Aktuálne: Bratislavský samosprávny kraj vyhlásil súťaž na dopravcu cykloturistického vlaku Záhoráčik

BRATISLAVSKÝ KRAJ – Štvrtok 13. februára 2020 vyhlásil Bratislavský samosprávny kraj vo vestníku Úradu verejného obstarávania súťaž na Zabezpečenie služieb osobnej železničnej dopravy – Cykloturistický vlak Záhoráčik počas letnej sezóny, teda od 1. mája 2020 do 9. októbra 2022 s celkovou hodnotou zákazy 319 800,- €. Na rozdiel od minulých rokov by mal Záhoráčik premávať po skrátenej trase.

Podľa zverejnených súťažných podmienok by mal cykloturistický vlak premávať počas víkendov a sviatkov na trase Bratislava hlavná stanica – Bratislava-Lamač – Devínska Nová Ves – Devínske Jazero – Zohor – Lozorno – Jablonové – Pernek pri Zohore – Kuchyňa – Rohožník – Sološnica – Plavecké Podhradie a späť. O sezónnej obsluhe ramena na Záhroskú Ves, ktorá by prispela k rozvoju cestovného ruchu, sa v súťažných podmienkach nič nepíše. Uvádza sa tam však, že “Uchádzačom sa neumožňuje predložiť variantné riešenie. Ak súčasťou ponuky bude aj variantné riešenie, nebude naň verejný obstarávateľ prihliadať.” V praxi to teda znamená, že ak by sa nejaký dopravca rozhodol za danú sumu rozšíriť premávku aj do Záhorskej Vsi, vedenie kraja by na to neprihliadalo.

Odchod vlaku z Bratislavy je cca o 08:00, príchod cca o 19:00. Navrhovaný cestovný poriadok si môžete pozrieť TU.

Bratislavský samosprávny kraj v súťažných podmienkach požaduje od dopravcu motorový vlak s kapacitou minimálne 80 miest na sedenie s cyklovozňom na prepravu minimálne 20. bicyklov. Všetky vlakové spojenia musia byť zabezpečené minimálne 1 sprievodcom. Vo vlaku budú platiť prepravné a tarifné podmienky Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja (ďalej len IDS BK), okrem tarify prepravného za bicykel, ktorej výška je stanovená Bratislavským samosprávnym krajom ako objednávateľom na 1,50 € s DPH za jeden bicykel na jednu jazdu. Ďalšou podmienkou kraja je, aby bol dopravca najneskôr v čase plnenia predmetu zákazky súčasťou IDS BK, ktorého správcom je Bratislavská integrovaná doprava, a. s..

Celé znenie súťažných podmienok si môžte stiahnuť TU. Lehota na predkladanie ponúk končí 11. marca 2020 o 10:00.

V čase rušenia pravidelných osobných vlakov na trati ŽSR č. 113 Zohor – Záhorská Ves Bratislavský samosprávny kraj ubezpečoval, že uvedená zmena sa cykloturistického vlaku Záhoráčik nedotkne. Zdá sa však, že opak je pravdou. O stanovisko k plánovanému zrušeniu turistickej obsluhy Záhorskej Vsi sme preto požiadali vedenie Bratislavského kraja (zatiaľ bez odpovede) a dotknuté obce, cez ktoré uvedená trať prechádza.

“Je to pre mňa nová správa. Nikto ma o ničom neinformoval. Žiaľ, pre Bratislavský samosprávny kraj asi nepatríme pod nich,” povedal starosta Záhorskej Vsi Boris Šimkovič. Nakoľko cykloturistický vlak je pre nich zaujímavý, bude v tejto veci ďalej konať. “Sľúbili nám to a musia to dodržať.” 

Podľa aktuálnych informácii od starostu Záhorskej Vsi je dôvodom zrušenia turistickej obsluhy trate do Záhorskej Vsi nedostatok finančných prostriedkov Bratislavského samosprávneho kraja.

A prečo sa v navrhovanom cestovnom poriadku posunul posledný odchod z Plaveckého Podhradia o cca 75 minút skôr? Odpovedá Mgr. Janett Kopčanová z oddelenia cestovného ruchu Bratislavského samosprávneho kraja. “Navrhovaný cestovný poriadok bol zostavený s ohľadom na platný GVD 2020, na trati č. 110 Bratislava-Zohor-Kúty. Keďže cyklovlak pôjde na hlavnej trati v úseku Bratislava –Zohor, je nevyhnutné prispôsobiť CP dopravcovi a platnému GVD.  Ďalšia možnosť by bola o 2 hodiny neskôr, čo je z viacerých dôvodov nevhodné. Podľa nášho názoru návšteva tejto časti Záhoria v trvaní 7 hodín (príchod prvého spoja z Bratislavy do Plaveckého Podhradia je o 09.58) poskytuje dostatočný časový priestor na turistické a cykloturistické aktivity. Okrem toho sa predpokladá využitie cyklovlaku aj pre cykloturistov a turistov, ktorí by k cyklovlaku Záhoráčik do Plaveckého Podhradia prišli z Malokarpatskej oblasti, alebo opačne by z cyklovlaku pokračovali na jazdu alebo peší výlet do Malých Karpát a na spiatočnej ceste by využili dopravu z Modry – Zochovej chaty do Bratislavy (projekt BSK Malokarpatský expres). Teší nás záujem verejnosti o náš projekt a veríme, že budete aj v novej sezóne naďalej využívať dopravu cyklovlakom Záhoráčikom. Prajeme Vám veľa príjemných zážitkov.”

Správu budeme ďalej aktualizovať.

Aktualizované 24.02.2020; o 17:05

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.