Napísali iní: Parník Luisitania zmizol pod hladinou za osemnásť minút!

Parnik LuisianaIba tri roky po tragédii Titanicu šokovala svet ďalšia veľká námorná katastrofa. Potopenie parníka Luisitania si pred 95 rokmi vyžiadalo 1 198 obetí. Zdesenie bolo o to väčšie, že loď poslalo ku dnu torpédo z nemeckej ponorky. Neobvykle veľký počet novinárov, ktorí prišli v to ráno do newyorského prístavu, zaujal členov posádky britského parníka Lusitania. Sprvu si mysleli, že ich loďou bude do Liverpoolu cestovať nejaká slávna osobnosť, no keď im jeden z reportérov ukázal noviny New York Tribune, pochopili, čo spôsobilo tento záujem.

Pod inzerátom spoločnosti Cunard, propagujúcim plavbu Lusitaniou, bol výrazný nápis UPOZORNENIE! a za ním varovný text: Cestujúcim, ktorí sa chcú vydať na plavbu cez Atlantik, sa pripomína, že medzi Nemeckom a jeho spojencami a Veľkou Britániou a jej spojencami existuje vojnový stav
; že vojnové pásmo zahŕňa aj vody obklopujúce Britské ostrovy; že v súlade s oficiálnym upozornením vydaným cisárskou nemeckou vládou sa plavidlá pod vlajkou Veľkej Británie alebo ktoréhokoľvek z jej spojencov vystavujú nebezpečenstvu zničenia; že cestujúci plaviaci sa vo vojnovom pásme loďami Veľkej Británie alebo jej spojencov tak činia na vlastné nebezpečenstvo. Cisárske nemecké veľvyslanectvo, Washington, D. C., 22. apríla 1915.

Napriek výstrahe cestujúci na palubu Lusitanie prichádzali, hoci viacerí sa o nej dozvedali až v prístave. Jeden z nich sa zastavil pri kapitánovi lode Williamovi Turnerovi. „Hrozí nám naozaj nebezpečenstvo? A ak áno, aké kroky boli podniknuté na jeho odvrátenie?“ opýtal sa ho. Turner, ktorý o oznamoch vychádzajúcich už týždeň vo viacerých amerických novinách vedel, zachoval pokoj. „Vždy hrozí nejaké nebezpečenstvo, ale najlepšou zárukou vašej bezpečnosti je táto loď a takisto skutočnosť, že vás
chráni britské kráľovské námorníctvo,“ odvetil.

Celý článok si prečítate TU: http://zivot.lesk.cas.sk/clanok/7486/parnik-luisitania-zmizol-pod-hladinou-za-osemnast-minut.html.

Zdroj: ČAS.SK

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.