Tip na september: Za UNESCOm do Jasova

HUMENNÉ, JASOV – Pozývame Vás na jednu z posledných možností navštíviť Jasovskú jaskyňu, ktorá je zapísaná do svetového dedičstva UNESCO, pred ukončením sezóny! Zastavíte sa aj v jedinečnom kaštieli premonštrátov, ktorý si predtým pozrieme z Jasovskej skaly. Historický motorový osobný vlak Podvyhorlatského železničného spolku odchádza z Humenného v sobotu 29. septembra o 06:51, návrat je o 19:22.

Hlavnou atrakciou výletu je Jasovská jaskyňa, ktorá je spoločne s ďalšími jaskyňami Slovenského a Aggtelekského krasu (Maďarsko) zapísaná na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Návšteva tejto jaskyne je nielen zážitkom, ale tiež prospieva zdraviu, keďže práve Jasovská jaskyňa je jednou z troch slovenských jaskýň, ktoré sa využívajú na liečbu dýchacích ciest inhaláciou jaskynného aerosólu – speleoterapiu. Relatívna vlhkosť približujúca sa 100%, bezprašné a bezalergénové prostredie je blahodárne aj pre alergikov a umelým spôsobom sa prakticky nedá nahradiť. Jasovská jaskyňa je domovom až 19 druhov netopierov, pre podkovára veľkého slúži ako zimovisko – jedno z najväčších na Slovensku.

Po návšteve jaskyne sa po nenáročnom náučnom chodníku dostaneme na Jasovskú skalu.

Z Jasovskej skaly sa nám naskytne výhľad na ďalší cieľ výletu – Premonštrátsky kláštor. Jeho súčasťou je aj baroková záhrada vo francúzskom štýle. Samotná budova je akýmsi pomyselným kalendárom – má 365 okien (ako dní v roku), 12 komínov (mesiacov) a 4 vchody (ročných období). Po prehliadke kláštora máme možnosť na príjemnú prestávku okolo rybníku alebo sa osviežiť v miestnej reštaurácii.

Lístky na výlet si môžete kúpiť online alebo osobne – v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach, v Zákazníckom centre ZSSK v Humennom a Osobnej pokladni na železničných staniciach staniciach Michalovce a Trebišov.

 

Cenník lístkov na výlet (cena je jednotná pre všetky nástupné miesta):

Dospelí – 12,- €
Deti (od 6 do 18 rokov) a ZŤP – 7,- 
Seniori nad 60 rokov – 9,- 

Deti od 0 do 6 rokov s rodičmi môžu cestovať bezplatne, no bez nároku na miesto.

Zdroj: UNESCONADOSAH.sk
Foto: Pavol Kočiš

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.