Návraty: Unikátny vozeň Viedenskej električky je späť v Bratislave

P3170941BRATISLAVA – Unikátny kurzový vozeň Viedeň Viedenskej električky – Ringhoffer typu BDCFa #1400 z roku 1913 je po 81 rokoch opäť v hlavnom meste. Postarali sa o to nadšenci z Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy, ktorí ho aj vďaka partnerom za 12 000,- € odkúpili od doterajšieho majiteľa v Rakúsku. Dnes tento 103-ročný unikát v centre mesta slávnostne predstavili médiám a širokej verejnosti.

Návrat tohto vozňa na Slovensko nebol jednoduchý. V rakúskom Grosspetersdorfe ho včera naložili na špeciálny náves nákladného automobilu, odkiaľ sa vydal na náročnú cestu do Bratislavy.

1973562
Prekladanie vozňa na príves nákladného automobilu v Grosspetersdorfe

Noc prečkal na parkovisku pri hraničnom prechode Jarovce / Kitsee.

1507021
Ringhoffer typu BDCFa #1400 nocuje na hraničnom prechode Jarovce / Kitsee

Dnes jeho preprava pokračovala cez diaľnicu, Mlynskú dolinu a Nábrežie arm. generála L. Svobodu na Vajanského nábrežie, kde sa o 11:00 slávnostne predstavil médiám a širokej verejnosti.

P3170853
Špeciálny transport v Mlynskej doline

Výber tohto miesta nebol náhodný. Práve z týchto priestorov totiž od roku 1914 premávala legendárna Viedenská električka, ktorej výpravná budova sa nachádzala v parčíku pri súčasnom pomníku bulharských partizánov. Aby však neblokoval dopravu, odstavili ho na električkovej trati.

P3170861a
Kurzový vozeň Viedenskej električky na mieste pôvodnej konečnej zastávky Námestie Korunovačného pahorka

Záujem verejnosti o tento historický unikát bol obrovský. Pozrieť si interiér tohto vozňa chcel skrátka každý. „To je nádhera. som rád, že sa takéto niečo podarilo zachrániť. Som prekvapený, že tieto vozne v tej dobe nemali prvú triedu,“ povedal jednej z mladších návštevníkov. „Ja som sa v podobných vozňoch v minulosti viezla, ale to boli vozne jazdiace na železnici,“ poznamenala jedna staršia pani. Záujem o tento exponát bol však aj medzi mládežou, ktorá sa s nadšením zaujímala o históriu Viedenskej elektrickej železnice.

P3170867
Predseda KPMHaRD Michal Milata robí rozhovor pre médiá

Nuž a ako na tento vagón spomínajú jeho pamätníci? „Ja som sa s ním viezol, keď som mal šesť rokov. Ráno prišiel tento vozeň do Prešporka. Tu bol celý deň odstavený na nábreží a večer sa vrátil späť do Viedne. V lete cez víkendy sa za pekného počasia zapojil do súpravy, aby odviezol ľudí na kúpalisko v Hainburgu,“ spomína Milan Kráľ, ktorého otec na Viedenskej električke pracoval.

P3170872
Oddiel 2. triedy s výhľadom na príves nákladného automobilu

Vozeň BDCFa #1400 je jedným z troch kusov tohto typu, ktoré v roku 1913 vyrobila pražská Vagónka Ringoffer. Drevený interiér navrhol predstaviteľ rakúskej secesie Otto Wagner. Po 2. svetovej vojne bol z dôvodu poškodenia jeden z týchto vozňov zošrotovaný. Zvyšné dva boli zachované v Rakúsku. Prvý z nich sa spolu s lokomotívou GANZ Eg 5 nachádza Muzeumtramway Mariazell. Druhý sa po 5-ročnom presviedčaní rakúskeho majiteľa podarilo vrátiť späť do Bratislavy. Tieto vozne boli osvetlené, vykurované a mali aj WC čo bolo na tú dobu veľkou novinkou. Zaujímavosťou je, že ho využívali aj členovia rakúskej cisárskej monarchie. Vozeň je zložený z oddielu 2. triedy, poštového a balíkového oddielu a oddielu 3. triedy.

P3170896
Pohľad do oddielu 3. triedy

Ako súkromná osoba na záchranu tohto vozňa prispel aj Radoslav Števčík a pomocnú ruku podal aj primátor mesta Ivo Nesrovnal. Bratislavský samosprávny kraj zase sľubuje prispením časti sumy na jeho rekonštrukciu. Predseda klubu Michal Milata odhaduje jej celkovú rekonštrukciu na 30 000,- €, ktoré chcú získať z 2% z daní, rôznych projektov a iných príspevkov.

P3170918
Prekládka rušňa z nákladného automobilu na koľajnice

Po 12:30 pokračovala preprava vozňa cez Prístavnú ulicu, Prístavný most a diaľnicu až na železničnú stanicu Vajnory, kde už naň čakali pracovníci Múzejno-dokumentačného centra ŽSR. Tí ho po dôkladnej príprave pomaly postavili na koľaje a za pomoci dieselmachanického rušňa T 211.0823 odtiahli do areálu Múzejno-dokumentačného centra ŽSR na Redenzi kde bude dočasne deponovaný.

P3170942
Kurzový vozeň Viedenskej električky v areáli železničného múzea na Rendezi

Verejnosť ho bude môcť vzhliadnuť počas otváracích hodín múzea a pri viacerých podujatiach. Na celoslovenskom zraze historických železníc vozidiel RENDEZ 2016 sa predstaví spolu s rekonštruovanou lokomotívou P.O.H.E.V. GANZ Eg 6, ktorá je v súčasnosti vystavená v Múzeu dopravy na Šancovej ul. Následne bude prevezený do Topoľčian, kde sa bude rekonštruovať do podoby z roku 1913.

dve-percenta-2016

Ďalšou zachovanou pamiatkou na Viedenskú električku je budova pôvodného depa v Kopčanoch, ktoré sa vďaka úsiliu nadšencov z Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy podarilo vyhlásiť za technickú pamiatku. Nutno však spomenúť aj obnovenú zastávku Viedenskej električky pri Sade Janka Kráľa, pri ktorej Dopravný podnik Bratislava zriadil zastávku autobusovej linky č. 82 so symbolickým názvom „Viedenská električka“.

Text: Jaroslav Filo
Foto z prevozu na Slovensko: Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy
Ostatné foto: Jaroslav Filo
Video: Aktuálne.sk a Marián Kukelka

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.