Tip na máj: Noc múzeí v STM-Múzeum dopravy

stm_mdBRATISLAVA – STM-Múzeum dopravy Vás pozýva na tradičné podujatie Noc múzeí, ktoré sa uskutoční 17. mája 2014 od 10:00 do 23:00. Okrem individuálnych prehliadok stálych expozícií automobilovej a železničnej dopravy bude pre všetkých návštevníkov pripravený zaujímavý sprievodný program a chýbať nebude ani možnosť občerstvenia v reštauračnom vozni.

 

 

 

PROGRAM:

 MEDZINÁRODNÁ  VÝSTAVA  MODELOVÝCH  ŽELEZNÍC
Spolupráca železničiarov v rámci záujmových aktivít v európskom združení FISAIC prezentuje viac ako 30 modulov železničných modelov v merítku H0

 výstava fotografií členov skupiny foto Zemského zväzu FISAIC ČD
 Galéria na peróne 
 fotografie so železničnou tematikou českých fotografov -železničiarov

 Prezentácia členov FIRAC – Združenie rádioamatérov železničiarov (SRŽ) ukážka vysielania rádiostanice

• 16:30 divadelné predstavenie pre deti divadlo Z KUFRA VON

• od 18:00 Jazda historickým parným rušňom 498.104 „Albatros“

• od 18:00 premietanie filmov FISAIC so železničnou tematikou

 výstava „HLAVNE  AUTOM , VLAKOM  A  RAKETOU  MENEJ“
60.,70. a 80. roky v karikatúrach z časopisu ROHÁČ prezentované nielen ako dokument doby, ale aj ako trvalá hodnota našej karikatúry

 HISTORICKÝ PANCIEROVÝ VLAK ŠTEFÁNIK
Jediný pancierový vlak na svete, ktorý je pojazdný. Zrekonštruovaná súprava pozostáva z: predsunutého (tykadlového), delového, tankového, a guľometného vozňa. Výstava  „Povstalecké pancierové vlaky“ “ Slovenské národné povstanie“  v spolupráci s Múzeom SNP v Banskej Bystrici a nadšencami z Klubu historickej techniky vo Zvolene

 LETECKÉ  MODELY
Výstava plastových modelov bojových lietadiel nasadených v bojoch počas 1. a 2.svetovej vojny (Československo, Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko a i.) zo súkromnej zbierky Ing. Igora Rymarenka.

• možnosť občerstvenia v historickom reštauračnom vozni 

 

O MÚZEU:

Múzeum dopravy sa nachádza v priestoroch koľajiska prvej bratislavskej stanice parostrojnej železnice z 19. storočia a priľahlých skladov.

Cestnú dopravu prezentuje zbierka vozidiel od prvých dopravných prostriedkov s motorom i bez  neho cez bicykle, osobné a nákladné automobily medzivojnového obdobia až po vozidlá zo 60. a 70. rokov 20. storočia. Návštevníka zaujmú prototypy, vyvinuté slovenskými automobilkami po druhej svetovej vojne i vojenské vozidlá.

Na koľajisku možno vidieť výber parných, motorových a elektrických rušňov, nákladných vozňov a špeciálnych koľajových vozidiel slovenských železníc. Jedna z výstavných hál múzea je vyhradená expozícii železničnej signálnej zabezpečovacej a oznamovacej techniky, zariadení pre údržbu tratí, rovnošiat a ďalších predmetov z histórie železníc na území Slovenska.

Najmenších návštevníkov osloví modelové koľajisko a dioráma dopravnej kancelárie.

 

Neváhajte a príďte aj Vy zažiť atraktívnu Noc múzeí v múzeu, v ktorom dýcha čaro histórie.

 

Autor: Jaroslav Filo a STM-Múzeum dopravy

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.