Tip na víkend ČR: 130 rokov trate Hranice na Morave – Vsetín

20140412bHRANICE NA MORAVE, VSETÍN – Je tomu takmer 130 rokov, čo sa údolím Bečvy rozozneli prvé hvizdy parnej píšťaly a zvuky parnej lokomotívy. V roku 1884 totiž bola naplnená snaha miestnych podnikateľov o postavenie parostrojnej železničnej dráhy z Hraníc na Morave do Krásna nad Bečvou a o rok neskoršie až do Vsetína.

Doterajšie srdce mladého valašského priemyslu bolo spojené so svetom výkonnou tepnou pre odbyt surovín a výrobkov, pre cestovanie obyvateľov do sveta i príliv nových ľudí, myšlienok a skúseností.

Tuto významnou udalosť si chcú pripomenúť České dráhy, Valašská spoločnosť historických koľajových vozidiel a mesto Vsetín. V sobotu 26. apríla otvori oslavy jazda slávnostného párneho vlaku s rýchlikovou lokomotívou 475.101 „Šľachtičná“. Vo Vsetíne bude výstava historických i súčasných, veľkých i malých lokomotív do ktorých môžete prikladať uhlie polievkovou lyžicou. Po meste bude premávať mimoriadna autobusová linka s historickým autobusom, ktorá spojí významné miesta s nádražím, na Maštaliskách bude výstava železničných pomôcok, dokumentov a modelového koľajiska.

 

20140412a

 

Zdroj: České dráhy, a.s.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.