RETRONÁVRATY III. (3): Bratislava 1945, 66 rokov po… Boje na Jurajovom dvore

BRATISLAVA – V sobotu 7. mája 2011 sa v areáli vozovne Jurajov dvor uskutočnila zaujímavá vojenská akcia Bratislava 1945, 66 rokov po.., ktorú každoročne organizuje Klub vojenskej histórie Carpathia pri príležitosti výročia víťazstva nad fašizmom a výročia oslobodenia Slovenska a Bratislavy. Na akcii ste okrem rekonštrukcie bojov z obdobia 2. svetovej vojny mohli obdivovať zachovaný bunker, či vystavenú vojenskú techniku.

Do bojov zasiahli aj 2 bojové stíhačky a podujatie sa uskutočnilo za osobnej učasti bratislavského   primátora  Milana Ftáčnika a veľkého množstva divákov. Ukážky rekonštrukcie bojov sa zúčastnili Kluby vojenskej histórie zo Slovenska, Českej republiky a z Poľska a majitelia vojenskej techniky. Na ukážke boli  použité aj pyrotechnické efekty.

Záujem o túto akciu bol veľkolepý. Program začal predstavením vojenskej techniky, potom nasledovala samotná rekonštrukcia bojov, ktorá pokračovala výstavou vojenskej techniky. Po skončení bojov si tak návštevníci mohli opäť pozrieť dobovú vojenskú techniku, bunker, či vojnové zákopy.

Na akciu sa prišlo pozrieť stovky ľudí. Deti i dospelí, každý z nich chcel vidieť autentické boje. Plocha na ktorej sa boje uskutočnili však bola neveľká a areál bojiska bol z bezpečnostných dôvodov ohradený páskami s logom dopravného podniku, ktorému tento areál patrí. Terén bol rovinatý a preto tí, ktorí neboli tesne pri ochranných zábranách, boje takmer vôbec nevideli. Našli sa preto aj takí, ktorí vyliezli na strom a snažili sa sledovať boje z výšky. Organizátori preto museli opakovane upozorňovať týchto ľudí, aby zliezli zo stromov a trošku odstúpili od ochrannej plastovej pásky. Inak sa totiž rekonštrukcia bojov vôbec nezačne. No ako to už býva, nie každý počúva na prvý krát a tak to organizátori museli zopakovať viac-krát.

Na rozdiel od roku 2009 však do areálu dopravného podniku nebol vypravený mimoriadny parný vlak, ktorý by iste prilákal množstvo ľudí. Počas dňa nejazdila ani historická električka, ktorá by vhodne dotvorila atmosféru roku 1945. No aj napriek tomu bolo toto podujatie zvládnuté veľmi dobre a spolu s organizátormi sa tešíme na ďalšiu rekonštrukciu bojov.

Zúčastnili ste sa v uplynulom roku nejakej veteranistickej akcie? Tak neváhajte a podelte sa o zážitok s našimi čitateľmi. Vaše reportáže očakávame na e-mailovej adrese redakcia@veterany.eu.

Text a foto: Patrik Špačinský

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.