Spomienka na Ing. Petra Baligu

Presne pred dvoma mesiacmi, v piatok 8.4., prebehla v Bratislavskom krematóriu posledná rozlúčka s dlhoročným členom rady a bývalým prezidentom Združenia zberateľov historických vozidiel Slovenskej republiky Ing. Petrom Baligom, ktorý naše rady navždy opustil 29. marca 2022 vo veku 67 rokov.

Ing. Peter Baliga, okrem iného aj, prezident a zakladal Veterán klubu Tatra 141, vstúpil do sveta zberateľov a renovátorov historických vozidiel okolo roku 2000 renováciou historických motocyklov. V zapätí sa začal venovať renovácii nákladných automobilov Tatra, prvým bola Tatra141 a potom nasledovalo cez dvadsať renovácii ďalších historických vozidiel. Od roku 2004 sa začal angažovať aj pri organizovaní podujatí pre historické vozidlá a to hneď niekoľkých za jednu sezónu. Netrvalo ani desaťročie a stal sa, v období rokov 2008 až 2011, prezidentom Združenia zberateľov historických vozidiel Slovenskej republiky. Kvalita jeho renovácii sa stala vzorom aj pre ostatných a zarezonovala aj na medzinárodnej úrovni, vďaka čomu sa stal rešpektovaným členom komisie úžitkových vozidiel nadnárodnej organizácie FIVA a stal sa tak medzinárodne uznávanou osobnosťou.

Jeho veľkou vášňou boli aj historické vojenské vozidlá. Organizovaním troch podujatí pre túto kategóriu historických vozidiel každú sezónu prinášal nielen zábavu a radosť ostatným, ale pritiahol aj množstvo nových členov do radov združenia, najmä mládež. Dôkazom správnosti jeho odkazu je aj prítomnosť desiatok z jeho odchovancov v našich radoch, ktorí začínali obyčajným gazíkom a dnes sa im skvejú v ich garážach, vlastnými rukami zrenovované, hodnotné veterány.

Všade kde pôsobil bol neúnavným propagátorom Slovenska a Združenia zberateľov historických vozidiel Slovenskej republiky. Jeho národný duch sa prejavil aj pri angažovaní sa v zjednotení všetkých zberateľov historických vozidiel na Slovensku. A aj po tom čo už dosiahol svoje ciele a už sa vyhýbal zákulisnému politikárčeniu, naše združenie všade reprezentoval a propagoval o čom svedčí i štandarda združenia, ktorá ho odprevádzala pri jeho poslednej ceste.

Pred sedemnástimi rokmi založil a roky sponzoroval časopis VETERÁN.SK, aby spopularizoval historické vozidlá aj pre širokú verejnosť. Jeho športového ducha vystihovala nielen jeho vášeň pre tenis, ale aj pre rely Dakar, ktorej sa niekoľko krát zúčastnil ako hosť rodiny Loprais a nakoniec túto svetoznámu rely aj sám s Tatrou 815 4×4 a jeho tímom absolvoval.

Nezabudnuteľné a plné dobrodružstva boli jeho výpravy za záchranou historických vozidiel, ktoré viedli dokonca až za oceán. Pri tom všetkom nemyslel len na seba, vedel nezištne poradiť, pomôcť, poskytnúť priestor a umožnil tak uskutočniť svoj veteránsky sen aj ostatným. Svojou bezprostrednosťou a spontánnosťou nám vlastne nastavoval zrkadlo, lebo tam kde sa ostatní vyhovárali na množstvo povinnosti a nedostatok času, on jediný dokázal mnoho krát zastaviť, nadýchnuť sa vône lesa a ešte aj, humorom jemu vlastným, zažartovať s náhodnými okoloidúcimi.

Záverom sa vrátim sa ešte raz o dve desiatky dokov späť, keď som zo zatajeným dychom stál pred excelentne zrenovovanou Tatrou 141, tak mi bolo ihneď jasné, že ten kto dokáže takéto niečo úžasné, to určite robí srdcom…

A toto jeho veľké srdce už navždy stíchlo… Česť jeho pamiatke!

Text: Veterán klubu Tatra 141 Bratislava
Foto: archív Veterán klub Tatra 141 Bratislava, Peter Botta, Vladimír Botta a Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.