Aktuálne: Dobrovoľníci z Čiech a ČS Dopravák darujú Košiciam retro trolejbus

Dopravný magazín Československý Dopravák sa snaží pomôcť s obnovením trolejbusovej dopravy v Košiciach. Do metropoly východu daruje trolejbus, ktorý za pomoci dobrovoľníkov z celého Česka a Slovenska upravuje do špeciálneho retro prevedenia.

Doprava na Slovensku sa stává svedkom medzinárodného projektu, aký vo svete nemá obdoby. Pred 4 rokmi prestali vo východoslovenských Košiciach premávať trolejbusy. “Rozhodnutie zrušiť v celom meste už vybudovanú sieť bolo vtedy naozaj nepochopiteľné. V rovnakom čase sa ostatné mestá na západe snažili naopak tento ekologický dopravný systém výrazne rozvíjať, prípadne spúšťať úplne odznova. Po takmer 50 rokoch sa trolejbusy dokonca vrátili do Prahy,” hovorí Libor Hinčica, šéfredaktor magazínu Československý Dopravák, ktorý sa s návratom trolejbusov do Košíc snaží výrazne pomôcť.

Trolejové vedenie z ulíc však našťastie nebolo znesené a po zmene vedenia mesta dostávajú trolejbusy opäť zelenú. Košice však narazili na podstatný problém. Časť nepotrebného vozového parku bola medzičasom odpredaná do zahraničia a takmer všetky zostávajúce trolejbusy zostali po rokoch odstavenia nepojazdné. Aj preto dnes jazdí po meste jediné vozidlo a aj to len raz za týždeň, aspoň ako atrakcia. Riešením je nakúpiť nové vozidlá, čo je však záležitosť na niekoľko rokov.

Časopis Československý Dopravák preto prišiel s nezvyčajným nápadom. Košiciam bezplatne daruje na používanie vlastný trolejbus typu Škoda 15 Tr. Pôjde o rovnaké vozidlo, aké v meste kedysi premávalo. Nadšenci a dobrovoľníci ho v minulých týždňoch dokonca zrekonštruovali do retro prevedenia, aby čo najviac pripomínal rok 1993, keď trolejbusy v meste začali slávnostne premávať.

Keďže sa na oprave vozidla podieľajú dobrovoľníci z celého Česka a Slovenska a spojil tak ľudí od západu až na východ bývalej federácie, projekt dostal symbolický názov Československý trolejbus. Dobrovoľníci ho natreli do historického červeno-krémového náteru a dostal aj pôvodný erb mesta Košice. Na trolejbuse odpracovali viac ako 600 hodín. Väčšina z nich pracovala cez víkendy a po večeroch, niektorí dokonca aj 22 hodín denne. Dobrovoľníci trolejbus aktuálne opravujú v areáli Ekova Electric v Ostrave, ktorá na rekonštrukciu poskytla montážne haly.

Trolejbus v nasledujúcich týždňoch prevezieme na východné Slovensko a verejnosti ho predstavíme na plánovanom podujatí Košický trolejbusový deň. Vďaka rozšíreniu vozového parku zároveň pomôže s obnovením pravidelnej prevádzky trolejbusov v meste. Podľa plánov by mal už čoskoro premávať na linke 71 z Lingova do centra mesta a na sídlisko KVP. Vďaka Československému trolejbusu tak bude môcť byť trolejbusová infraštruktúra naďalej využívaná, čo by mohlo byť prvou etapou k trvalému návratu trolejbusov do Košíc ešte pred zakúpením nových vozidiel.

Video s predstavením projektu nájdete tu: http://bit.ly/ČS-trolejbus.

Autor: Martin Žarnovický

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.