Veterány.EU: Šťastný Nový rok 2014 čo v ňom pre Vás pripravujeme?

Je polnoc a my dvíhame do rúk svoje čaše, aby sme si popriali Šťastný Nový rok 2014. Nejeden z nás si pri tom kladie otázku: Aký bude ten rok nový? Bude lepší ako ten starý? Bude taký ako si ho spravíme my samy. Naša redakcia vstupuje do nového roku so smelými plánmi, no kým Vám ich predostrieme, pozrime sa aspoň v krátkosti na to, čo sa nám podarilo zrealizovať v roku minulom.

Vďaka Pánu Gilbertovi ste opäť mohli odkrývať históriu motocyklov a vydať sa po stopách železničných tratí v oblasti Bratislavy. Náš spolupracovník Sergej (ktorého určite poznáte z Košickej detskej železnice) zase priblížil atmosféru akcií KHKV a KDHŽ a nezabudol ani na tradičný rozprávkový cyklus Veterány deťom.

No aj my sme pre Vás zmapovali veľké množstvo veteránskych, akcií medzi ktorými nechýbali ani netradičné oslavy 1. mája v obci Dojč na Záhorí, stretnutie historických vozidiel v rekreačnej oblasti Adamov známe aj pod názvom „Tour the Gbely“, jazdy parným vlakom ťahaným lokomotívou 433.001 „Skaličák“ do Lednice a nechýbali sme ani na premiérových jazdách historickej električky T.E.V.D. ≠22 „Kométa“ po oprave.

Asi najviac reportáži sme Vám priniesli od našich kolegov z Trenčianskej elektrickej železnice, ktorú už 2 roky prevádzkuje partia nadšencov, ktorej nie je ľahostajný osud tejto trate. Kúpeľná električka sa na svoje jazdy vydáva spravidla raz za mesiac a vždy so sebou vezie aj zaujímavý doplnkový program. Ak nám neveríte, stačí si pozrieť náš web, alebo najlepšie sa prísť rovno odviezť. Prvé jazdy sa uskutočnia už na Troch kráľov.

Úspešná spolupráca však bola aj s Albatros klubom a Klubom priateľov histórie železničnej dopravy, vďaka ktorým sme Vám mohli priniesť reportáž z nevšednej jazdy s rýchlikovým rušňom 498.104 „Albatros“ do železničného múzea v Budapešti a parného rušňa 555.3008 „Mazutka“ do Plaveckého Podhradia. No spolupracovali sme aj s Klubom historických koľajových vozidiel v Košiciach, Košickou detskou historickou železnicou, ako aj s bratislavským Múzeom dopravy, v ktorom môžete až do konca júna vzhliadnuť pancierový vlak Štefánik.

V 2. polovici roka sme nadviazali spoluprácu s bratislavskou Staromestskou televíziou, s ktorou pripravíme reportáže o histórii prvej električkovej linky v Bratislave, o renovácii trolejbusu Škoda-Sanons a v spolupráci s Petrom Martinkom z Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy a Milanom Kráľom, pamätníkom električky, ktorého otec na nej robil vodiča aj príspevok k 100. výročiu viedenskej električky.

Na našom webe sme zase spustili službu Prenájom veteránov, ktorý budeme musieť v tomto roku oveľa viac zefektívniť a Veteránsky suvenírový obchod s hodinami s veteránskym, aj vlastným motívom. Zakúpiť si v ňom môžete aj vystrihovačku kúpeľnej električky z TREŽ. V novej sekcii Kluby zase nájdete všetky informácie o aktivitách klubov a združení s ktorými počas celého roka úspešne spolupracujeme. Pri príležitosti 3. roku premávky Vianočnej električky v Bratislave sme na Facebooku vytvorili stránku zameranú na predvianočnú premávku historickej električky v hlavnom meste (www.facebook.com/vianocnaelektricka).

Mohlo by sa Vám zdať, že našich aktivít je viac než dosť. No my ideme ešte ďalej a spúšťame kampaň na nábor nových redaktorov, ktorých potrebujeme viac ako soľ. Aby sme mohli našu činnosť robiť ešte lepšie, pracujeme na podkladoch potrebných k registrácii občianskeho združenia Veterány.EU, ktoré je otvorené všetkým majiteľom a sympatizantom historických vozidiel a techniky. Jeho registráciu by sme chceli stihnúť ešte počas zimných mesiacov. Na tradičnom celoslovenskom zraze historických železničných vozidiel – Rendez 2014 budete môcť v našom stánku zakúpením rôznych suvenírov podporiť naše aktivity. Na našom webe zase uverejníme vzácnejšie fotografie, avšak s vodotlačou, aby sa predišlo k ich rozširovaniu.

V priebehu roka pripravíme edíciu Bratislavské električky, v rámci ktorej sa môžete tešiť nie len na zaujímavé články o histórii električky, ale aj na zaujímavý článok, v ktorom nám archivár a fanúšik mestskej dopravy Milan Kráľ prezradí, v akom nátere boli bratislavské električky. V súčasnom katalógu vozidiel sa nachádza viacero nepresností a preto sa môžete tešiť aj na nové nákresy vozidiel. V oblasti suvenírov k tejto téme pripravujeme vystrihovačky väčšiny električiek, ktoré v Bratislave premávali. Najzaujímavejšia bude určite električka z roku 1895, ktorá okrem náteru prinesie aj viacero zistených noviniek. Chýbať však nebudú ani rôzne pohľadnice z histórie bratislavskej MHD i veteránov a novinkou by mal byť aj veteránsky kalendár na rok 2015.

Všetkým, ktorí nastúpili do „nášho nostalgického vlaku“ sľubujeme množstvo zaujímavých vecí na našom webe. Mapovanie najzaujímavejších akcií s dopravnou nostalgiou, zaujímavé pozvánky i tradičné seriály. Tí, ktorí by chceli pristúpiť a stať sa členom nášho tímu, nás môžu kontaktovať na e-mailovú adresu redakcia@veterany.eu.

Ako sa hovorí, niet nad dobrú spoluprácu. A preto aj v tomto roku ponúkame jednotlivým veteránskym klubom a združeniam možnosť vytvoriť si svoju webstránku pod doménou veterany.eu a našim spolupracovníkom zase bezplatné zriadenie e-mailového konta s objemom 50 MB v tvare: vasemeno@veterany.eu.

Prajeme Vám šťastný nový rok 2014 plný osobných i pracovných úspechov, zdravie, šťastie i rodinnú pohodu. Prajeme Vám 365 dní s naším webom. :-)

-redakcia-
Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.