Boli sme pri tom: Technické pamiatky Bratislavy I.

bkis (2)Bratislavské kultúrne a informačné stredisko pripravilo na piatok 15. januára zaujímavú prednášku o technických pamiatkach v Bratislave a my sme samozrejme boli pri tom.

Táto nevšedná beseda sa uskutočnila o 17:30 v budove BKIS na Židovskej ulici č. 1, v miestnosti na 3. poschodí. Lístky v hodnote 2 EUR, respektíve 1 EUR pre ľudí do 18-rokov sa dali kúpiť v turistickom centre na Klobúčnickej ulici. Bezplatný vstup bol pre ľudí so zdravotným postihnutím, či členov Klubu priateľov Bratislavy.

Bratislava mala v minulosti množstvo technických pamiatok, akými boli napríklad: 9 mlynov pri potoku Vydrica, budova prvej konskej železnice, budova prvej parostrojnej železnice, či mnohé iné zaujímavé objekty.  Histórií týchto pamiatok bola venovaná zaujímavá 90-minútová prednáška Bratislavského kultúrneho a informačného centra.

Prvá časť prednášky bola venovaná histórií mlynov na potoku Vydrica. Druhá časť prednášky zase bola venovaná histórii železničnej dopravy v hlavnom meste.

Prvá železnica na území Bratislav bola poháňaná koňmi a viedla od hotela Carlton cez Mlynské nivy a Filiálne nádržie až do Trnavy, neskôr bola predĺžená až do Serede. Tejto trati sa budeme venovať v niektorom z tohtoročných dielov nášho seriálu o železničných tratiach. Druhá žeôeuzničná trať už bola elektrifikovaná a vidla z Viedne cez Marchegg až do priestorov dnešného múzea dopravy, kde bola koncová stanica.

Na železničnú dopravu úzko nadväzuje mestská doprava, ktorá v Bratislave jazdí od roku 1895. Ako prvé sa v uliciach mesta objavili električky spájajúce nábrežie s Hlavnou stanicou.

Prednáškaˇsa však venovala aj ďalším pamiatkam a to lodnej doprave, telegrafu, telefónu, plyne, či elektrine. Taujímavosťou je aj prvá elektráreň v Bratislave nepatrila mestu ale vtedajšiemu dopravnému podniku. Prvá mestská elektráreň bola uvedená do prevádzky až v roku 1901.

Na prednášku prišli ľudia v staršom a strednom veku z čoho vyplýva, že mladí ľudia sa o históriu veľmi nezaujímajú. Hoci prednáška bola zaujímavá, mala svoje klady aj zápory. Zaujímavé témy z histórie, množstvo materiálov k danej problematike (niektoré z nich aj pre účastníkov prednášky) – to všetko možno rátať k pozitívam prednášky. Jedným z negatív bola azda skutočnosť, že na tejto prednáške sa venovalo viacerým témam naraz – MHD, železnice, mlyny, telefón – takže prednášateľka sa jednotlivým témam nemohla venovať podrobnejšie. Táto prednáška by však bola určite zaujímavejšia, keby bola venovaná viac do hĺbky, a to aj za cenu, že by bola rozdelená na viac ako dve časti. Ďalším negatívom prednášky, na ktorý sa sťažovali viacerí jej návštevníci bol fakt, že vstupenky na prednášku sa bohužiaľ nedali kúpiť priamo na mieste konania. Ak si niekto nestihol kúpiť lístky v turistickom centre, mal takpovediac smolu.

Aj napriek týmto menším nedostatkom však bola táto prednáška zaujímavá a oplatilo sa ju navštíiť. Ak sa preto aj vy chcete dozvedieť o bratislavských technických pamiatkách viac, navštívte druhú časť tejto prednášky koncom februára.

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.