KOŠICE A OKOLIE- Občianske združenie Retrobusy Košice zorganizovalo v sobotu 13. apríla 2024 fotojazdu s Ikarusom 280.03 #4129, na ktorej sa zúčastnili traja členovia našej redakcie.
Jazda mala začiatok na konečnej zastávke autobusov na Staničnom námestí s odchodom o 12:00. Prvá fotozastávka bola na Čermeli, kde si vďaka spolupráci s Košickou detskou železnicou bolo možné odfotiť Ikarus v spoločnosti parného rušňa U 29.101 „Krutwig“ a motorových rušňov radu TU 29.2003 „Danka“ a TU 29.2005 „Anička“. Druhá časť fotenia s vozidlami detskej železnice pokračovala na konečnej stanici Alpinka.
Návrat do Čermeľa sme absolvovali historickým vlakom s drevenými ľavicami ťahaným motorovým rušňom „Danka“ s „Krutwigom“ na postrku. Po návrate do Čermeľa sme mali chvíľu čas na fotografovanie exponátov rozmiestnených v stanici. Kto mal záujem, mohol si vyskúšať jazdu na šliapacích drezinách alebo si, alebo si zakúpiť suveníry s motívom detskej železnice.
Ďalšia fotozastávka bola pri areáli zaniknutej bane Bankov, po ktorej nasledovala obedová prestávka pri amfiteátri, pre miestnych zjavne vychýrenom bufete. Z amfiteátra sme sa presunuli na miestnu benzínovú pumpu, kde prebehla menšia hygienická prestávka. Potom sme už opustili územie mesta a v plnej zbroji sme sa vydali na zážitkovú jazdu po okolitých obciach. Prvou destináciou na trase bola železničná stanica Slanec, kde sme si náhodne počkali na prechádzajúci osobný vlak v podaní novej elektrickej jednotky Panter. Popri tom nás prekvapil aj nákladný vlak vedený lokomotívou 479.1 alebo 131 tzv. Dvojíčky.
Druhá zastávka bola v bývalých kúpeľoch Byšta kde prebehla fotozastávka spojená s občerstvením v miestnej reštaurácii. V ponuke bol aj menší urbex do areálu bývalých kúpeľov, ktoré sú už po rokoch v značne schátranom stave a v stup do ich budovy je iba na vlastnú zodpovednosť a vlastné nebezpečenstvo. Komu sa nechcelo obdivovať rozpadnutú budovu, mohol využiť čas na prechádzku po brehu priľahlej vodnej nádrže s rovnomenným názvom.
Na spiatočnej ceste sme absolvovali jednu fotozastávku na dosť netradičnom mieste v ľavotočivej zákrute uprostred obce ktorej názov sme si žiaľ nezapamätali. Keď sme na tomto všetci vystúpili a fotili si náš prímestský autobus modro-bielej farby, miestni obyvatelia len neveriacky krútili hlavami. Vôbec im nešlo do hlavy, kde sme sa tam objavili a čo tam vlastne robíme.
Pri ceste do Košíc sme išli po miestnych kľukatých okresných cestách s miestami zaujímavými výhľadmi na okolitú krajinu. Kúsok sme prechádzali aj popri širokorozchodnej železničnej trati vedúcej z Ukrajinských hraníc cez Hanisku pri Košiciach do Košických železiarní. No ako na potvoru sa nám na tejto trati nepodarilo zastihnúť žiadny vlak, ktorý by stál za zdokumentovanie.
Do metropoly východu sme dorazili relatívne za denného svetla. Po odchode z ďalšej hygienicko-občerstvovaciej stanice sme takmer zabudli jedného člena našej redakcie. Nevadí. Trochu si zašportoval a po pár metroch dobehol autobus za rohom.
Poslednú časť 10-hodinového podujatia sme už absolvovali viac-menej za tmy. Čakali nás ešte tri fotozastávky – pri vstupnom areáli do železiarní, kde končí aj električková rýchlodráha z mesta, pri výsypníkoch železničných vagónov privážajúcich železnú rudu do železiarní a pri ďalšom vstupnom termináli, ktorí je ale v noci evidentne uzatvorený. Okrem nás tam totiž nikde nebolo ani živej duše.
Keďže cestou späť sme trochu zablúdili a museli sme ísť po prašných cestách pochybnej kvality, odzrkadlilo sa to na zvýšenej hlučnosti a prašnosti vo vozidle.
Na fotojazde s košickým Ikarusom sa zúčastnilo zhruba 30 účastníkov vrátane dvoch občanov maďarskej národnosti, ktorí síce medzi sebou komunikovali v rodnom jazyku, no s vodičom sa dorozumievali po anglicky.
Na záver tohto článku nám už neostáva nič iné ako v mene našej redakcie a ostatných účastníkov poďakovať organizátorovi z občianskeho združenia Retrobusy Košice za vynikajúci nápad zorganizovať túto fotojazdu a za dobre odvedenú prácu pri jej organizácii. A pretože niektorí z nás prišlo do Košíc už o deň skôr, ponúkame vám ešte krátky pohľad na jazdu električkou KT8D5.
Text: Ľubomír Nádaždy a Tomáš Ježík
Foto a video: Tomáš Ježík, Basty Transit a Ľubomír Nádaždy
Be the first to comment