REPORTÁŽ | Veľkonočné jazdy Trojčaťa prilákali do Vysokých Tatier množstvo návštevníkov

POPRAD/VYSOKÉ TATRY – Počas veľkonočného víkendu 30. marca až 1. apríla 2024 sa uskutočnili mimoriadne jazdy historickou električkou EMU 89.0009 „Trojča“ na tratiach Tatranský elektrických železníc.

Jej trasa viedla zo železničnej stanice Poprad-Tatry cez Starý Smokovec do Tatranskej Lomnice a späť. Odchody z Popradu boli o 08:05 a 10:05 a zo Starého Smokovca o 08:43 a 15:20 v smere Poprad-Tatry a 11:04 v smere Tatranská Lomnica. Spiatočný odchod z Tatranskej Lomnice do Starého Smokovca a Popradu-Tatier bol o 13:47. Lístky sa kupovali u sprievodcov vo vlaku a neštandardne sa dalo platiť aj kartou! Je to nepochybne zaujímavá inovácia, ktorá by sa dala určite uplatniť aj na ďalších železničných podujatiach.

Posunovanie Trojčaťa na 2. koľaj

Za dobrovoľný príspevok ste si mohli pochutnať na horúcom čaji a rume a pre detských cestujúcich nechýbal ani stánok so suvenírmi, detskými hračkami a omaľovánkami.

Jazda historickou súpravou prebehla bez najmenších problémov a cestujúci odchádzali z tejto akcie veľmi spokojní. Trojčaťom sa totiž neboli odviezť len rodiny s deťmi a železniční nadšenci, ale aj návštevníci z Maďarska a Španielska. Rušňovodič nám dokonca zastavil aj pri triangli vo Veľkom Slávkove, kde nám opísal jeho históriu a účel. Zároveň nám pripomenul plány na výstavbu múzea tatranských železníc, ktoré sa bude nachádzať na priľahlých pozemkoch vedľa trate. Jeho súčasťou má byť aj koľajisko zo spomínaného triangla.

Vo výhybni Veľký Slávkov

Zástupcovia našej redakcie sa počas prestávky občerstvili v miestnej reštaurácii typickými slovenskými obedmi. Jeden z našich redaktorov sa následne rozhodol porovnať vyprážaný syr s hranolkami, omáčkou a 0,5l čapovaného nealka v reštaurácii Stará mama s ponukou v reštauračnom vozni Železničnej spoločnosti Slovensko. Cenový rozdiel bol hneď evidentný. Cesta Trojčaťom vyšla na 16,- € z Popradu do Lomnice a späť a vyššie popísaný obed stál 19,- €. Esteticky pritom vôbec nepripomínal Tatry, ale niečo podávané v reštaurácií bratislavskej pešej zóny. K porovnaniu vyššie popísaný obed (v tomto prípade už večera) stála v reštauračnom vozni Železničnej spoločnosti Slovensko 13,- € s prívetivejším personálom a väčším kľudom na jedenie. Chuťovo nás prekvapil aj rozdiel. Zatiaľ čo syr bol v tatrách kvalitnejší, hranolky v reštauračnom vozni boli skôr lepšie urobené, nie nedohorené ostatky. Zvyšok bol priemerný, podľa očakávania.

Motorový vozeň 812-015-0 čaká na odchod do Popradu

Komu sa počas prestávky historickej súpravy nechcelo čakať na stanici a v záujme šetrenia finančných prostriedkov sa uskromnil s vlastným občerstvení, mohol využiť čas na krátku prechádzku po Vysokých Tatrách, či nákup suvenírov, alebo navštíviť niektoré z veľkonočných podujatí určených pre všetky vekové kategórie.

Autor: Ľubomír Nádaždy a Basty Transit

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.