Po stopách nepoužívaných zrušených, či nedostavaných železničných tratí 28: Lesná železnica Lednické Rovne – Zubák

13MALLEDNICKÉ ROVNE, ZUBÁK – Úzkokoľajnú lesnú železnicu vedúcu údolím Lednického potoka nechali postaviť bratia Schreiberovci, majitelia panstva a zámku v Rovniach na uľahčenie prísunu surovín a odbytu hotových výrobkov zo sklární i z lesa. V zámockom parku na túto železnicu nadväzovala miniúzkokoľajka s rozchodom 320 mm a dĺžkou 8 000 metrov ktorá viedla od bočného krídla zámku cez park úvraťou končiacou v zámockom skleníku.

Malú štvornápravovú parnú lokomotívu pri občasných jazdách riadil sám Alfréd Schreiber. Na jednom z troch plošinových vozíkoch sedelo panstvo, na druhom vozili vodu a na treťom prepravovali úrodu zo sklenika.

Vráťme sa ale k lesnej železnici vedúcej z Lrednických Rovni cez Dolnú Breznicu a Lednice pod vrch Zubák, ktorú v rokoch 1919 – 1920  postavili robotníci z Podkarpatskej Rusi. Na lesnej železnici s rozchodom 760 mm jazdili dve parné štvornápravové lokomotivy nemeckej výroby – Silva a Anna. Každá z nich mala samostatnú remízu v Lednických Rovniach.

Začiatok trati bol pri drevoskalde v železničnej stanici Lednické Rovne kde bola vzbudovaná výhrevňa pre jednu parnú lokomotívu, s kováčskou dielňou. Trať vychádzala oblúkom z drevoskladu cez pole okolo kaplnky svätej Anny a potom súbežne s cestou až do obce Dolná Breznica, za ktorou doprava odbočovala animálna vetva na Podkeblie. Hlavná trať pokračovala až na križovatku cesty na Zubák cez ktorú prechádzala smerom do obce Lednica. V úseku od križovatky je vidieť zvyšky mostu cez potok Lednica. Trať kopíruje cestu a asi po 1 km prechádza na ľavú stranu kde sa pôvodné teleso stráca v poli. Trať je ďalej možno sledovať až v úseku medzi záhradami v obci Lednica. Za osadou násyp pokračuje ako lesná cesta a asi po dvoch kilometroch sa dostáva na nákladisko ,,V šturci “ . Nad týmto nákladiskom trať prekonávala štyrmi úvraťami svah pod Kyčerkou a po vrstevnici pokračovala až na nákladisko pod Češkovcom.

V roku 1952 lesnú železnicu z Lednických Rovní údolím Lednického potoka zrušili. Rušňový a vozňový park bol presunutý na lesnú železnicu v Ľubochni. Dnes nás zvyšky násypu dovedú ku kúzelnému pútnickému miestu v Dolnej Breznici, k zrúcanine Lednického hradu a do jednej z najmalebnejšich dolín Bielych Katpát.

Toľko naše skromné putovanie po úzkokoľajnej lesnej železnici v údolí Lednického potoka. V prípade, že viete o tejto železnici niečo viac, alebo máte ďalšie tipy a námety k tomúto seriálu napíšte nám na e-mailovú adresu redakcia@vetrany.eu, alebo jaroslav.filo@veterany.eu.

Autor: Petr Joachymstál
Zdroj: http://www.lesnezeleznice.webzdarma.cz/ a http://www.lednickerovne.host.sk/uzkokolajka.php
Úprava: Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.