Tip na november: Výstava Československé hračky

PREŠOV – Výstava Československé hračky predstavuje hračky vyrábané na území bývalého Československa (ČSSR) do roku 1990. Vystavené exponáty sú rozdelené podľa najväčších výrobcov v Československu, teda výrobcov na území Čiech, Moravy a Slovenska.

Medzi najväčších po II. svetovej vojne na Slovensku patril závod v Pohorelej a v Pohorelskej Maši. Podnik prechádzal viacerými výrobnými zmenami a mal niekoľko výrobných programov, pričom výroba hračiek nebola hlavným výrobným plánom. Návštevník sa s jeho históriou, a to od vzniku až po zánik a tiež stručnou charakteristikou, môže oboznámiť na tejto výstave. Hračky, ktoré sa tu vyrábali, boli označované  názvom TATRASMALT, OMNIA A STROJSMALT.

Okrem tohto najväčšieho výrobcu na Slovensku boli menšie prevádzky, alebo vtedajšie pridružené výroby a výrobné družstvá, kde sa hračky vyrábali v malom množstve. Medzi ne patril napr. ELEKTROPLAST Prešov, JRD Važec,  tiež aj Výrobné družstvá invalidov, ako napr. VDI  Rozkvet Banská Bystrica alebo Služba Nitra, V.D.I.

Hlavným cieľom výstavy je zviditeľniť hračky vyrábané na Slovensku, konkrétne najmä hračky značiek TATRASMALT, OMNIA, STROJSMALT. Ďalším dôvodom je  185. výročie vzniku závodu na Horehroní, kde sa tieto hračky vyrábali, explicitne je preto ťažisko výstavy viazané na hračky z Pohorelej.  Medzi zberateľmi sú tieto hračky veľmi cenené a vyhľadávané a čím ďalej, tým vzácnejšie.

Mnohé z exponátov sú nekompletné, ba aj poškodené, ale nájdeme tu aj hračky nehrané, ktoré boli niekde odložené a zabudnuté a sú v zachovalom stave, a to aj s obalom – krabičkou. Veľa z nich je z plechu, niektoré z bakelitu, novšie z plastu, dreva, keďže aj výroba hračiek prechádzala svoím vývojom a tie sa v priebehu času vyrábali z rôznych materiálov. Chcem dodať, že hračky prezentované na výstave sú len ukážkou, nie sú tam všetky typy a druhy hračiek.

Domnievam sa, že prezentované i neprezentované hračky môžeme pokojne zaradiť medzi  rozmanitosť kultúrneho bohatstva našej krajiny, popri hradoch, zámkoch či iných dejinných i súčasných artefaktoch. Je na mieste  pocit hrdosti, že malé Slovensko má aj v tejto oblasti istú tradíciu, ktorá zdá sa v súčasnej komerčne ladenej spoločnosti stagnuje.

Verím, že po zhliadnutí tejto výstavy v mnohých ožijú pekné spomienky na detstvo, nájdete tu hračky, ktoré vás týmto bezstarostným obdobím sprevádzali a ožijú vo vás iba tie najkrajšie spomienky. Mladší zas budú môcť nahliadnuť do sveta svojich starých rodičov či rodičov a aspoň trochu na vlastnej koži zažiť atmosféru ich detstva. Verím, že pre všetkých, ktorí túto výstavu zhliadnu sa stane obohatením a príjemným zážitkom.

Výstava potrvá od 18. 10. 2012 – 30. 11. 2012

Autor: Mgr. Igor Kolečanský

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.