Návraty: Augustové jazdy TREŽ v znamení folklóru a historických rádií

P8020623TRENČIANSKY KRAJ – Po úspešných oslavách 105-ročnice kúpeľnej električky pripravili nadšenci z neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica na prvú augustovú sobotu ďalšie jazdy električiek. Občerstvenie, hudba a dobrá nálada, k tomu výstava historických rádií a program je hneď na svete.

Z pomedzi akcií, ktoré sa uplynulú sobotu konali (Polovica prázdnin, Galantský ovál…) som si vybral Hudobnú električku TREŽ, ktorá ma oslovila zaujímavým sprievodným programom. Pôvodný plán prísť do Trenčianskej Teplej už o pol desiatej a zmapovať prípravy na akciu síce nevyšiel, no na akciu som prišiel včas.

Po cestovaní v preplnenom rýchliku 605 Dargov som krátko po pol dvanástej dorazil do električkového depa, kde ma už čakala partia z Trenčianskej elektrickej železnice. Návštevníkov tam síce z počiatku veľa nebolo, no postupne sa to zmenilo. Na nástupišti číslo 1, koľaj 1u už totiž čakalo množstvo cestujúcich, ktorí sa prišli odviezť električkou do Trenčianskych Teplíc. Čakanie na odchod im spríjemnili Daniel Václav a Alojz Marček (harmonika), Pavol Jurček (ozembuch) a návštevník a nadšenec folklóru Vlado Zajac, ku ktorým sa o 15:00 pridala aj Renáta Hromníková s heligonkou. Hudobníci sa potom presunuli do električky, kde si počas jazdy s cestujúcimi zaspievali tie najznámejšie ľudové piesne.

P8020514
Jazdu hudobnou električkou pripomínala a symbolizovala aj táto notová výzdoba

Prvý odchod električky sa motorvodič Petr Joachymstál rozhodol prispôsobiť zmeškanému rýchliku 604 Dargov z Košíc, ktorý na stanicu dorazil 3 minúty po 13-tej hodine. A oplatilo sa. Získali sme ďalších cestujúcich, ktorí rýchlo prestupovali do mimoriadneho spoja do Trenčianskych Teplíc. Počas cca 20 minútovej jazdy si cestujúci od personálnu mali možnosť zakúpiť magnetky s historickými i súčasnými električkami TREŽ.

P8020545
Predaj magnetiek s motívom TREŽ

Na stanici v Trenčianskych Tepliciach nás už netrpezlivo čakali miestni obyvatelia, ktorí vďaka tejto akcii strávili sobotné popoludnie netradičným spôsobom. Neboli to však len príslušníci staršej generácie, ale aj rodiny s deťmi pre ktoré bola jazda električkou veľkým zážitkom. 

P8020533
Folklórny program na stanici v Trenčianskych Tepliciach

Po návrate do Trenčianskej Teplej sa cestujúci presunuli do električkového depa, kde okrem tradičnej výstavy koľajových i nekoľajových vozidiel a modelového koľajiska v mierke 1:22,5 mohli vzhliadnuť aj unikátnu výstavu historických rádií, gramafónov a kotúčových magnetofónov, ktoré zapožičala firma Lord z Novej Dubnice. No keďže na takéto akcie nehodno chodiť na prázdno, rozhodol som sa výstavu prispieť o čosi novším kotúčovým magnetofónom značky Tesla.

P8020566
Pohľad na výstavu historických rádií

Podnik Tesla je nástupcom jedného z prvých elektrotechnických podnikov v bývalom Československu, ktorý vznikol v roku 1921 pod názvom Elektra. V rokoch 1932 – 1945 bol tento koncern súčasťou podniku Philips, ktorý v tom čase vyrábal žiarovky, elektrónky, rádioprijímače, vojenské výrobky, rozhlasové i televízne vysielače. Podnik Tesla vznikol v roku 1945 po znárodnení sedemnástich pridružených firiem. Až do roku 1960 podnik venoval najmä výrobe rádioprijímačov. Po regulácii RVHP sa však rozhodlo, že rádioprijímače bude vyrábať iba závod Tesla Bratislava a výroba luxusných prijímačov sa presunie do Nemeckej demokratickej republiky. 

Pobyt v depe návštevníkom až do včera spríjemnilo vystúpenie bratov Dobiášovcov, ktorí do spevu i tanca spievali najznámejšie piesne rôznych žánrov – od repeťáckych hitov, cez oldies, country, až po valčíky a nestarnúceho Karla Gotta. Kto bol hladný alebo smädný, mohol si v bufete pod vedením pani Nosálovej zakúpiť párok v rožku, napolitánky, pivo, či kofolu. Zároveň si však mohol kúpiť aj nové upomienkové predmety s motívom TREŽ ako pero, šálka, tričko, či šiltovka. 

P8020733
Nové suveníry s motívom TREŽ

Pred areálom depa boli pripravené bezplatné jazdy konkurenčnej spoločnosti Trenčianska miniatúrna železnica, o ktoré bol zo strany verejnosti veľký záujem. Malá električka s dvoma prívesnými vozňami tak bez väčšej prestávky jazdila po celý deň, aby potešila malých i veľkých cestujúcich.

P8020576
Jazda Trenčianskej miniatúrnej železnice pred areálom depa TREŽ

Návštevníci však mohli vidieť riaditeľa Dušana Nosála ako opravuje električku 411.902-8 „Philadelphia“, ktorá mala počas prvej jazdy menšie technické problémy. Tie sa však úspešne podarilo odstrániť a električka sa opäť zapojila do súpravy.

P8020578
Pohľad na opravu električky 411.902-8 „Philadephia“

Električky sa do kúpeľného mesta vydali ešte o 15-tej a 17-tej hodine. Cestujúci mohli pobyt v Trenčianskych Tepliciach využiť na prechádzku po rozľahlom kúpeľnom parku, dať si vynikajúcu zmrzlinu, alebo si zakúpiť tradičné kúpeľné oblátky upečené pred ich očami, ktoré si mohli kúpiť aj v obale s motívom TREŽ. Kto sa rozhodol ostať na stanici, mohol si spolu s hudobníkmi zaspievať najrôznejšie ľudovky a kto sa neponáhľal do Trenčianskej Teplej, mohol si o 16:00 na Kúpeľnom námestí vychutnať vystúpenie hudobnej skupiny Božanka a získať jej CD, či autogram. 

P8020536
Philadelphia na konečnej stanici v Trenčianskych Tepliciach

Medzi augustovými návštevníkmi TREŽky neboli len pravidelní cestujúci, ale aj noví ľudia, ktorí sa s električkou viezli po prvý krát. Nuž a ako sa im páčilo? „Je to super akcia,  som rada že muzika hrá nie len v električke, ale aj v depe. Je tu zaujímavá výstava, takže človek sa tu rozhodne nenudí“, povedala pani v strednom veku. A čo by na tejto akcii zmenila? „Bolo by dobré keby sa pri jazde električkou privítali návštevníkov a povedali pár slov o električke a histórii železnice. Lebo nie každý to pozná a niektorí cestujúci možno ani nevedia že jazdí pravidelne každý mesiac.“

Ďalšie jazdy kúpeľných električiek sa uskutočnia v nedeľu 21. septembra 2014 pri príležitosti hodových slávností. „Súčasťou akcie bude aj súťaž družstiev vo varení gulášu“, prezradil Martin Bielik, jeden z členov personálu TREŽ.

V závere tohto článku chcem v mene Trenčianskej elektrickej železnice poďakovať firme Volumen, s.r.o. z Novej Dubice za prevoz lokomotívy DH 100 a plošinového vagóna a firme Autožeriavy Staňo z Nemšovej za ich naloženie a vyloženie.

Text a foto: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.