Najznámejší vlak všetkých čias brázdiaci naprieč Európou – Orient-Express sa 4. októbra 1833 vydal na svoju prvú jazdu zo stanice Gare de Strasbourg v Paríži do Rumunska. Len málokto v tom čase tušil, že jeden z jeho vozňov bude písať európske dejiny. Bol to obyčajný jedálenský vozeň, ktorý brázdil koľaje Európy, no osud chcel aby sa z neho stal symbol vojny a mieru.
Fascinujúci i smutný zároveň, taký je osud jedálenského vozňa 2419D z roku 1913. Tento vozeň jazdil po Európe ako mnoho ďalších a svojim cestujúcim poskytoval pôžitok chýrnej kuchyne spoločnosti Wagon-Lits, ktorá bola jednotkou na vtedajšom trhu. V roku 1918 ho však zhabala francúzska armáda, ktorá ho prestavala na konferenčný vozeň a pričlenila k Fochovmu vlaku.
Jedenásteho novembra 1918 o 11:00 na mýtine neďalekého mestéčka Compiègne, asi 70 km severne od Paríža stál tento vozeň odpojený od zvyšku súpravy vlaku maršála Ferdinanda Focha. V jeho útrobách Nemecko podpísalo kapituláciu do tej doby najstrašnejšej vojny našich dejín. Vo chvíli keď maršál Foch prijal z rúk nemeckého štátneho tajomníka Matthiase Erzbergera podpísaný dokument, stal sa tento vozeň miláčikom francúzskeho národa.
Po skončení vojny tento vozeň opäť plnil funkciu jedálenského vozňa. Nie však nadlho, lebo na jeseň 1919 ho odkúpila francúzska vláda a zrenovovala ho do stavu z 11. novembra 1918. Po výstave v Paríži ho v roku 1927 previezli na miesto kapitulácie kde pre neho postavili špeciálnu halu.
Až do roku 1940 tento vozeň pripomínal koniec prvej svetovej vojny a víťazstvo Francúzska nad Nemeckom. 22. júna 1940 však prišiel do Compiègne Adolf Hitler. Po bleskovej vojne Francúzsko kapitulovalo a noví páni Európy prijali kapituláciu Franczúzka cynicky na tom istom mieste, v tom istom vozni. Keď Hitler dosiahol svoje, chcel nechať tento vozeň zničiť. Svoje rozhodnutie však nakoniec zmenil a vozeň 2419D vystavil v Berlíne, kde slúžil ako propaganda režimu.
Pred koncom druhej svetovej vojny bol vozeň transportovaný do Ohrdrufu v Durynsku kde sa stal terčom spojeneckých útokov. Dielo skazy dokonali jednotky SS, ktoré pri ústupe za sebou nechávali „spálenú zem“. Osud najslávnejšieho kapitulačného vozňa bol tak navždy spečatený. Nie však nadlho.
Francúzska vládla totiž od spoločnosti Wagon-Lits odkúpila vozeň 2439D z roku 1913, ktorý nechala pretvoriť na vernú kópiu vozňa 2419D a vrátila ho znovu do Compiègne. Replika tohto vozňa tak domácim obyvateľom i turistom navždy pripomína významné medzníky našich dejín.
Autor: Jaroslav Filo a Václav Rubeš
Zdroj: zeleznicar.cd.cz
Mame na predaj takýto vozen osobny bez podvozku…T.0903221827