Na skúšobnej jazde opäť overovali jazdné vlastnosti Albatrosu

Albatros (2)V utorok 17. novembra 2009 sa na trase Bratislava, Hlavná stancia – Nové Zámky a späť uskutočnila skúšobná jazda parného rušňa 498.104 „Albatros“,. ktorou sa mali overiť jazdné vlastnosti rušňa a funkčnosť ostatných celkov. Počas celej 170km jazdy bola pred Albatrosom zaradená elektrická lokomotíva 263.006, ktorá prostredníctvom svojej EDB zabezpečovala intenzívne brzdenie, vďaka čomu mohol Albatros podávať plný výkon.

Počas jazdy sa neprejavili žiadne podstatné nedostatky, len v Nových Zámkoch bolo nutné prečistiť odvodňovacie ventily valcov, aby ich na spiatočnej ceste už bolo možné normálne obsluhovať.. Týmto bola zavŕšená viacročná oprava rušňa, ktorá začala v apríli roku 2006.

Rušeň jazdil od roku 1994 do 15.4.2005, kedy sa uskutočnila jeho posledná akcia pre verejnosť. K tomuto dátumu prepadla tlaková skúška kotla a rušeň sa musel podrobiť zostrenej revízii.

Po rozsiahlej rekonštrukcií pribudol v zbierkach Múzejno-dokumentačného centra ŽSR VVÚŽ ďalší prevádzkyschopný parný rušeň. Rušeň naďalej zostáva v starostlivosti Albatros klubu Bratislava, ktorého členovia sa postarali o jeho sprevádzkovanie.

Autor: Jaroslav Filo
Zdroj MDC a Albatros klub Bratislava

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.