Aktuálne: Jarná turistická sezóna na železnici sa pomaly začína

PRAHA, STREDOČESKÝ KRAJ – V sobotu 23. marca sa začala jarná turistická sezóna na železnici. Po zimnej prestávke vyjdú vlaky Českých dráh pre turistov, cyklistov i výletný Cyklohráček do Slaného pre rodiny s deťmi. Svojich cestujúcich si nájdu aj historické výletné vlaky dopravcu KŽC doprava, ktoré vyrazili tento rok poprvýkrát v sobotu 30. marca 2019. Na trať sa vrátia legendárne lokomotívy Bardotky na vlakoch pozdĺž Sázavy, na Křivoklátsko alebo napríklad na vlaku do Brd. Úplnou novinkou sú okružné parnej jazdy v západnej časti Prahy. Chystá sa aj celý rad jarných podujatí pre fanúšikov vlakov alebo starých autobusov, ako aj železničné spoj, ktorý pôjde priamo do Velkopopovického pivovaru.

Prahy sa rozbehnú turistické vlaky do všetkých strán. Sezóna začne na Posázavskm pacifiku, vyjde tiež spešný vlak Český raj cez Nymburk, Kopidlno a Jičín do Turnova alebo napríklad vlak Cyklo Brdy z Prahy do Příbrami a Breznice. Už teraz rokujeme o jeho predĺžení až do juhočeskej Blatné ,“ hovorí námestník pražského primátora Adam Scheinherr. „Práve na čele vlaku Cyklo Brdy a tiež na Posázavskom pacifiku sa budú aj tento rok objavovať legendárne motorové lokomotívy Bardotky, za ktorými sa do Česka schádzajú železničnú fandovia i zo zahraničia. Sú to nádherné a unikátne stroje.“

Cyklohráček častejšie do Zloníc

V sobotu 23. marca vyrazil po prvýkrát v tomto roku aj vlak Cyklohráček, ktorý je veľkou detskou herňou na koľajniciach. Už šiesty rok bude voziť výletníkov na Okoř a do Slaného. „Tento rok sme pre Cyklohráček pripravili veľkú novinku. V minulých sezónach pokračoval vždy raz za mesiac zo Slaného až do Zloníc, kde je obľúbené železničné múzeum. O jazdy do Zloníc bol taký záujem, že tento rok pôjde Cyklohráček do Zlonic každé dva týždne. Prvýkrát sa tam pozrie v sobotu 30. marca. Múzeum upravilo aj otváraciu dobu tak, aby vyhovovala cestovnému poriadku Cyklohráčku,“ hovorí riaditeľ ROPID Petr Tomčík a dopĺňa: „Pracujeme tiež na novom hracom vagónu do Cyklohráčku, prvýkrát sa s ním cestujúci zvezú už počas tejto jari .“

Lepšie spojenie na Sázavu a cyklobusov v Brdoch

Tento rok sa zlepšuje priame spojenie z Prahy na strednúSázavu k Ledečku, Kácovu a Zruči nad Sázavou. “ V sobotu aj v nedeľu ráno sem pôjde priamy vlak z Prahy krátko pred pol deviatou. V sobotu popoludní pôjde späť od Sázavy do Prahy jeden priamy vlak, v nedeľu potom dva,“ hovorí riaditeľ regionálneho obchodného centra Českých dráh Jakub Goliáš. „Až do konca júna tu bohužiaľ komplikuje situáciu výluka, všetky vlaky pôjdu len do Ledečky. Zo Sázavy ďalej do Zručí nad Sázavou jazdia náhradné autobusy.“

Od 6. apríla začnú jazdiť aj cyklobus PID, ktorý bude v Dobřichovicích nadväzovať na vlaky z Prahy a odvezie cestujúcich aj s bicyklami do Řitky, Mníšku pod Brdy a Kytína.

Historické výletné vlaky

Historické výletné vlaky dopravcu KŽC doprava vyrazia na koľaje tento rok prvýkrát v sobotu 30. marca. „Vyjde obľúbený Rakovnický rýchlik na Rakovnický rýchlik na Křivoklát, Kokořínský rýchlik do Mšena alebo Podtrosecký rýchlik do Prachovských skal,,“ pokračuje vo výpočte tých najzaujímavejších historických vlakov poradca pre oblasť dopravy Stredočeského kraja František Petrtýl.

Okrem týchto výletných spojov do regiónu jazdí na Pražskom Semmeringu z hlavného nádražia cez Žvahov na Zličín a späť niekoľkokrát denne aj Pražský motoráčik. „Všetky spoje zabezpečujeme historickými vozidlami, ktorá sa vyrábali v Československu. Niektoré vlaky tvoria historické motorové rušne a retro vozy, niektoré priamo historické motoráky, najčastejšie takzvané kredenca radu M 262 ,“ hovorí konateľ cieľom KŽC doprava Bohumil Augusta a pokračuje: „Nesmieme zabudnúť ani na Posázavský motoráčik. Aj ten začne jazdiť v sobotu 30. marca a pôjde vždy v sobotu dopoludnia a v nedeľu popoludní z Prahy cez Davlí do Čerčian a späť. Tento rok navyše v lepších trasách ako vlani.“ Novinkou tohtoročnej sezóny bude nasadzovanie legendárnych motorových vozňov M 286.1, ktorým sa hovorí krokodíl, práve na vlaky Posázavského motoráčku. Tieto motorové vozne kedysi jazdili aj na slávnej Vindobona.

Vo všetkých vlakoch lístky PID

Všetkými spomínanými turistickými vlaky oboch dopravcov, Českých dráh i KŽC doprava, môžete cestovať v Prahe a v Stredočeskom kraji na lístky Pražskej integrovanej dopravy. „Cestovné lístky Pražské integrovanej dopravy vyjdú často výhodnejšie ako jednorazový lístok dopravcu. Určite odporúčam obe cenové varianty porovnať. Navyše si lístky PID môžete kúpiť z mobilu cez aplikáciu PID Lítačka alebo pri ktorejkoľvek pokladni Českých dráh v Prahe a Stredočeskom kraji. Určite si o cestovný lístok PID povedzte,“ odporúča Martin Jareš, zástupca riaditeľa Integrované dopravy Stredočeského kraja.

Kozel expres priamo do pivovaru

Do svojej druhej sezóny tento rok vstupuje Kozel expres, spoločný projekt Českých dráh a Plzenského Prazdroja. Tento špeciálny vlak bude jazdiť od začiatku apríla do konca septembra vždy v sobotu z pražského hlavného nádražia cez Strančice do Veľkých Popovic a späť. Jazdy bude zabezpečovať historický motorový vozeň M 152.0002. Predpredaj cestovných lístkov bude zaistený vo všetkých pokladniach a v e-shope ČD i na portáli GO OUT. Lístok bude stáť 390,- Kč a v jeho cene bude zahrnuté cestovné do zvláštneho vlaku a prehliadka pivovaru s ochutnávkou piva.

Parou Prahou – novinka pre tohtoročnú turistickú sezónu

Úplnou novinkou bude parný vlak s historickými vozidlá zo štyridsiatych a päťdesiatych rokov s bufetovým vozňom, ktorý pôjde okružnou trasou po najkrajších tratiach na území Prahy. „Týmto novým projektom chceme osloviť okrem iného aj zahraničných návštevníkov Prahy. Partnerom týchto parných jázd je Prague City Tourism,“ hovorí Jakub Goliáš z Českých dráh a dopĺňa: „Vlak bude začínať na Smíchove, vystúpi zalesneným Prokopským a Dalejským údolím do Rudné u Prahy, odkiaľ zamieri ďalej do Hostivice a po trase pôvodnej takzvanej Buštěhradskej dráhy, pre ktorú sa vďaka prírodným scenériám a dvom historickým viaduktom vžil názov Pražský semmering, zdolá stopäťdesiat metrové klesanie späť k Vltave.“ Cieľovou stanicou vlaku bude Praha-Smíchov.

Vlak pôjde počas roka celkom štyrikrát, v sobotu 6. apríla, 11. mája, 22. júna a 19. októbra a každý z týchto dní prejde okruh dvakrát. Odchody zo Smíchova budú vždy o 10:25 a 14:16. Cestovné lístky za zvláštne cestovné bude možné kúpiť vo všetkých pokladniach ČD, dopredaj voľných miest bude zabezpečovať vlakový personál.

Akcia nielen pre dopravné fanatikov

S jarnými mesiacmi sa chystá aj celá séria dopravných akcií, ktoré zaujmú fanúšikov starých vlakov aj autobusov. Medzi najbližšie patria tieto akcie:

30. marca 2019 – Deň Cyklohráčku v Slanom
6. apríla 2019 – prvý tohtoročný jazda Parou Prahou
13. apríla 2019 – Autobusový deň v Letňanoch
27. apríla 2019 – Stredočeský železničnej deň v Kralupoch nad Vltavou

Deň Cyklohráčku v Slanom

Výletné vlak pre deti a ich rodičov Cyklohráček tento rok oslávi už piate narodeniny. oslavoval sa v sobotu 30. marca 2019 v Slanom a vo Zloniciach, kde sa v tento deň slávnostne otvárala tohtoročná sezóna zlonického železničného múzea. Okrem Cyklohráčku sa predstavili aj historické autobusy na okružných jazdách po Slanom alebo na ceste do Zlonic či baníckeho skanzenu Mayrau vo Vinařicích u Kladna, ale aj historický motorový vozeň prezývaný Kredenc. Ten priviezol návštevníkov z Loun a zaistil aj špeciálne vlaky do Zlonic a do Kralup nad Vltavou.

Autobusový deň v Letňanoch

Jarné akcie sa neobmedzia len na železnicu, v pražských Letňanoch sa v sobotu 13. apríla 2019 uskutoční veľký autobusový deň. Predstaví sa tu celá rada autobusov, ktorými sa môžete zviesť v systéme Pražskej integrovanej dopravy a chýbať nebudú ani autobusové veterány a špeciálne jazdy historickými autobusmi, ktorými bežne cestovali naši rodičia, alebo starí rodičia.

Stredočeský železničnej deň v Kralupoch nad Vltavou

Na jazdy historických vlakov a autobusov, výstavu železničných vozidiel vrátane takzvaného Strieborného šípu, komentované prehliadky knižnice a archívu ČD alebo zámkov Nelahozeves a Veltrusy sa môžu fanúšikovia verejnej dopravy tešiť v sobotu 27. apríla 2019. Pripravené budú jazdy parných a motorových vlakov po okolí Kralup nad Vltavou a na pravidelných vlakoch medzi Prahou a Kralupy sa cestujúci zvezú InterPanterem alebo súpravou s poschodovými vozmi a lokomotívami Bobina a Kyklop. V rovnaký deň pôjde tiež tradičné parný vlak Svätého Juraja z Prahy cez Kralupy nad Vltavou, Ctiněves, Zlonice a Slaný znovu do Kralup nad Vltavou a odtiaľ sa po rovnakej trase okruhom cez Zlonice vráti späť.

Deň detí v Braníku

Obľúbený deň detí je tento rok naplánovaný presne na sobotu 1. júna 2019. Pripravené budú jazdy zvláštnych vlakov, výstava železničných vozidiel, prehliadka depa metra na Kačerove a samozrejme zábavný program pre deti na Branickej stanici.

Pražský železničnej deň

V sobotu 7. septembra 2019 oslávia železničiari a všetci priaznivci verejnej dopravy Deň železnice. Celodenný program bude pripravený na Smíchovskom nádraží, odkiaľ bude vyrážať parný vlak a ďalšie historické vozidlá po pražských tratiach. Mimoriadne vlaky tiež budú jazdiť aj na mestské slávnosti do Hostivice.

Oslavy 125. výročia Sedlčanky

V nedeľu 22. septembra 2019 vypraví ČD parný vlak z Prahy cez Olbramovice do Sedlčan a späť. Na pravidelných vlakoch medzi Olbramovicami a Sedlčanmi bude nasadená historická súprava. Na stanici v Sedlčanoch bude zaistený celodenný program spojený s oslavami 125. výročia trate.

Mikulášske jazdy Prahou

Okružné jazdy z Prahy-Smíchova po pražských tratiach a okolí s mikulášsku nádielkou pre najmenšie deti sú plánované na víkend 30. novembra a 1. decembra 2019.

Ďalšie tradičné jazdy

Nostalgické vlaky počas roka zavezú cestujúci tiež do ďalších tradičných miest. V sobotu 4. mája 2019 vyrazí parný vlak na audienciu u Karola I. v Brandýse nad Labem, ktorý povezie dokonca aj Ferdinandov salónny vozeň z roku 1909. Po minuloročnej úspešnej premiére ČD znovu vypraví výletný parný vlak na Svätoanenský jarmok vo Žleby (pôjde v sobotu 20. júla 2019) a nebudú chýbať ani tradičné jazdy do železničného múzea v Lužnej u Rakovníka, do Posázaví alebo na Křivoklát. Podrobnejšie informácie nájdete na webe www.cd.cz/zazitky.

 

Letáčik k tohtoročnej turistickej sezóne v Prahe a Stredočeskom kraji si môžete stiahnuť TU.

 

Zdroj: TS Pražskej integrovanej dopravy
Spracoval: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.