Napísali iní: Trolejbusová trať na Sekčove má už 20 rokov

PREŠOV – S trolejbusovou dopravou na budúce sídlisko Sekčov sa počítalo už v rámci projektovej prípravy, roky predtým, ako sa začalo stavať. Napriek tomu ubehlo ešte veľa rokov, kým sa prvé trolejbusy na toto najväčšie prešovské sídlisko dostali. Obytný súbor vo výstavbe spočiatku obsluhovali výhradne autobusy, ktoré sem boli zavedené v roku 1978. V tom čase prežívali prešovské trolejbusy krušné obdobie. Nízke ceny pohonných hmôt a operatívnosť autobusov pri obsluhe nových sídlisk viedli k všeobecnej preferencii autobusovej dopravy.

Nové trolejbusové trate sa v tomto období nebudovali, naopak, rozsiahle rekonštrukcie hlavných dopravných tepien mesta dávali zámienky na ich zrušenie. Najťažšou skúškou trolejbusovej dopravy bola štvorročná výluka na trati do Šarišských Lúk, Širpa a Šebastovej v rokoch 1977 – 1981, kedy bola od zvyšku trolejbusovej siete odrezaná jediná vozovňa trolejbusov. Trolejbusy vtedy garážovali v provizórnych priestoroch na Solivare. No už čoskoro prišli plány na ich rozšírenie.

Celý článok si môžete prečítať TU.

Zdroj: IMHD Prešov
Foto: Sarko

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.