REPORTÁŽ | Najväčším lákadlom tohtoročných Dní Bratislavy boli premiérové jazdy Ikarusom 280

BRATISLAVA – Mimoriadne jazdy nostalgických vlakov a historických vozidiel mestskej hromadnej dopravy, pestrý program vo vozovni Hroboňova a v železničnom múzeu na východnom, tematické prehliadky centra mesta a bohatý program pre všetky vekové kategórie. Ďalší ročník Bratislavských mestských dní je úspešne za nami a malé obhliadnutie za týmto podujatím je pred nami.

Predposledný aprílový víkend po roku opäť ponúkol celú plejádu rôznorodých atrakcií pre malých i veľkých obyvateľov a návštevníkov mesta. A hoci vonku vládlo typické aprílové počasie, ľudia neostali doma a v mikinách, či ľahších bundách v hojnom počte navštevovali jednotlivé podujatia. Presnú štatistiku síce nemáme, no jednotlivé inštitúcie sa na nedostatok ľudí určite nesťažovali. Práve naopak.

Prvým lákadlom pre dopravných nadšencov a rodiny s deťmi bola jazda parným vlakom s drevenými vozňami 3. triedy na čele s rušňom 555.3008 „Mazutka“ na trase Bratislava hlavná stanica – Bratislava-Nové Mesto – Bratislava-Petržalka – Železničné múzeum, ktorá sa tešila značnému záujmu verejnosti. Najväčšiu šancu na zvezenie sa mali tí, ktorí sa na hlavnú stanicu dostavili už hodinu pred plánovaným odchodom. V opačnom prípade ste sa museli spoliehať už len na starú známu metódu pokus-omyl. Tí, ktorí sa do súpravy ale nezmestili, mohli si spraviť aspoň zopár záberov na nástupišti, alebo na vopred vytipovaných miestach popri trati.

Preplnený parný vlak do železničného múzea Bratislava východ

Ani sme sa nenazdali a prišla chvíľa na ktorú sme už všetci tak netrpezlivo čakali. Hodiny odbili 10-tu hodinu, výpravca zapískal a prvý historický vlak v sezóne 2024 sa v sprievode povestného pískania, pary a dymu pomaly vydal na jazdu po bratislavských spojkách. Čo vám budeme hovoriť. Hotová nádhera. Než sme sa spamätali, na stanici ostalo už iba zopár pravidelných vlakov smerujúcich kdesi do neznáma.

Mimoriadny vlak na čele s rušňom 555.3008 „Mazutka“ je pripravený na odchod

Keďže nie všetci cestujúci plánovali ísť až do železničného múzea na Rendezi, ďalšia možnosť na pristúpenie do vlaku bola na Novom Meste a v Petržalke. Zdá sa však, že soudruzi z NDR niekde urobili chybu, lebo na informačnej tabuli v Petržalke sa ako nácestné stanice zobrazovali Kitsee a Bruck an der Leitha a staničný rozhlas informoval o jazde historickým motorovým vlakom. Prvú nezrovnalosť sa síce neskôr podarilo uviesť na pravú mieru, no druhá ostala po celý čas nezmenená. Väčšina z nás to ale vôbec nepostrehla a prvé nástupište obsadila s dostatočným predstihom pred príchodom vlaku. A keď sa v diaľke objavili prvé náznaky pary i dymu a ozval sa ten nezameniteľný zvuk parnej lokomotívy, s kamerami, mobilmi a fotoaparátmi v ruke sme už stáli pevne na svojich miestach a snažili sa zachytiť príjazd nevšednej historickej súpravy.

Staničná tabuľa s nesprávne uvedenou nácestnou stanicou

Zatiaľ čo prví nedočkavci nastupovali do historických vozňov a ďalší nadšenci dokumentovali obeh Mazutky okolo súpravy, niektoré rodiny s deťmi čakali na vhodný okamih, aby aspoň na pár sekúnd nahliadli do kabíny parného rušňa. Kto si ale pri tom nedával pozor, skončil ako kominár a na ďalších podujatiach pôsobil veľmi podozrivo. 😀 Medzi ľudí sa neskôr nenápadne primiešala aj početná skupina cestujúcich z Viedne, ktorá vôbec nechápala čo sa deje. Ak si však od sprievodcov zakúpila cestovný lístok, mohla si vyskúšať cestovanie ako za starých čias.

Prvé nástupište sa počas sobotného predpoludnia poriadne zaplnilo cestujúcimi

Ešte rýchli nástup oneskorených cestujúcich a historický vlak sa krátko po odpísaní vybral do starého rušňového depa na Východnom. Stanica osirela a tí čo z rôznych dôvodov do vlaku nenastúpili, rozpŕchli sa ďalej za svojimi aktivitami, či inými podujatiami.

Posunovanie Mazutky na opačný koniec vlakovej súpravy

Ďalším lákadlom v rámci Dní Bratislavy bol Trolejbusový deň vo vozovni Hroboňova nachádzajúcej sa v tesnej blízkosti Horského parku. Na neveľkej ploche bolo možné obdivovať historické vozidlá FBW Tr51 – Tüscher – Oerlikon #80, Škoda 9 Tr HT #152, prvý kĺbový československý trolejbus Škoda-Sanos S 200 Tr #6505, ako aj najnovšie prírastky dopravného podniku vrátane Škody-Solaris Trollino 24. Prvý nízkopodlažný trolejbus Škoda 21 Tr AC #6401, ani merací trolejbus Škoda 14 Tr #6266 žiaľ ako na potvoru neboli vystavené.

Najstarší bratislavský trolejbus FBW Tr51 – Tüscher – Oerlikon #80 sa rozhodli preskúmať malí i veľkí návštevníci

Veľký nápor návštevníkov bol aj pri stánku so suvenírmi, kde sa v prvých hodinách tvorili veľké rady. Tabule s názvami zastávok a piktogramom vozidla boli do polhodiny rozobrané a v priebehu dopoludnia sa minuli aj všetky publikácie o histórii trolejbusovej dopravy v Bratislave. V ponuke tak ostali iba magnetky s predným čelom nízkopodlažnej električky Škoda ForCity Plus, kľúčenky, frisbee, tričká s motívom trolejbusu Škoda 15 Tr, či pískacie tričká, ktoré ale v prípade väčšieho poprsia mladých dám s najväčšou pravdepodobnosťou pískajú samé od seba. 😀 Len škoda, že nevedia zmerať a oznámiť jeho veľkosť. 😀

Depo Hroboňova zažilo poriadny nápor návštevníkov

Nechýbali však ani ukážky natrolejovania, ktoré si následne mohli vyskúšať aj prítomní návštevníci, diskusie s vodičmi, prejazdy autobusom cez umyvárku, tvorivé aktivity pre deti a nábor nových zamestnancov dopravného podniku. Pre malých i veľkých hladošov bolo v ponuke občerstvenie v podobe langošov, šišiek, fontánky s pitnou vodou a ďalších pochutín.

Zamestnanci dopravného podniku v dobrej nálade

Veľkému záujmu nadšencov dopravy a rodín s deťmi sa tešil aj rozhovor s vodičom Marekom Vargom, ktorý nám prezradil zaujímavé informácie o historickom trolejbuse Škoda-Sanos. Hoci je toto vozidlo momentálne nepojazdné, snaží sa urobiť všetko preto, aby bolo na septembrovom Dni otvorených dverí plne funkčné.

Martin Žarnovický spovedá vodiča Sanosu Mareka Vargu


Nemenej zaujímavý program sa v rovnakom čase konal aj v areáli starého rušňového depa Bratislava východ. Individuálnu prehliadku stálej expozície aj tentokrát dopĺňala dvojica prehliadok múzea so sprievodcom, prezentácia modelového koľajiska Občianskeho združenia Vláčikovo a Klubu železničných modelárov Bratislava v poštovom vozni Fa 5-2085. pestrá ponuka suvenírov a občerstvenia. Široká ponuka celomestských podujatí v kombinácii s popoludňajším dažďom ale spôsobili,  že v areáli podujatia sa nachádzali len tí najverejnejší.

Výstava historických koľajových vozidiel sa popoludní niesla v znamení sychravého počasia

Najväčším magnetom pre detských návštevníkov boli spolujazdy na stanovišti parného rušňa 310.433 „Kafemlejnek“ a jazdy na motorovej drezine.

Veľkým magnetom podujatia boli spolujazdy na stanovišti parného rušňa 310.433

Symbolickým vyvrcholením podujatia bola popoludňajšia jazda parným vlakom na čele s rušňom 555.3008 „Mazutka“ do Senca a späť, ktorá sa tešila značnému záujmu verejnosti. A to aj napriek tomu, že niektoré mamičky si mylne mysleli, že druhá parná jazda sa uskutoční až o štvrtej popoludní. 😀 

Po návrate zo Senca…

Kyvadlovú dopravu do železničného múzea zabezpečili dva páry mimoriadnych vlakov na hlavnú stanicu a späť vedené motorovým vozňom M 286.0018 „Túlavá“ a prívesným vozňom rady 020, ako aj historické autobusy Karosa B 732 #1710 a TAM 232 A 116 M #3702, ktoré v pravidelnom 15-minútovom intervale premávali z Detvianskej ulice v Rači na Východné a späť. Je síce pravda, že po skončení podujatia už vlakové spojenie nebolo zabezpečené, no vzhľadom na počet návštevníkov a celkovú obsadenosť motorových vlakov to tentokrát ani nebolo potrebné.

Odjazd posledného mimoriadneho vlaku na hlavnú stanicu
Karosa B 732 #1710 smeruje na zastávku Detvianska

Počas oboch víkendových dní boli do ulíc mesta vypravené aj historické vozidlá Dopravného podniku Bratislava, ktoré si už od prvého okamihu našli svojich skalných i nových priaznivcov. Možnosť spoznania pamiatok širšieho centra mesta z okna historických električiek tentokrát ponúkli vozidlá DPMB #38, ČKD Tatra T2 #215 a ČKD Tatra T3 #275 na okružnej trase z Jesenského ulice k Blumentálu a späť. Každá z električiek má síce svoje čaro, no najväčšiu pozornosť už tradične pútala stará dobrá tridsaťosmička s otvorenými nástupnými plošinami a pozdĺžne usporiadanými koženkovými sedadlami. Výjazdy a dojazdy z a do vozovne boli žiaľ aj tentokrát bez cestujúcich a na presun k prestupnej zastávke Centrum bol preto potrebný peší presun.

Historická električka DPMB #38 v pozadí s kostolom Nanebovzatia Panny Márie „Blumentál“

Spojenie centra mesta, hradu, Horského parku a Depa Hroboňova zabezpečili historické trolejbusy Škoda 9 Tr HT #53 známa aj pod prezývkou spievajúci trolejbus, Škoda 14 Tr 10/6 #6278 a Škoda 15 Tr 13/6M #6635. Na 4. poradí sa paradoxne objavil novučičký autobus Solaris Urbino 12 hydrogen #2601 s ktorým sa odviezlo len zopár jednotlivcov. Všetky vozidlá síce reálne prestávkovali na Lovinského, či Valašskej ulici, no z dôvodu konania sobotného trolejbusového dňa sa za oficiálnu konečnú zvolila zastávka Depo Hroboňova. No aj napriek tejto drobnej chybičke krásy ste v starých trolejbusoch mohli stretnúť partiu násťročných chalanov, ktorá cestujúcim rozdávala pamätné cestovné lístky.

Po oba dni sa do ulíc mesta vrátil aj tzv. spievajúci trolejbus Škoda 9 Tr HT #53

Vypravené boli aj historické autobusy Karosa ŠM 11 #3350, TAM 272 A 180 M #1414 a TAM 232 A 116 M #3702 (v nedeľu), ktoré spojili Euroveu zo Sadom Janka Kráľa. No keďže stará dobrá ŠM-ka sa na druhý deň ako na potvoru pokazila, v premávke ste mohli stretnúť oba autobusy slovinskej výroby. Najväčšou lahôdkou pre dopravných nadšencov zo Slovenska, Česka i Maďarska boli nepochybne premiérové jazdy čerstvo zrekonštruovaným historickým autobusom Ikarus 280.08 #2881 červenej farby, ktorý bol verejnosti po prvý krát predstavený na vlaňajšom Dni otvorených dverí. Za volantom tohto legendárneho vozidla nebol nik iný ako skúsený vodič a fanúšik dopravy Peter Pankrác. No zatiaľ čo ostatné vozidlá boli iba priemerne obsadené, v „Čabajke“ by ste voľné miesta hľadali márne. Ak ste sa náhodou aj týmto mohykánom neodviezli, určite ste ho zdokumentovali mobilom, či objektívom fotoaparátu.

TAM 232 A 116 M #3702 na Viedenskej ceste

Jednou z chuťoviek bola spoločná fotka Ikarusu s električkami #38 a #215 na výjazde z Depa Jurajov dvor.

Spoločná foto historických vozidiel #2881 a #215

Najzaujímavejším miestom na fotenie bola nepochybne zastávka Viedenská električka v blízkosti známej reštaurácie Leberfinger v Sade Janka Kráľa.

#2881 na zastávke Viedenská električka

V nedeľu popoludní sa uskutočnilo neplánované stretnutie Ikarusu s Mercedesom-Benz CapaCity #4908 na Viedenskej ceste a Krasovského ulici.

Stretnutie generácií: #2881 a #4908

Tak ako pri rozlúčke s týmito vozidlami, ani na premiérových jazdách nechýbalo povestné niekoľkominútové točenie sa na kruhovom objazde. No zatiaľ čo cestujúci v legendárnom autobuse to brali s humorom a skalní nadšenci dopravy už dávno vedeli o čo ide, mnohí šoféri osobných áut na nás pozerali ako na zjavenie. Raz darmo. Započatú tradíciu treba jednoducho dodržiavať. 😀

#2881 na zastávke Most Apollo

Súčasťou Dní Bratislavy boli aj obľúbené plavby vyhliadkovými loďami Prešov a Martin po Dunaji, tematické prehliadky centra mesta, či víkend otvorených budov, v rámci ktorého ste mohli nahliadnuť do bežne neprístupných zákutí historických budov. Nechýbali však ani Lesnícke dni na Partizánskej lúke, programy pre rodiny s deťmi, bezplatné prehliadky múzeí a galérií v pôsobnosti mesta, diskusie, koncerty a ďalší sprievodný program v uličkách Starého Mesta a v ostatných mestských častiach. Bolo toho až tak veľa, že sa to ani pri maximálnej snahe nedalo všetko stihnúť.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Basty Transit

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.