Zaujímavosti: Mazacia električka v uliciach Prahy

Mazacia elektricka T3_webPRAHA – Na sociálnej sieti má vlastnú stránku a viac ako 7 000 fanúšikov. Reč je o legendárnej električke ČKD TATRA T3 ≠5572 v úprave mazacej električky. Keďže často mení svoju trasu, od januára 2015 ju môžete pravidelne stretnúť všade tam, kde vedú koľajnice. A vďaka unikátnemu projektu si jej nevšednú jazdu metropolou Čiech môžete vychutnať v priamom prenose z pohodlia Vášho domova.

Električka ≠5572 bola vyrobená v podniku ČKD Praha Smníchov v roku 1965 pod číslom 6498 a bola zaradená do pravidelnej premávky s cestujúcimi. Avšak už o 5 rokov neskôr bolo rozhodnuté o jej prestavbe na nákladný vozeň. Počas prestavby, ktorú v roku 1991 realizoval Dopravný podnik hlavného mesta Praha, bola odstránená zadná polovica skrine do úrovne dolného okraja a predná polovica vozňa bola plechovou priečkou s jednokrídlovými dverami rozdelená na dva oddiely. V prvom oddieli bolo okrem miesta pre vodiča ešte 6 miest na sedenie. Druhý uzavretý oddiel určený na prepravu materiálov háklivých na poveternostné podmienky je nákladný a od otvoreného oddielu je oddelený priečkou s väčšími dvojkrídlovými dverami. Zastaraná odporová výzbroj bola nahradená tyristorovou TV1 a električka bola preklasifikovaná na voz T3M. V otvorenej časti vozňa bola upevnená hydraulický ruka, ktorá sa v roku 1995 z dôvodu nedostatočného využitia demontovala.

Po sprevádzkovaní električkovej trate na Barrandov, dostala v roku 2003 pred prvú nápravu šípovú radlicu čím sa z nej stal snežný pluh, ktorý počas roka plnil aj predošlé úkony. 

Na jar 2014 dostala nosič mazacej sústavy čím sa z nej stala mazacia električka. Vyústenie maziva je vyvedené pod električku na druhom podvozkovom vozíku, na kolesá tretej nápravy. Celkovo tu nájdete šesť trysiek. Na jedno koleso pripadajú tri trysky, kde jedna postrekuje temeno hlavy koľajnice a dve nastrekujú okolok z jeho vnútornej a vonkajšej strany. V druhom uzavretom oddiele je kompresor so vzdušníkom, veľká batéria s invertorom a neveľký zásobník maziva s dvomi čerpadlami. Po pravej strane pultu vodiča je upevnená skriňa s riadiacou jednotkou a ovládacími prvkami. Okrem samotného spustenia je možné prepínať medzi mazaním hláv koľajníc, okolkov kôl, alebo oboch súčasne pri výbere počtov impulzov v mazacom cykle.

Mazacia elektricka T3_web

Mazacia električka sa v premávke objavuje pravidelne a vďaka projektu Slow TV na Playtvak.cz môžete jej jazdu sledovať v priamom prenose počas dňa i noci. Jej domovom je Vozovňa Pankrác a jej bežná premávka je v pracovných dňoch od 04:45 do 23:30, a počas víkendov od 03:29 do 02:00. Prostredníctvom kamier umiestnených na zadnej časti kabíny i na čele vozidla zažijete netradičnú prehliadku metropoly Českej republiky. V okolí vozidla zachytíte wifi, takže si môžete bez problémov urobiť fotku pred električkou a zdieľať ju na sociálnej sieti.

Páči sa mi tento starší typ električky T3, sú jednoduché, funkčné a tak nejako roztomilé – pre mazaciu to platí obzvlášť,“ povedala iDNES.cz zakladateľka facebookovej skupiny Eva Holická, ktorá túto stránku založila z recesie pre seba a svojich kamarátov. Že počas krátkej doby pribudne toľko fanúšikov vôbec nečakala. O vyhliadkových jazdách električkou zatiaľ pražský dopravný podnik neuvažuje. “Zvažujeme ale, že by sme ju niekedy na čas zastavili, aby si ju fanúšikovia mohli detailne prehliadnuť a vyfotiť sa s ňou v kľude,” povedal hovorca podniku Jiří Štábl. “Električka pozornosť určite púta neobvyklým tvarom, tím je pre verejnosť špecifická. Sme radi a je skvelé vidieť, že takáto technická zvláštnosť ľudí zaujíma. Vodiči sa v údržbárskom voze striedajú. Naozaj to nemajú za odmenu, ale ako oddzchovku,” dodal.

Popularita tohto unikátneho projektu rastie a jeho autori avizujú že do streamu postupne pridajú aj ďalšie prevádzkové údaje.

 

Do Vašej pozornosti
Funpage stránka Online stream

 

Mazacia električka sa stala taká populárna, že o nej dokonca vznikla aj pesnička.

Popri nostalgickej linke č. 91 a Múzeu mestskej hromadnej dopravy je mazacia električka ďalším dôvodom na návštevu metropoly Českej republiky. Ak na túto električku počas návštevy Prahy natrafíte, budeme veľmi radi ak sa s nami a našimi čitateľmi podelíte o Vaše fotky a videá.

Autor: Jaroslav Filo
Zdroj: http://technet.idnes.cz, praha.idnes.cz a http://slowtv.playtvak.cz/
Foto: i.metro.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.