemilé prekvapenie na nás čakalo, keď sme celé vozidlo odstrojili. Karoséria totiž bola veľmi zdeformovaná a museli sme vymeniť veľkú časť nosných prvkov, “ zhodnotil Havránek. Premenou na nepoznanie prešiel aj interiér vozidla a kabína vodiča, ktorá síce zodpovedá pôvodnému prevedeniu, vodiči tu však nájdu aj moderné prvky, ktoré sú citlivo skryté, aby nenarušovali pôvodný vzhľad vozidla.

História električky siaha do roku 1977, kedy bola vyrobená v závode ČKD Tatra Praha. Odtiaľ putovalo vozidlo rovno do Bratislavy ako zácvikové vozidlo pre vodičov. Tam slúžil až do roku 2009. Zaujímavosťou je, že nikdy nebola zaradená do prevádzky s cestujúcimi. V minulom roku električku tamojší dopravca ponúkol na predaj. Záujem o kúpu prejavil pražský dopravný podnik, ktorý súčasne vypísal verejnú súťaž na jej opravu. Tú vyhral práve Dopravný podnik mesta Brno.

Zdroj: TS Dopravný podnik hlavného mesta Prahy
Úprava: Jaroslav Filo
Foto: Dopravný podnik mesta Brno

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.