Dočká sa historická Škdoa 14 Tr svojej obnovy

14 Tr - 6207 (11)Tento bratislavský trolejbus Škoda 14 Tr #6207 je jedným z prvých trolejbusov tohto typu. Trolejbus bol vyrobený v roku 1982. V roku 2005 sa objavil na oslavách 110. výročia mestskej hromadnej dopravy, kde 15. septembra premával na mimoriadnej linke 110 po trase Autobusová stanica – Ulica 29. augusta – Kollarovo námestie – Hoďzovo námestie – Palisády – Mudroňova – Búdková – Lovinslého a späť.

Zaujímavosťou je, že počas osláv vyzeral tento trolejbus ako nový. V súčasnosti je situácia úplne iná. Hoci sa tento voz po vyradení z premávky zaradí do zbierok historických vozidiel, dopravný podnik mu v roku 2008 neváhal namontovať optický informačný systém BUSE. Okrem toho ho nechal parkovať pod holým nebom vo Vozovni Hroboňova, čím je vystavený akémukoľvek počasiu. Vďaka tomu po štyroch rokoch premáva po bratislavských uliciach „hrdzavý trolejbus“, ktorý je v očiach cestujúcej verejnosti súci na vyradenie. No aj napriek tomu sa ešte stále objavuje v pravidelnej premávke na linkách č. 203, 207, 208, či 212.

Je nepochopiteľné ako sa dopravný podnik stavia k svojim historickým vozidlám. Na jednej strane sa ich snaží postupne zrekonštruovať, no na druhej strane sa rekonštrukcia odkladá dovtedy kým sa z pomerne zachovaného vozidla nestane „vrak“. V takom prípade sa potom buď vyradí, alebo sa za nemalé finančné prostriedky zrenovuje. Ak by bratislavský dopravca začal s renováciou hneď, jej náklady by boli podstatne menšie. Je nepochopiteľné, že bežná 14  Tr-ka je schovaná v hale, zatiaľ čo budúci historický trolejbus #6207 je odstavený na vonkajšej ploche.

O renovácii tohto trolejbusy sa hovorí už dlhšiu dobu, no do dnešných dní sa s ňou ešte nezačalo. Motiváciou neboli ani oslavy 100-ročnice bratislavských trolejbusov, na ktorých sa tento trolejbus vôbec nepredstavil.

Autor: Jaroslav Filo
Text a foto: Jaroslav Filo a Martin Žarnovický

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.