Tip na máj: Premávka historických vozidiel v Zlíne a Otrokovicích

ZLÍN. OTROKOVCIE – Ke slavnostnější atmosféře Zlína a Otrokovic přispějí v den státních svátků 1. a 8. května historická vozidla Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice. Ve Zlíně bude jezdit na lince 8 červený trolejbus 9 Tr, Otrokovicemi bude zase projíždět na lince 55 modrý autobus 706 RTO.
Historický trolejbus Škoda 9Tr na lince 8 ve Zlíně i historický autobus Škoda 706 RTO na lince 55 v Otrokovicích budou jezdit 1. a 8. května v čase přibližně od 8 do 18 hodin jako přidané spoje podle zvláštního jízdního řádu. Ten bude vyvěšen na zastávkách a bude také zveřejněn na internetových stránkách www.dszo.cz. V historických vozidlech budou instalovány označovače jízdenek a cestující se budou moci svézt za standardních tarifních podmínek. V historických vozech budou platit všechny druhy jednotlivých i časových jízdenek.

Cestovný poriadok historického autobusu Škoda 706 RTO
Cestovný poriadok historického trolejbusu Škoda 9 Tr

Obě historická vozidla rekonstruovali v minulých letech pracovníci údržby ve vozovém depu DSZO a zlínská i otrokovická veřejnost se s nimi již mohla několikrát seznámit. „Je to pro naše cestující ukázka toho, jak se cestovalo v městské dopravě o několik desetiletí dříve. Každý si může srovnat současné nízkopodlažní vozy s technickou úrovní tehdejších prostředků MHD. Mnozí si jistě rádi zavzpomínají a historická vozidla jim zpříjemní sváteční dny. Chceme lidem v den státního svátku nabídnout něco navíc nad každodenní fungování MHD,“ řekl předseda rady jednatelů DSZO Jiří Ondráš.

Zlínský historický trolejbus Škoda 9Tr byl vyroben v roce 1979 v závodě Škoda Ostrov nad Ohří s výrobním číslem 7227. Vozidlo má pohotovostní hmotnost 8920 kilogramů, celková hmotnost i s cestujícími činí 16 tun. Vůz je 11 metrů dlouhý a 2,5 metru široký. Výška se staženými sběrači dosahuje 3,24 metru. Maximální povolená rychlost je 60 km/hod. Tento vůz byl rekonstruován včetně nátěrů a některých detailů v interiéru do podoby, jak vypadala MHD ve Zlíně a Otrokovicích v osmdesátých letech minulého století. V DSZO je tento rekonstruovaný trolejbus v provozu od roku 2004.

Autobusy Škoda 706 RTO se vyráběly v závodě Karosa Vysoké Mýto v padesátých a šedesátých letech minulého století. V různých modifikacích byly nasazovány v dálkové, příměstské i městské dopravě. Na linkách tehdejšího Dopravního podniku města Gottwaldova (DPMG) jezdily tyto autobusy od poloviny padesátých zhruba do konce sedmdesátých let dvacátého století. Autobus dosahoval maximální rychlosti 86 km/h, měl pohotovostní hmotnost 8 700 kg, 29 míst k sezení a 41 míst k stání. Vůz je dlouhý 10,620 m, široký 2,5 m a vysoký 2,980 m. Objem válců činí 11 781 cm3, výkon motoru 117,6 kW při 1 900 ot/min. Rekonstruovaný historický autobus byl opatřen modrým lakem, který používala vozidla MHD až do šedesátých let. DSZO dokončila rekonstrukci tohoto autobusu v roce 2011.

Zdroj: http://www.dszo.cz/?section=spolecnost&file=tiskovky&id=341

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.