NÁVRATY | Noc múzeí a galérií v bratislavskom múzeu dopravy

BRATISLAVA – Vďaka postupnému uvoľňovaniu opatrení sa pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej konal ďalší ročník obľúbenej Noci múzeí a galérií. Hoci sa mohol organizovať len v skromnejšej podobe, pri troche šťastia bolo z čoho vyberať. Pred návštevou konkrétnej inštitúcie si však bolo potrebné overiť či a akou formou sa zapája do tohto podujatia. Niektoré organizácie totiž svoj program ponúkali iba online formou.

Tohtoročná noc múzeí a galérií nebola chudobnejšia len na počet zapojených inštitúcii, či sprievodný program, ale aj na dopravnú nostalgiu, ktorá bola v hlavnom meste vždy veľkým lákadlom. Historické vozidlá, ktoré pri tejto akcii vypravoval Dopravný podnik Bratislava a Železničné múzeum SR, tento rok síce do premávky nezasiahli, no nadšenci historickej techniky si predsa len prišli na svoje. Individuálna prehliadka expozície cestných a železničných vozidiel, nahliadnutie do kabinetu kuriozít, či jedinečná výstava k 30. výročiu automobilky Volkswagenu na Slovensku. Každý, kto sa rozhodol navštíviť múzeum dopravy, si rozhodne prišiel na svoje.

Volkswagen Golf R32 sa prezentuje v Múzeu dopravy

Po počiatočnom váhaní sme sa aj napriek premenlivému počasiu v podvečerných hodinách rozhodli pre návštevu Múzea dopravy. Už pri vstupe do expozície bolo vidno, že sme neboli jediní. Aby mali pracovníci múzea prehľad o počte ľudí nachádzajúcich sa v tejto inštitúcii, dostal každý návštevník číslo, ktoré pri východe z múzea odovzdal späť. Skrátka poriadok musí byť. 🙂

V jednej z vitrín vo vstupnej hale múzea nás zaujal aj kolesový parník Devín

Po úvodných formalitách sme sa už vydali na prehliadku jednotlivých exponátov pripomínajúcich zašlú slávu rokov minulých. Hneď za pokladňou nás upútala vitrína s modelmi najrôznejších automobilových veteránov domácej i zahraničnej produkcie z radov osobných a úžitkových vozidiel.

Vitrína s automobilovými veteránmi

O kúsok ďalej nás zaujal pohrebný koč, ktorý bol pravdepodobne vyrobený v prvom desaťročí 20. storočia a až do 70. rokov 20. storočia sa používal na prepravu zosnulých na pohrebisko vo Vlčanoch a okolitých obciach. Rovnako zaujímavým exponátom bola aj Brička z okolia Topoľčianok, ľahký nekrytý kočiar so sedadlami priamo nad kolesami, ťahaný dvoma koňmi. Tento dopravný prostriedok využívala nižšia šľachta (zemania) až do rozšírenia prvých automobilov. K videniu boli aj Lyžiny malých hospodárskych saní z regiónu Záhorie (1930), či chomút, súčasť postroja na koňa, ktorý sa mu kladie na šiju, z 20. storočia.

Pohľad na Bričku z okolia Topoľčianok a Osobné záprahové sane z Horného Uhorska

Z ďalších exponátov môžeme spomenúť Osobné záprahové sane z Horného Uhorska vyrobené v druhej polovici 19. storočia, ktoré sa využívali na prepravu osôb v zimnom období. Lyžiny a časti kovaní sú vyrobené z ocele, drevená časť lyží a korpus sú z pareného bukového dreva v kombinácii so smrekovými doskami. Hasičská technika bola zastúpená štvorkolesovou hasičskou striekačkou z roku 1929, ručnou hasičskou striekačkou s nádržou vyrobenou v roku 1945 v Slovenskej továrni na hasičské stroje a náčinia, A. Stárek, Žilina, zásobníkom na vodu z roku 1883 a ručnou hasičskou striekačkou z roku 1883 vyrobenou v podniku Frigyes (Fridrich) Seltenhofer a synovia v Šoproni.

Zásobník na vodu (r. v. 1833) a Ručná hasičská striekačka (r. v. 1883)

V ďalšej časti haly A nás už na prvý pohľad upútal automobil Tatra 12 z roku 1928 so zdvihovým objemom 1056 cm3, výkonom 12 koní a maximálnou rýchlosťou 70 km/hod., ktorý bol jedným z prvých Bratislavských taxíkov, či Fiat 500 (Tudor) s maximálnou rýchlosťou 85 km/hod. vyrobený v roku 1959 v sérii pre USA.

Tatra 12 ako jeden z prvých Bratislavských taxíkov

Na svoje si prišli aj nadšenci motocyklov, ktorí tu mohli obdivovať slávne značky ako INDIÁN, VELOCETTE, HARLEY – DAVIDSON, Čezeta 175, či Jawa Stadion, no rovnako zaujímavá bola aj výstava venovaná 100. výročiu bicyklov.

Výstava k 100. výročiu bicyklov

Žiarovka s vianočným motívom z 2. polovice 20. storočia, cestovný kávovar z 50. rokov 20. storočia vyrobený v Maďarsku, cestovný vidličkonôž zo začiatku 20. storočia, Kratiknôt na zhasnutie sviečky, či skladací kľúčik. Tieto a mnohé ďalšie predmety zase bolo možné vzhliadnuť v Kabinete kuriozít, ktorý prezentoval nevšedné technické riešenia všedných vecí.

Cestovný vidličkonôž zo začiatku 20, storočia, Rakúsko-Uhorsko

Najmenších návštevníkov zase upútalo funkčné modelové koľajisko, ktoré im na požiadanie ochotne zapli pri pokladni. O pár metrov ďalej sa vo vstupnej hale múzea nachádzali vitríny s modelmi parných rušňov, lodí, historických vozidiel mestskej hromadnej dopravy v Bratislave a prototypov vozidiel Bratislavských automobilových závodov. Spomenúť môžeme napríklad parné rušne 422.0108 „Malý Býček“ a 498.104 „Albatros“, historické trolejbusy MAN-SIEMENS a Škoda T11, historické električky GANZ, či STUDÉNKA a ďalšie.

V jednej z vitrín sa nachádzali aj modely parných rušňov
Vitrína s modelmi historických autobusov a trolejbusov MHD v Bratislave

Expozícii železničných odvetví traťového hospodárstva, oznamovacej, návestnej a zabezpečovacej techniky umiestnenej v druhej časti haly A dominuje dioráma dopravnej kancelárie. Na koľajovom poli so zbierkou ručného náradia pre údržbu traťového zvršku je vystavená ľahká ručná drevená drezina a motorová osobná drezina Tatra T 15/52 z roku 1947.

Motorová osobná drezina Tatra T 15/52 z roku 1947

Najväčšou zmenou prešlo koľajisko na prvom peróne na ktorom by ste už parné rušne hľadali márne. Prevezené boli do železničného múzea na Rendezi, kde sú tak isto odstavené pod holým nebom. No aj napriek tomu tu môžete vzhliadnuť podbíjačku ASP 400 zo 70. rokov 20. storočia, motorový rušeň 771.001-5 (ex T 669.1001) „Čmeliak“ zo 60. rokov 20. storočia, ktorý vznikol rekonštrukciou pôvodného stroja T 669.0082 a elektrické rušne 240.040-6 “Laminátka” a 210.012-1 “Žehlička”. Z nákladných vozňov môžeme spomenúť nákladný dvojnápravový motorový vozeň M 140.101 s vežovým stanovišťom vodiča a centrálnym spriahlom, ktorý v roku 1928 vyrobila Tatra Kopřivnice pod výrobným číslom 5491 a uzavretý vozeň Ganz GK #102 vyrobený v roku 1913 vo fabrike Ganz Budapešť, ktorý pre budúce generácie zachránil Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy.

Podvozok uzavretého vozňa Viedenskej elektrickej železnice Ganz GK #102 (r. v. 1913, fabrika Ganz Budapešť)

V expozícii v hale B venovanej dopravným prostriedkom z druhej polovice 20. storočia bolo možné obdivovať nie len rozsiahlu zbierku vozidiel značky Škoda, ale aj americký nákladný automobil na nosenie zbraní s navijakom Dodge WC 52 (r. v. 1937 – 1945), vojenský motocykel BMW R 75 Sahara s maximálnou rýchlosťou 95 km/hod. vyrobený v roku 1942 v Nemecku, či nákladný automobil CSEPEL D 352 (r. v. 1951) slúžiaci na rozvoz tovaru do maloobchodnej siete, ktorý nahradil dožívajúce vozidlá Praga RN a RND.

Nákladný automobil CSEPEL D 352 (r. v. 1951) na rozvoz tovaru do maloobchodnej siete

Hasičská technika bola reprezentovaná hasičským vozidlom ŽUK A 13 vyrobeným v roku 1974 v Poľsku, požiarnym vozidlom AVIA DVS 12 A 30 vyrobeným v roku 1978 v národnom podniku Avia Praha, osobným automobilom Volkswagen Passat variant CL (B3) z roku 1993 a automobilovým prívesom s motorovou hasičskou striekačkou PPS 8 vyrobeným v roku 1953 v Továrni na hasiace zariadenia vo Vysokom Mýte.

Výstava hasičskej techniky: ŽUK A 13 (r. v. 1974 Poľsko) a AVIA DVS 12 A 30 (r. v. 1978, ČSSR)

Zaujímavá bola aj kolekcia úžitkových vozidiel Bratislavských a Trnavských automobilových závodov, ktorá sa do sériovej výroby nikdy nedostala. Spomenúť môžeme aj sanitné vozidlo ŠKODA TAZ 1500 z roku 1998, ktoré si ešte mnohí z nás pamätajú pri prevoze do nemocnice, či na vyšetrenie k lekárovi.

Automobil Škoda TAZ 1500 (r. v. 1998) a Tatra 603 MB (r. v. 1961)

Posledná časť expozície bola venovaná histórii automobilového závodu Volkswagen Slovakia, ktorá siaha až do roku 1991. Z vystavených typov vozidiel spomenieme Passat Variant (r. v. 1991), Pasaat Limusine (r. v. 1993), Golf Háčik (r. v. 1996), Bora V6 4 MOTION (r. v. 1998) a ďalšie.

Na výstave sa prezentuje aj Volkswagen Golf Háčik (r. v. 1996)

Jedinečnú atmosféru rokov minulých dotvárajú aj fotografie historických vozidiel, dobové reklamy a plagáty. Stačí navštíviť túto jedinečnú expozíciu v srdci Bratislavy a razom sa vrátite v čase o niekoľko desaťročí späť. Azda jediným nedostatkom je to, že sa tu počas roka koná pomerne málo kontaktných podujatí.

Jedinečnú atmosféru rokov minulých dotvárali aj dobové fotografie historických vozidiel

Na vonkajšej ploche múzea pozdĺž haly A bolo možné vidieť viacero dopravných prostriedkov ako napríklad Trolejovú vežu Škoda 706 RT, či autobus pre diaľkovú dopravu SlovBus SB 134 z roku 2005.

Na vonkajšej ploche múzea bolo možné vidieť aj autobus pre diaľkovú dopravu SlovBus SB 134 (r. v. 2005)

V pokladni múzea si bolo možné zakúpiť aj informačný buletín, magnetky, či publikácie s dopravnou tematikou. Aj keď ponuka suvenírov nieje veľká, zaiste odtiaľ nikto neodíde naprázdno. Či už s nejakým drobným suvenírom, vlastnými fotografiami, alebo peknými spomienkami, je už len a len na ňom.

Pohľad na najstaršie veterány v Hale A

Niektorí návštevníci Múzea dopravy ale boli sklamaní. Múzeum totiž svoje brány zatváralo už o 20:30, čo bolo na rozdiel od minulých rokov pomerne skoro. Nebolo to však úmyselne. Podľa pôvodných protiepidemických opatrení platil totiž od 21:00 nočný zákaz vychádzania. Vláda Slovenskej republiky síce deň pred podujatím toto opatrenie zrušila, no kultúrne inštitúcie už nestihli na to zareagovať.

STM – Múzem dopravy môžete navštíviť denne okrem pondelka od 10:00 do 17:00 hodiny a každú prvú nedeľu v mesiaci máte vstup zdarma.

Autor: Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.