Návraty: Agrokomplex 2011 a podujatia v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu

NITRA – Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre sa aj tento rok zapojilo do podujatia Agrokomplex 2011 a pre všetkých návštevníkov prirpavilo zaujímavý program. Viac už v tlačovej správe z múzea…

Súťaž v kosení lúk ručnými kosami a tradičné senobranie (19. – 20. 08. 2011)

   V dňoch 19. – 20. augusta počas výstavy Agrokomplex 2011 Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre v spolupráci so Slovenským koseckým spolkom z Pohorelej usporiadali vo svojom areáli finále Slovenskej koseckej ligy, ktorého sa zúčastnilo 49 koscov a kosačiek zo 14 dedín a miest Slovenska. Etnošportovci z Oravy, Zemplína, Horehronia, Šariša, Dolného Považia, Hornej Nitry, Abova a Podpoľania súťažili v 5 kategóriách v pôvodnom rýchlostnom kosení, kde za horúceho letného počasia videlo vyše 400 divákov kosiť otavu. Okrem rýchlostného sa súťažilo aj v „estetickom“ kosení, pričom dominovali také kritériá ako výška pokosu, rovnosť zákosu, postoj pri kosení a kroj kosca. V tomto „estetickom“ kosení bol najlepší Ján Mešťan Mucak z Heľpy. V rýchlostnom kosení vynikli kosci z Horehronia: Jozef Horský z Bacúcha, Lukáš Janoška Kindera z Pohorelej a Ján Mikloško z Polomky. Zo žien bola najlepšia Emília Šeligová z Hruštína.

   V roku 2011, v 10 kolách Slovenskej koseckej ligy, súťažilo 494 koscov z 58 dedín a miest Slovenska a Čiech. Súťaže videlo viac ako 3 800 divákov. Najkoseckejšou dedinou sa už po tretíkrát stal Hruštín, druhá skončila Pohorelá a tretie Sedlice. V súťaži družstiev vyhralo Horehronie pred Oravou, Zemplínom, Šarišom, Kopanicami a Dolným Považím.

   V sobotu, už po druhýkrát, vystúpili kosci so svojím programom pod názvom Tradičné senobranie. Sprievodné humorné a faktografické slovo sa striedalo so spevom žien a mužov pri hrabaní a kosení v rojnici. Školu kosenia, ukážky koseckých artefaktov, výrobu hrablí, zvážanie sena na rebrináku ťahanom konským záprahom a mnoho iného zaujímavého videlo a mohlo si aj vyskúšať viac ako 1 000 vďačných divákov.

   Aj touto cesto chcelo Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre vzdať hold tráve. Tráve, ktorá sa pod kosou a horúcim slnkom premení na voňavé seno, ktoré po zhrabaní a zvezení pod strechy je významnou krmovinou pre hospodárske zvieratá. A nielen tráve, ale predovšetkým ťažkej a záslužnej práci v minulosti. A pripomenúť súčasnej generácii, že kto nepozná minulosť, nechápe prítomnosť a netuší budúcnosť.

Traktorparáda 4. ročník  (18. – 21. 08. 2011)

Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre pripravilo pre návštevníkov Agrokomplexu 2011 jedinečné stretnutie historických traktorov – veteránov. Podujatie s názvom Traktorparáda sa konalo 18.-21.8. v areáli skanzenu Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre.

Prezentovalo sa 20 traktorov starších ako 30 rokov. Od súkromných zberateľov boli vystavené tieto traktory: najstarší Škoda HT 18 z r. 1929, Svoboda 15, 2x Zetor 15, 6 x Zetor 25, Zetor 25 K, Zetor 2011, Zetor 3011 Major, Škoda 30, Lanz Bulldog 55, Schanzlin. Z fondu Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre sa predstavili:  John Deere, Gűldner.

Okrem traktorov boli súčasťou expozície stabilný motor Slávia 5 v plnej prevádzke, samoväz ŽVZ 183,  lokomobila poháňajúca mláťačku, gepeľ, cisterna na vodu k parnej lokomobile, maringotka strojníka z r. 1930.

Súčasťou podujatia boli okrem štartu a jazdy traktorov aj funkčné ukážky gepľa ťahaného koňom, ukážky žatvy samoväzom ŽVZ 183, ukážky orby traktormi a ukážky mlátenia obilia na mláťačke poháňanej parnou lokomobilou. Lokomobila od firmy Wichterle –  Prostějov bola vyrobená v r. 1909. Za 8 hod. spotrebuje 200 kg uhlia a 1,5m3 vody, váži 3,5 ton bez vody.

Veľkou atrakciou pre návštevníkov bola jazda na traktorbuse – traktore, ktorý ťahá špeciálny príves vyrobený len na prepravu osôb.

Ostatné aktivity

– 20. 08. „Zraz historických vozidiel“ – veteránov v skanzene SPM
– 18. – 21. 8.  „Jarmok ľudových remesiel“ v areáli skanzenu SPM
– 21. 08. hudobné vystúpenie dychovej hudby Chynorianka
– ukážky lisovania oleja v kladovej lisovni z 18. storočia
– ukážky pečenia v pekárni + predaj tradičných jedál
– ochutnávka tradičnej meltovej kávy v historickom obchode – konzume
– otvorenie hospodárskeho dvora – ukážka chovu oviec
– sprístupnené všetky expozície múzea a skanzenu, kostýmované prehliadky expozície Archeológia a Mlyn Franková
– vozenie detí na vozíku ťahanom koňom
– jazda 2 parnými vlakmi Nitrianskej poľnej železnice – 26. sezóna

SPM v číslach počas Agrokomplexu 2011

– SPM navštívilo 5 017 návštevníkov, ktorí prišli pešo (prešli bránou SPM), 1097 osobnými autami a 46 autobusmi
– NPŽ previezla dvoma súpravami ťahými parnými rušňami U36.001 a U25.001 13 696 návštevníkov výstavy čo je 26% všetkých návštevníkov
– na detskom elektrickom vláčiku sa previezlo 1100 detí
– jazdu traktorbusom po areáli využilo 600 návštevníkov
– v konzume sa uvarilo 376 l tradičnej meltovej kávy

Text: Mgr. Mariana hričová
Foto: SPM Nitra a Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.