Návraty: Podujatie Boje v meste 1945 prilákalo do centra mesta množstvo ľudí

BRATISLAVA – V stredu 8. mája 2013 sa v uliciach historického centra mesta po roku uskutočnila rekonštrukcia bojov z 2. svetovej vojny. Vďaka klubom vojenskej histórie sa tak obyvatelia a návštevníci mesta mohli opäť vrátiť do roku 1945, kedy vojská Červenej armády bojovali proti vojskám nemeckého Wehrmachtu, ktorý v bitke o Bratislavu prehral a musel sa vydať na ústup.

Celá akcia začala výstavou vojenskej techniky na Jesenského ulici prostredníctvom ktorej sa každý z návštevníkov mohol aspoň na chvíľu vrátiť do 40. rokov minulého storočia a vzhliadnuť unikátnu vojenskú techniku tohto obdobia, ktorá priťahovala ľudí rôznej vekovej kategórie. Tí starší si na ňu ešte dobre pamätali, mladší zase obdivovali jej precíznosť, účelnosť a vyhotovenie.

Od 13-tej hodiny sa v cente mesta pomaly zoskupovali armády oboch znepriatelených vojsk, aby odohrali jednu z rozhodujúcich bitiek 2. svetovej vojny. Bratislava bola totiž v tom čase obranným štítom Nemeckej ríše a Nemci sa jej nechceli vzdať bez boja. Rovnako ako v iných mestách, aj v tomto meste boli vytipované konkrétne budovy, ktoré mali ľahnúť popolom. Situácia našťastie dopadla inak, lebo nemecké vojská boli obkľúčené z východu vojskami Červenej armády a zo západu spojeneckými vojskami. A hoci aj v tomto meste napáchala ustupujúca armáda značné škody, bolo ich rozhodne menej ako napríklad v susednej Budapešti.

Armády oboch vojsk sa pripravovali na boje, ľudí pomaličky pribúdalo a moderátor podujatia jeho účastníkom hovoril o situácii v meste počas vojny.

Do začiatku bojov ostávalo už iba pár minút. Krátko pred ich začiatkom primátor mesta Milan Ftáčnik oficiálne privítal organizátorov podujatia i širokú verejnosť a pripomenul význam týchto bojov v dejinách mesta.

Rekonštrukcia bojov sa začala príchodom historickej električky BMEŽ #18 od Námestia Ľudovíta Štúra ktorá sa po nastúpení paničiek v dobových kostýmoch pomaly presunula až do centra bojov. No potom čo sa vojská nebezpečne priblížili k električke a prinútili jej pasažierov vystúpiť električka zacúvala do úzadia. Po Jesenského ulici sa medzitým blížila historická električka GANZ #104 s vojskom Wermachtu, ktorý hne´d po vystúpení začal ostreľovať jeho okolie. aj táto električka sa potom presunula do úzadia a spolu s kolegyňou na Mostovej ulici pózovala objektívom fotoaparátov.

Gulomety, pušky, delá vojenské vozidlá sa odrazu ocitli v centre pozornosti. Výbuchy, streľba, prach, vojenské výkriky a prví mŕtvi a ranení. Taká bola reálna situácia v priestoroch bojiska, ktoré bolo “obkľúčené” stovkami divákov.

Po polhodinových bojoch sa život na Jesenského ulici začal pomaly vracať do normálu a program pokračoval komentovanou prehliadkou techniky na Jesenského ulici. O 16:30 sa rekonštrukcia bojov zopakovala po druhý raz a ani tentokrát si ju nenechalo ujsť veľké množstvo divákov.

Po skončení podujatia sa verejnosť mohla odviesť historickými električkami k Vozovni Krasňany, kde sú tieto električky deponované. Zaujímavosťou tejto jazdy bola súbežná jazda týchto električiek z Mostovej ulice na nábrežie armádneho generála L. Svobodu. Tam sa ich trasa na chvíľku rozdelila, aby sa o pár minút opäť stretli v tuneli pri spoločnom fotohalte. Po výmene vodičov medzi električkami potom pokračovali k vozovni Krasňany pri ktorej vysadili posledných cestujúcich.

Tohtoročnú rekonštrukciu bojov z obdobia 2. svetovej vojny máme teda úspešne za sebou. Sláva víťazom, česť porazeným a veľká vďaka všetkým organizátorom a partnerom tohto podujatia.

Reportáž TA3 z tohto podujatia si môžete pozrieť TU.

Text: Jaroslav Filo a Patrik Špačinský
Foto: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.