Návraty: Oslavy 104. výročia TREŽky aj za účasti automobilových veteránov

TRENČIANSKA TEPLÁ, TRENČIANSKE TEPLICE – V sobotu 29. júna 2013 bolo v mikroregióne Teplice opäť rušno. Postarali sa o to naši kolegovia z neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica, ktorí pri príležitosti 104. výročia trenčianskoteplickej električky pripravili zaujímavý program. Už pred prvou jazdou sa depo električiek zmenilo na nevšedný kultúrny stánok, v ktorom okrem prehliadky depa nechýbalo ani maľovanie na tvár, občerstvenie, či reprodukovaná hudba.

Krátko pred pol jedenástou sa na na nástupišti 1, koľaj 1u pristavila vyzdobená električková súprava 411.901-2 „Janka“ + 411.902-0 „Delimonka“, ktorá sa začala postupne zapĺňať cestujúcimi. Zo staničného rozhlasu sa ozývala znelka Neďaleko od Trenčína, po ktorej nasledovalo hlásenie o odchode mimoriadneho elektrického osobného vlaku do Trenčianskych Teplíc. Túto zaiste prekrásnu staničnú idilku narušilo cca 15-minútové meškanie vlaku od Púchova. Na tento vlak sme však čakať nemohli, lebo by nám to narušilo ďalší program.

Prví cestujúci do Trenčianskych Teplíc

O 11-tej hodine sa trenčianskoteplická električka vydala na prvú jazdu do Trenčianskych Teplíc. Zatiaľ čo šarmantná sprievodkyňa v „Janke“ predávala cestovné lístky, chalani z TREŽky predávali upomienkové predmety v podobe magnetiek električky. Počas jazdy panovala v električke príjemná atmosféra. Niet sa čomu čudovať,  lebo väčšinu cestujúcich tvorili práve rodičia s deťmi, ktorí si touto jazdou spríjemnili sobotné predpoludnie.

Cestovné lístky prosím 🙂

V Trenčianskych Tepliciach nás už na stanici čakala ďalšia skupinka cestujúcich tvorená najmä miestnymi obyvateľmi. Pre niektorých z nich je jazda električkou až taká vzácnosť, že tam na ňu čakali už od ôsmej ráno. 🙂

Po príchode do Trenčianskej Teplej sa pred „Janku zapojila tretia električka s označením 411.903-6 „Philadephia“. V areály depa ste si medzitým mohli pochutnať na chutnej klobáske či guláši a občerstviť sa na dobrom pivku či kofole. Deti si mohli nechať pomaľovať tvár, alebo si zaskákať na skákacom hrade. Veľkému záujmu návštevníkov sa tešilo aj modelové koľajisko, na ktorom ste mohli vzhliadnuť aj dva modely autobusu typu Karosa B 700. Z reproduktorov sa ozývala rezká reprodukovaná hudba a pred depom ste sa mohli odviesť na šliapacom bicykli.

Šantenie na skákacom hrade

O 12:30 sa slova ujali policajní psovodi, ktorí návštevníkom predviedli ukážku výcviku psov. V tom čase sa už pred depom nachádzalo viacero historických automobilov, motoriek a Valorexov, ktoré prišli osláviť 104. výročie kúpeľnej elektriky. Tieto cestné veterány sa krátko pred 13-tou hodinou sa pred staničnou budovou začali radiť do sprievodu, na čele ktorého sa zaradili policajti na motorke, ktorí dohliadali na bezpečnú jazdu tejto kolóny. V tom čase už boli všetky 3 električky doslova a do písmena preplnené cestujúcimi. Každý z nich si chcel totiž vychutnať neopakovateľnú jazdu troch električiek.

Výstava cestných veteránov pred električkovým depom

Pohli sme sa zo stanice a súbežne s nami sa do Trenčianskych Teplíc vydali aj cestné vetrány. Hoci sme boli plní ako sardinky v konzerve, na každej zastávke k nám pristúpilo zopár cestujúcich. Za zastávkou Trenčianska Teplá – obec už na križovatke stáli policajti, ktorí zabezpečovali plynulý prejazd električky a cestných veteránov. Dokonca aj linkový autobus z Trenčianskych Teplíc musel zastaviť. Popri trati ste mohli vzhliadnuť aj viacero fotonadšencov, ktorí sa snažili zachytiť nevšednú súpravu troch električiek.

Nevšedná kolóna troch električiek a cestných veteránov

Po príchode do Trenčianskych Teplíc nasledovala malá výstava cestných veteránov, ktorá sa uskutočnila na mini parkovisku pred staničnou budovou. Ľudí tam bolo toľko, že miestami ani nebolo vidno veterány. Niektorí fotografi sa preto vyštverali na cestu, odkiaľ mohli spraviť zopár záberov.

Cestné veterány na stanici v Trenčianskych Tepliciach

Aj pri spiatočnej jazde sa trojica električiek tešila obrovskému záujmu cestujúcich. po príchode do Trenčianskej Teplej nás na peróne privítali nádherné mažoretky, ktoré nás zaujali svojím pôvabným vystúpením.

Vystúpenie mažoretiek

Zatiaľ čo personál električky odpájal „Philadelphiu“ od zvyšku súpravy a zatiahol s ňou pred depo, v areáli depa bolo opäť veselo. O dobrú náladu sa tentokrát postarali hasiči z dobrovoľného hasičského zboru z obcí Trenčianska Teplá a Dobrá, ktorí predviedli hasenie požiaru. Nechýbala však ani jazda na koni a ďalší sprievodný program, o ktorom už  v tomto článku bola reč. Po ukážke požiarneho zásahu si mohli návštevníci pozrieť historickú hasičskú techniku zastúpenú ručnej hasičskej striekačky, automobilmi Karosa K-25, Magirus-Deutz a Avia A30.

Legendárne hasičské automobily Karosa K-25 a Avia A30

Dvojica električiek sa do Trenčianskych Teplíc vydala ešte dvakrát. O 16:00 ste sa na Kúpeľnom námestí v Trenčianskych Tepliciach mohli vzhliadnuť vystúpenie Latino music – colored people. Počas prechádzky po pešej zóne ste si mohli pochutnať aj na skvelej zmrzline, či tradičných kúpeľných oblátkach. Kto sa chcel dozvedieť viac o kultúrnom programe mesta, určite navštívil tamojšie informačné centrum.

Deň ubehol ako voda a oslavy 104. výročia Trenčianskej elektrickej železnice sa skončili. Najbližšie sa budete môcť touto legendárnou kúpeľnou električkou odviezť v nedeľu 28. júla pri príležitosti Anenskej púte v Lednických Rovniach. Okrem prípoja na mimoriadny historický motorový vlak M 131.1443 na Lednické Rovne by však kúpeľná električka toho roku mohla vykonať aj ďalšie jazdy. Aj o tejto akcii Vás samozrejme budeme včas informovať. Dovtedy si ale môžete pozrieť zaujímavé video a zopár fotiek z oslavy 104. výročia Ttrenčianskoteplickej električky.

Staničná znelka – Neďaleko od Trenčína

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo (P6290035 – P629048) s jucuse754 (snímek 024 – snímek 047)
Staničná znelka: Jaroslav Filo
Video: Karel Furiš

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.