Tip na víkend RU: Letecké múzeum v Moníne

700x500-p1060343RUSKO – V dnešnom tipe na víkend vás pozývame do leteckého múzea v Moníne, ktoré spadá do obdobia prvej polovice dvadsiatych rokov minulého storočia, keď napriek ťažkej ekonomickej situácii v Rusku sa letectvo tešilo veľkej popularite národa a veľká politická vôľa a vynaložené finančné prostriedky zabezpečili jeho rýchly rozvoj. V tom období vznikali nové letištné plochy, letecké závody, hangáre pre leteckú techniku ako huby po daždi tak sa na miestami zalesnenej lúke obklopenej močiarmy 38 km východne od Moskvy začalo stavať. Postavili sa dve pristávacie plochy dĺžky 850 metrov a už v roku 1932 na ňom pristávali 4-motorové ťažké bombardéry Tupolev TB-3. Pre dopravu materialu z Moskvy sa postavila železnica, ktorá začínala na vtedajšej stanici Šelkovo a končila na majeri kolchozníka menom Monin. Od toho času sa tejto novovzniknutej dedine hovorí Monino. V roku 1940 sa tu nachádzalo prvotriedne letisko a uvažovalo sa o presunutí niektorých katedier zo Žukovského akadémie na nové miesto. 29 marca 1940 sa tak aj stalo na prikaz maršála SSSR K.E. Vorošilova vznikla Akademia vzdušných síl červenej armády so zameraním na navigáciu a velenie. 1.októbra 1940 sa začalo poprvý krát vyučovať v Moninskej akadémii.

Počas druhej svetovej vojny využivali Moninské letisko bombardéry Il-4. 9.apríla 1943 sa tu vytvoril školný letecký pluk. Lety s absolventami sa tu prevádzali do 4.apríla 1956, kedy sa z dôvodu krátkych pristávacích plôch pre nové prúdove lietadlá skončila prevádzka školného pluku.

28. novembra 1958 prišiel príkaz č.209 z veliteľstva VVS o vzniku múzea leteckej techniky pri akadémi VVS. Múzeu boli predané dva drevenné hangare, každý o ploche 4500 m2. Začalo sa horúčkovito pracovať na spracovávaní historických dokumentov a príjme exponátov a v roku 1958 zaradili prvý exponát Tu-4. Nasledovali Po-2, JakK-18, La-15, La-11, a iné. Do dnešneho dňa má múzeum viac než 170 lietadiel, z ktorých 44 kusov je deklarovaných ako monumenty vedy a techniky. Ročne navštívi múzeum okolo 150 tisíc navštevníkov a po dobu existenie múzea t.j. 45 rokov ho navštívilo do 5 miliónov ľudí.

Múzeum dnes

V administrátivnej budove sú exponáty so začiatkov letectva v Rusku a vo svete, komentár nám robí výnimočne pán. Kazašvili osobne. Zo stropu visí lietajúci aparát Vladimíra E. Tatlina, replika flyer-a bratov Wrightovcov, lietajúci prostriedok A.F. Možajského, model francúzkeho Bleria z 1909 roku. Je tu aj hviezdicovy šesťválec A.G. Ufimceva a aj jeho neobyčajný „sféroplán“ s kruhovým krídlom, motor aj model lietajúceho vehiklu Stepana V. Grizodubova. Po stenách je nespočetné množstvo fotografii, dokumentov, máp, plánov a iných historických materiálov. Súčasťou múzea je aj daľší obrovský hangár kde sú výstavené ďaľšie lietadlá od začiatku letectva do obdobia druhej svetovej vojny. Napr. replika prvého celokovového Ilju Muromca, Tupolev ANT-2, ANT-4, ANT-25, Polikarpov Po-2 a R-5 a I-16, Petljakov Pe-2, Lavočky La-7 a La-11, Mig-3, Yak-9U, IL-2, Bereznjak Izajev Bi-1, z prvej svetovej francúzky Farman-4, dvojplošník „Vuazen“ a anglický trojplošník Sopwith a zo stropu viseli rôzne typy klzákov a všakovakých podivných vehiklov.

Doprava do múzea

Pokiaľ cestujete metrom, vystúpiť treba na stanici metra Šelkovskaja kde sa nachádza aj autobusove nádražie. S nádražia treba nastúpiť na „maršrutku“ (minibus pre 15 ľudí, zvyčajne jazdí častejšie ako autobus) s číslom 362 ktorá nás dopraví priamo na autobusovú zástavku „Monino železničná stanica“. Zo stanice metra „Izmajlovsky park“ môžete použiť autobus č. 322, z Jaroslavského nádražia zase vláčik do železničnej stanice Monino.

Prístup Z autobusovej zástavky je peši asi 15 minut´, treba prejst okolo akadémie VVS J.Gagarina po aleji medzi obytnými domami ruských oficierov a prvú odbočku v pravo v parku vysokých stromov a po chvíli ste tam. Ako pomôcka vám môžu slúžiť aj malé, zhrdzavené, tažko identifikovateľné billboardy popri ceste kde pri tej správnej odbočke je namaľované niečo ako Mi-24.

Otváracia doba:
pondelok, utorok, štvrtok, piatok: 09:30 – 13:00, 14:15 – 17:00
sobota: 09:00 – 14:00
streda, nedeľa: zatvorené
Kontaktný telefón je (095) 526-33-27 alebo (095) 747-39-28.
Návšteva múzea je možná po vopred dohodnutej objednávke.

Zdroj:  http://www.lietadla.com/index.php?str=gallery/gallery&gallery=muzea/monino
Redakčne spracoval: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.