Aktuálne: Oprava rušňa 387.017 „Mikádo“

Mikádo – rušeň, ktorí si určite viacerí z Vás ešte z dectva pamätajú. Klub železničnej nostalgie Bratislava východ sa snaží o jeho renováciu. Práce klubu sú teraz sústredené na tender č. 923.003 vyrobený v roku 1923 v BD-Slaný.  Po dokončení tendra sa práce sústredia už na samotný rušeň 387.017.

Tender bolo najskôr treba z vnútra vyčistiť od hrdze, vodného kameňa a demontovať podlahu deliacu vodný priestor od uholného. Potom sa pristúpilo k demontáži stúpačiek a zadnej skrinky ako aj všetkých drobných častí upevnených na tendri. Po takto odstrojenom tendri prebehlo jeho pieskovanie. Ďalším bodom bolo vyčistenie podvozkov, ktoré sa vrátia pod tender 930.0. Rám tendra a spodná časť tendra sa tak isto čistia za pomoci oklepávacích pištolí a oceľových  kartáčov. Taktiež boli opravené všetky časti brzdy, narážacieho a ťahadlového ústrojenstva tendra. Priebežne sa potom vyvárali obidva spodné oblúky vodného priestoru, ktoré boli strávené hrdzou  v dôsledku niekoľkoročného pršania do tendra. Cez zimu sa dočisťovali drobné časti tendra ako i rušňové lampáše. Pre zlý stav bolo nutné z tendra vybrať spriahadlovú skriňu a listové péro, ktoré sa muselo vyrobiť nové v čom klubu veľmi pomohla firma Auto-Pera s.r.o. Karviná Hranie.

Momentálne prebiehajú práce vo vodnom priestore, kde sa vymieňajú výstuhy perejníkov.

Členovia klubu sa stretávajú viac menej každú druhú sobotu, t.j. napríklad 20.4.2013 v areály MDC-ŽSR. TPo dohovore s členmi klubu je možné prísť brigádovať i cez týždeň. Všetci priaznivci projektu Mikádo sú samozrejme vítaní. Informácie a otázky je možné posielať na kontakt peter.kallo@kzn.sk

Klub železničnej nostalgie Bratislava východ je vďačný za každú podporu morálnu ako i finančnú.

PROJEKT JE MOŽNÉ PODPORIŤ AJ FORMOU VENOVANIA VAŠICH 2% Z DANÍ (VIAC TU)

Viac informácií o oprave rušňa 387.017 „Mikádo nájdete na stránke www.kzn.sk.

Text: Mgr. Peter Kallo
Úprava: Martin Žarnovický a Jaroslav Filo
Zdroje fotografií: kzn.sk, httpkzmtt.cz, parniloko.wz.cz

návštevníkov si pozrelo článok

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.