BRATISLAVA – V sobotu 27. októbra 2018 sa v pechotnom zrube B-S 6 „Vrba“ konala spomienka pri príležitosti 100. výročia založenia Československej republiky. Sychravé jesenné počasie však spôsobilo, že na túto celkom slušne propagovanú akciu, prišlo pomerne málo návštevníkov.
Po príchode na miesto nás hneď pri vstupe víta automobil z čias socializmu Škoda 105 VB, ako reklamný pútač umiestnený na príjazdovej ceste.
V interiéry bunkra sa konali komentované prehliadky so sprievodcami v dobových uniformách z čias 1. Československej republiky. Žiaľ interiér bunkra bolo zakázané fotografovať.
V exteriéry sa nachádzala expozícia historických vozidiel, ktoré už síce boli z povojnového obdobia, ale aj tak súviseli s vojenskou a policajnou tématikou. Okrem už spomenutej Škody 105 VB tu boli aj GAZ 69, UAZ 469 a AVIA A21 Furgon VB. Ďalej sa tu nachádzali aj stánky s výstavou dobových artefaktov, so suvenírmi i občerstvením, kde sa varil pravý vojenský guláš, ktorý som z dôvodu nedostatku času nestihol ochutnať, Na pitie sa podávali pivo a kofola.
Na opačnej strane, kúsok za expozíciou automobilov, sa nachádzal stan s výstavou zbraní, z ktorých sa dala vyskúšať aj streľba za poplatok. Podľa môjho názoru bol tento poplatok pre bežného návštevníka a mohol mať za následok znižovanie atraktivity, tejto inak dobre myslenej spomienkovej akcii. Na ukážku tu bolo 6 druhov zbraní, ako napríklad guľomet UK-59, samopaly vzor 58, AK-47, PPŠ-41 špagin, či pušky vzor 24 a Mosin nagant.
História pechotného zrubu B-S 6 Vŕba:
Pechotný zrub (bunker) B-S 6 „Vrba“ ťažkého opevnenia bratislavského predmostia v Petržalke bol s najväčšou pravdepodobnosťou postavený ženijným plukom 4 z Bratislavy ako súčasť obranného systému, ktorý v roku 1933 navrhol generál Šnejdárek, veliteľ Zemského vojenského veliteľstva (ZVV) Bratislava. Pechotný zrub bol neskôr začlenený do jednotného československého obranného systému, v rámci ktorého boli v Petržalke v rokoch 1936 a 1937 budované ďalšie pechotné zruby (bunkre) a doplnkové objekty. Tento bunker je však atypický. Pôdorys tohoto jednopodlažného objektu pripomína písmeno „T“, ale s dvoma nožičkami (alebo písmeno „π“ gréckej abecedy). Je napojený na káblovú studňu č. KK0521/B. Posádku bunkru tvorilo 10 vojakov a výzbroj tvorili 2 ťažké guľomety vz. 37 a 1 ľahký guľomet vz. 26.
Text a foto: Ľubomír Nádaždy
Zdroj: http://www.bs6.eu/historia/
Be the first to comment