DPB informuje: Eletričky majú pred chodcami prednosť!

SLOVENSKOOd 1. novembra 2011 vstupuje do platnosti novela cestného zákona podľa ktorého sú chodci povinní umožniť plynulý prejazd električky a na priechodoch dať prednosť električkám – súčasným, ako aj historickým. Slovensko týmto krokom nasleduje model, ktorý platí aj v okolitých európskych krajinách. Vodiči električiek podľa tohto zákona nebudú musieť dať na priechode prednosť chodcom, ktorí tak stratia absolútnu prednosť. Jedným z cieľov tejto zmeny je bezpečnosť a plynulosť premávky.

Električka má totiž v porovnaní s autami dlhšiu brzdnú dráhu, ktorú odborníci stanovujú pri 40 kilometrovej rýchlosti na 55 metrov. Chodci si však tento fakt často neuvedomujú a náhlym vstupom na priechod pre chodcov ohrozujú nie len seba ale aj cestujúcu verejnosť. Pre mestskú hromadnú dopravu táto novela prinesie zabezpečenie plynulosti električkovej dopravy. Odstránením brzdenia pred priechodmi sa premávka zrýchli a zefektívni.

O tejto zmene zákona bude Dopravný podnik Bratislava informovať cestujúcu verejnosť prostredníctvom špeciálnej kampane – informáciami na webe, distribúciou letákov na predajných miestach DPB, priamym kontaktom v infocentre a cez médiá.

Zdroj: Dopravný podnik Bratislava, a. s.
Spracoval: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.