ŠKODA 15Tr | Éra trolejbusov v Košiciach

KOŠICE – Známy YB kanál Jaffarski uverejnil video z dodávky nových trolejbusov do Košíc v roku 1993, čím sa v metropole východného Slovenska rozbehla éra ikonických bzučiacich ,,paroháčov“ Škody 15 Tr. Tieto trolejbusy slúžili dlhé roky a mnohí ich považovali za ,,nezmarné“, nakoľko dokázali prežiť celé generácie ich klasických fosílnych súrodencov, ktoré medzičasom končili na šrotoviskách.

Trolejbusy v Košiciach boli zavedené v roku 1993 a predstavovali štvrté slovenské mesto s trolejbusovou dopravou. Avšak pravidelná prevádzka trolejbusov bola zrušená 31. januára 2015. Predtým, než trolejbusy prestali premávať, tvorili približne šesť percent celkových prepravných výkonov mestskej hromadnej dopravy. Prevádzkovateľom bol Dopravný podnik mesta Košice, a. s. Trolejové vedenie bolo budované pre napätie 750 V.

Ako sme už spomínali, trolejbusy už v Košiciach nepremávajú a väčšina vozidiel skončila v šrote či po odpredaji. Od roku 2015 však DPMK stále udržiava v prevádzkyschopnom stave kompletné trolejové vedenie aj s platnými papiermi. Po trolejbusových tratiach iba sporadicky prejde posledný trolejbus na papieroch, ktorý skontroluje funkčnosť a prejazdnosť tratí. Trolejbusy na košických cestách medzičasom plne nahradili klasické autobusové linky, avšak stále sa uvažuje (či skôr sníva?) o znovuobnovení ekologickej elektrickej dopravy.

Podrobné informácie o trolejbusovej doprave v Košiciach nájdete tu.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.