Ako som sa vydal na opustenú trať do Plaveckého Mikuláša

Koľajisko v Mikuláši

Pred nedávnom som sa rozhodol založiť združenie venujúce sa záchrane trate do Plaveckého Mikuláša. Aby som zistil, čo všetko nás v budúcnosti čaká, vydal som sa v jednu júlovú sobotu na prieskum trate.

Po príchode do Plaveckého Mikuláša som zistil, že situácia je katastrofálna a koľajisko sa nedá považovať za koľajisko. Rastie tam asi pol metra vysoká burina a k výhrevni s popolovou jamou a točňou sa dá dostať len s krovinorezom. No keďže som ho nemal pri sebe, neodvážil som sa tam priblížiť. Nechcel som riskovať, že spadnem do jamy a niečo sa mi stane. Presunul som sa teda na priecestie, kde ma čakalo ďalšie prekvapenie. Priecestie bolo zaliate asfaltom.

Priecestie v Mikuláši
Priecestie v Mikuláši

Putovanie po trati však nebola milá prechádzka, ale boj s pralesom. Rôzne obchádzky a iné záležitosti spôsobili, že naplánovaný autobus som nestihol a musel som čakať na ďalší. A to som bol iba v trištvrtine cesty. Na druhej strane však boli aj ľahšie úseky trate a niektoré z nich boli dokonca bez buriny. Dokopy to bolo asi 120 metrov v rôznych častiach trate.

Zarastená trať
Zarastená trať

Náš klub sa aktuálne zaujíma o dreziny, ktoré by jazdili z Plaveckého Mikuláša do Plaveckého Podhradia (nie do stanice). Dreziny by sme si spravili svojpomocne, prerobením traťových vozidiel prezývaných MUV, ktoré by sme spravili ako prvé. Ak budeme mať v klube aspoň 1 – 2 rušňovodičov, budeme v budúcnosti uvažovať aj nad kúpou motorového vozňa 810.

Stále hľadáme členov, ktorí by sa bez nároku na odmenu aktívne zapájali do našich aktivít a pomohli nám vyčistiť trať, či opraviť koľajisko a výhrevňu s priľahlými budovami.

V našom klube je každý z Vás srdečne vítaný. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom e-mailu lapcik.brano@gmail.com alebo na facebookovej skupine Klub železničnej histórie Plavecký Mikuláš – KHPM.

Autor: Braňo Lapčík
Úprava: Jaroslav Filo

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.