Zaujímavosti: Malá prehliadka železničnej expozície na trnavskej stanici

PA161420TRNAVA – Len pred niekoľkými dňa Klub priateľov železníc Trnavy a okolia slávnostne otváral v priestoroch železničnej stanice malú expozíciu zameranú na históriu železničnej dopravy. Neváhal som preto a pri ceste na pracovné stretnutie k budúcoročnej akcii nášho združenia som túto expozíciu navštívil aj ja.

Ťažiskom expozície situovanej na 4. nástupišti je súprava historického vlaku na čele s parným rušňom Orenstein & Coppel 2911 z roku 1908, ktorý slúžil na vlečke trnavského cukrovaru, kde posunoval z vagónmi. Na železničnú stanicu sa dostal v roku 1973, aby tu pripomínal históriu železničnej dopravy. Prvým vozňom v súprave je výstavný vozeň Gbqs 40 56 1542 201-2 z roku 1986, ktorý pôvodne slúžil na prepravu spešnín vo vlakoch osobnej dopravy, spešninových vlakoch, i vlakoch prepravujúcich poštu. Druhým a zároveň aj posledným vozňom je klubový vozeň Daa-k 60 59 9304 102-3 z roku 1988 slúžiaci v osobnej i nákladnej doprave.

PA161413

Ďalším exponátom je replika parného rušňa The Rocket, ktorý v roku 1829 vyhral preteky parných rušňov v Anglicku a svojou rýchlosťou 36 km/h sa stal najrýchlejším rušňom sveta v danom období.

PA161422

Súčasťou expozície je aj výstava zabezpečovacej techniky, ktorá je dôležitou súčasťou železničnej infraštruktúry. Výstavu dopĺňajú informačné panely s popismi jednotlivých exponátov, informáciami o Klubu priateľov železníc Trnavy a okolia a o prvej konskej železnici v Uhorsku. Kto však očakáva nejaké podrobnejšie informácie, pravdepodobne bude sklamaný. Informačný panel totiž obsahuje stručné informácie a zopár fotografií. Pozitívom však je, že informácie sú nie len v slovenskom, ale aj v anglickom a nemeckom jazyku.

PA161419

V staničných priestoroch zase na nástenke malú výstavu k 40. výročiu vlečkového napojenia cukrovaru po Hospodárskej ulici.

P9060004

V závere článku sa ešte vrátim do 8. mája 1999. Spomínaný Klub priateľov železníc Trnavy a okolia totiž pri príležitosti 80. výročia úmrtia generála M. R. Štefánika zorganizoval mimoriadnu jazdu parným vlakom na trati Trnava – Jablonica – Brezová pod Bradlom a späť. V dobovej tlači sa uvádza, že o túto jazdu mali záujem nielen členovia klubu, ale aj široká verejnosť a táto nostalgická jazda sa konala každoročne. Je preto škoda, že sa od tejto tradície upustilo.

Text a foto: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.